Z życia szkół: pieczenie chleba, czworonogi w szkole, goście specjalni…

Ostatnie tygodnie były bardzo ciekawe dla uczniów naszych szkół. Mój Gdów podglądnął co ciekawego działo się w Wiatowicach, oraz jakich gości mieli uczniowie z Winiar, Pierzchowa i Gdowa.

W dniu 24 lutego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wiatowicach odbyło się święto chleba pod hasłem „Od ziarna do chleba”. Celem było pokazanie historii chleba, jego wypieku od czasów starożytnych aż po czasy współczesne; kształtowanie postawy szacunku do chleba oraz wartości odżywczych pieczywa pieczonego w domu na naturalnych składnikach.
W trakcie spotkania dzieci miały możliwość poznania gatunków zbóż oraz narzędzi i naczyń, których dawniej używano do wypieku chleba ( łopaty, pocioski, pomiotła, dzieże, cepy, słomianki).
Uczniowie klasy 4 i 5 przedstawili prezentację pt.” Od ziarna do chleba” oraz inscenizację do wiersza Władysława Bełzy „Abecadło o chlebie”.
Dzięki współpracy z rodzicami, dzieci miały możliwość skosztować chlebów upieczonych przez mamy (dyniowy, orkiszowy, wieloziarnisty, pszenny, z orzechami, chałka).
Uroczystość przygotowały panie: Renata Sędzik i Renata Wiązownicka.

 [Not a valid template]

Natomiast do Szkoły Podstawowej w Winiarach,15 lutego 2016 r., przyjechali niecodzienni goście: dwa berneńczyki – Dolly i Simon, psy które pracują z dziećmi w dogoterapii.

Dzieci dowiedziały się jakie obowiązki związane są z posiadaniem zwierzaków oraz jak wielka to odpowiedzialność. Była to żywa lekcja,którą dzieci zapewne na długo zapamiętają.

[Not a valid template]

Kilka dni temu Pierzchów odwiedził gość z Warszawy, p.Sebastian Biały – polski koordynator akcji „Buty dla Afryki”. Pan Sebastian osobiście podziękował całej społeczności szkoły za przyłączenie się do tej charytatywnej akcji.
Podczas spotkania uczniowie klas IV-VI poznali historię akcji oraz jej wielką wagę (buty w Afryce są potrzebne przede wszystkim dla ratowania zdrowia). Pan Sebastian opowiadał też o swojej wielkiej pasji – bieganiu! Wszyscy słuchali Go z wielkim zaciekawieniem.
Podczas zbiórki udało się zebrać 2 kartony butów, które za pośrednictwem polskiego koordynatora polecą do… Kenii!

[Not a valid template]

Natomiast uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gdowie  odwiedził podróżnik, który opowiedział dzieciom o Brazylii.

Podczas prezentacji uczniowie:

– poznali zwyczaje panujące w największym mieście Ameryki Południowej i półkuli południowej –  Sao Paulo,

– zobaczyli zdjęcia z nad najpiękniejszego i największego wodospadu, który leży na granicy Brazylii i Argentyny- wodospady Iguazu,

– odwiedzili drugą – pod względem wielkości – na świecie hydroelektrownię Itaipu,

poznali niebezpieczeństwa czychające w bagnach na Pantanalu – Kajmany

– grali na berimbau w Salvadorze,

– dowiedzieli się czemu brazylijska kawa jest jedną z najlepszych na świecie,

– zobaczyli najpiękniejsze wydmy w Brazylii – Lencois Maranhenses,

– poznali życie największej faweli w Rio de Janeiro- faweli Rocinha.

[Not a valid template]

źródło: strony szkolne (http://www.sppierzchow.gdow.pl, http://www.spwiatowice.szkolnastrona.pl, http://www.spgdow.szkolnastrona.pl, http://www.spwiniary.gdow.pl/)

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content