W minionym tygodniu poznaliśmy finalistów gminnego etapu Konkursu Głośnego Czytania w Języku Angielskim, miał miejsce także gminny 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorki, o którym pisaliśmy TUTAJ oraz IX Wojewódzki Festiwal Językowy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w obchodach 177. rocznicy Bitwy pod Gdowem 26 lutego 1846 r.”, a także w wielu szkołach odbyły się niecodziennie lekcje, z wykorzystaniem ciekawych sprzętów i technologii. Klasy 8 wzięły również udział w Targach Pracy, które miały miejsce w Zespole Szkół w Gdowie.
Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.
Szkoła Podstawowa w Bilczycach
22 lutego klasa 8 wzięła udział w Targach Pracy w Zespole Szkół w Gdowie. Uczniowie podczas pierwszego spotkania rozwiązywali nietypowy quiz matematyczny. Następnie przeszli do pracowni fryzjerskiej. Tu mogli zobaczyć, jak wykonuje się fryzury na manekinach. Podczas zwiedzania pracowni informatycznej ósmoklasiści dowiedzieli się, na czym polega praca technika informatyka. Uczniowie technikum informatycznego pokazali im m.in., jak robi się złączki RJ-45, ósmoklasiści mogli takie wykonać samodzielnie. Kolejnym punktem było spotkanie z psychologiem, podczas którego pozyskali wiedzę na temat innych kierunków, a następnie spotkanie z pracodawcami. Uczniom życzymy dobrych wyborów i sukcesów w karierze.
Klasy siódme realizowały na lekcji fizyki temat „Jak przeprowadzić doświadczenie?” z wykorzystaniem robotów Photon. Uczniowie mieli za zadanie zmierzyć drogę, jaką przejechał Photon, ale nie mogli użyć taśmy mierniczej. Na różne sposoby próbowali określić szukaną długość, a następnie wszystkie swoje pomiary zapisywali w specjalnie przygotowanej karcie pracy. Na koniec uczniowie mogli zmierzyć długość taśmą mierniczą, by sprawdzić, czy wcześniejsze pomiary bardzo odbiegają od wykonanego przyrządem pomiarowym.
25 stycznia 2023r odbył się gminny etap Konkursu Głośnego Czytania w Języku Angielskim, zorganizowany już po raz ósmy przez SP w Gdowie pod koordynacją pani Grażyny Sparzyńskiej, Elżbiety Rząca i Anny Skorupa. Wzięło w nim udział dziewięć szkół z całej gminy, a uczniowie, którzy zajęli I miejsca, w etapie szkolnym w poszczególnych placówkach rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach (młodszej – klasy IV-VI i starszej- VII -VIII . Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Gminne Centrum Obsługi Oświaty reprezentowane przez Panią Dyrektor Julitę Natkaniec. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:W kategorii IV-VI:
- I miejsce w kategorii klas IV -VI zajął Michał Augustynek ( SP Szczytniki),
- II miejsce – Aleksandra Salawa ( SP Gdów)
- III miejsce – Anna Kicka ( SP Niegowić)
- Wyróżnienie: Dawid Pawlik (SP Wiatowice) oraz Sofia Mitka ( SP Winiary ).
W kategorii klas VII – VIII:
- I miejsce – ł Oliwier Strojek ( SP Gdów),
- II miejsce – Julia Lisowska ( SP Niegowić) oraz Magdalena Stasiak ( SP Zręczyce )
- III miejsce – Sara Mikuła ( SP Pierzchów)
- Wyróżnienie: Jan Dranka (SP Winiary), a także Nataniel Bednarski (SP Bilczyce ).
Gratulujemy!
Przedszkole Samorządowe w Gdowie
26 lutego to Dzień Dinozaura. Przedszkole obchodziło święto tych znanych, prehistorycznych stworzeń. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły, jak wyglądały, dlaczego wyginęły. Dowiedziały się, na czym polega praca paleontologa i wspólnie dokonali ,,wykopalisk”, poprzez które zobaczyli, jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. Był też film edukacyjny przedstawiający historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Jak się okazało trudne nazwy niektórych z nich, nie były wcale straszne dla naszych przedszkolaków, wszyscy sobie z nimi poradzili.
Ruszyła oficjalna strona internetowa, na której znaleźć będzie można najważniejsze informacje dotyczące placówki, dane kontaktowe, wszelkie aktualności, a także dokumenty dotyczące np. Rekrutacji. Zapraszamy do odwiedzania.
Link do strony: KLIKNIJ TUTAJ.
Szkoła Podstawowa w Marszowicach
Dzieci z klas 0 – III poleciały rakietą w głąb Układu Słonecznego, by poznać planety z bliska. Dzięki temu dowiedziały się, ile ich jest i jak wyglądają. Zaobserwowały, iż Księżyc orbituje dookoła naszej Ziemi, a planety dookoła Słońca. Poznały znaki Zodiaku i zobaczyły wszystkie gwiazdozbiory nieba północnego. Uczniowie klas IV – VIII poznali Kosmiczny Zegar i miejsce Ziemi w Kosmosie i dowiedziały się, co z tego wynika. Dzięki nowoczesnemu projektorowi 4K dzieci przeżyły wspaniałą przygodę.
IX Wojewódzki Festiwal Językowy, którego organizatorem jest SP w Niegowici pod koordynacją pani Marii Żyły i Magdaleny Bednarczyk dobiegł końca. W tym roku do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie z następujących placówek: SP Gdów, SP Szczytniki, SP nr68 w Krakowie, SP Książnice, SP Niegowić, SP Szarów, SP Zręczyce, SP Winiary, SP Sygneczów i SP Zręczyce. Młodzi artyści rywalizowali w dwóch kategoriach: piosenka i film, reprezentując bardzo wysoki poziom wykonawczy. Komisja konkursowa w składzie: p. Angelika Czyrnek-Markut – artysta, projektant mody, Visual Merchandiser, obecnie Instruktor w Centrum Kultury w Gdowie, p. Krystyna Rak – filolog anglista, obecnie nauczyciel w szkole podstawowej w Brzeziu, p. Małgorzata Spychalska – filolog anglista, reprezentująca referat współpracy, komunikacji społecznej i promocji Urzędu Gminy Gdów, wyłoniła w drodze eliminacji następujące miejsca:
w kategorii ,,Piosenka” – kl. 4-6:
- I miejsce – Nadia Kubicz
- II miejsce – Anna Kicka
- III miejsce – Zuzanna Cisowska
- wyróżnienia: Izabella Waś i Oliwia Job
w kategorii ,,Piosenka” – kl. 7-8:
- I miejsce – Mateusz Kula
- wyróżnienie: Magdalena Tuleja
w kategorii ,,Film” przyznano:
- I miejsce – Zuzanna Domańska
- II miejsce – Bartłomiej Walkosz-Berda, Paweł Frejek, Michał Klaś, Arthur Klymiuk
- III miejsce – Barbara Krzemień, Emilia Skrzeczyńska, Helena Bukowska-Strakova, Zuzanna Gruszka, Aleksandra Bukała
- wyróżnienie: Julia Gawlik, Karolina Wójcik, Iga Natanek
„Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przygotowanie niezwykle ciekawych, na bardzo wysokim poziomie artystycznym występów zarówno w kategorii – piosenka jak i w kategorii – film. Szczególnie gorąco gratulujemy nagrodzonym finalistom życząc dalszych sukcesów 🙂 Słowa uznania należą się również opiekunom, którzy pomogli i zainspirowali młodych artystów.” – relacjonują organizatorzy.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Szkoła Podstawowa w Pierzchowie
24 lutego przedszkolaki obchodziły Dzień Dinozaura, podczas którego dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jakie były rodzaje i kto zajmuje się poszukiwaniem ich śladów. Zapoznały się z pracą paleontologa i same mogły wcielić się w rolę odkrywcy.
Szkoła Podstawowa w Szczytnikach
Michał Augustynkowiak ze SP w Szczytnikach zdobył I miejsce w Gminnym Konkursie Głośnego Czytania w Języku Angielskim.
Michał przygotowywał się wytrwale do ostatniego dnia. Zaprezentował bardzo wysoki poziom. Warto dodać, że tegorocznym mottem był cytat “If you want your children to be intelligent, read them fairy tales. If you want them to be more intelligent, read them more fairy tales” (Albert Einstein), a uczestnicy mierzyli się z trudnymi fragmentami powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. Congratulations Michał! – relacjonuje szkoła.
- W kategorii klas 4-6 – Sophia Mitka- uczennica kl. 6;
- w kategorii klas 7-8 – Jan Dranka- uczeń kl. 8.
W tym roku uczniowie zmagali się z książką pt. 'Hobbit’. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniowie klasy VIII mieli możliwość zapoznać się z okularami VR zakupionymi w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Poznali obsługę okularów oraz oglądali różne prezentacje przesłane do okularów z platformy https://www.classvr.com/pl/. Dzięki wirtualnej rzeczywistości uczniowie mogli m.in. popływać z rekinami, jadąc po mieście autobusem, przypomnieć sobie z fizyki, na czym polega względność ruchu, a także spacerując po pokładzie statku pirackiego, wychylić się za burtę i zobaczyć olbrzymią ośmiornicę. Cóż to za niesamowite musiało być przeżycie.
Szkoła Podstawowa w Zręczycach
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w obchodach 177. rocznicy Bitwy pod Gdowem 26 lutego 1846 r.” przy Kopcu – Mogile na gdowskim cmentarzu parafialnym w piątek 24 lutego 2023 r., gdzie uczczono pamięć poległych. Po powitaniu przez Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioletę Chmiela przybyłych gości, uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Zręczyc rozpoczęli uroczystości rocznicowe montażem słowno-muzycznym, przy akompaniamencie Hanny Dziewońskiej. Za wspaniały występ podziękował ich opiekunom gospodarz gminy Wójt Zbigniew Wojas, a także zostali docenieni przez starostę wielickiego Adama Kociołka oraz panią Jadwigę Dudę z Klubu Przyjaciół Wieliczki. Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu w Gdowie przy mogile powstańców, gdzie wartę zaciągnęli żołnierze z Jednostki Strzeleckiej 2077 Kraków. Wprowadzono poczet sztandarowy II Wielickiego Batalionu Armii Krajowej „Wilga – Mrówka”, a hołd bohaterom walk z 1846 roku oddali m.in. Starosta Powiatu Wielickiego Adam Kociołek, Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, radni powiatowi, Przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2077 Kraków, górnicy Kopalni Soli „Wieliczka”, przedstawiciele Klubu Przyjaciół Wieliczki, Stowarzyszenie Historia i Tradycja w Gdowie, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gdowie. W imieniu społeczności szkolnej wiązankę złożyła delegacja ze Szkoły Podstawowej w Zręczycach.
Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół oraz Gmina Gdów.