Z życia szkół…

Miniony tydzień w szkołach przebiegł w świątecznym nastroju pieczenia pierniczków, tworzenia ozdób świątecznych i przygotowań do kiermaszów świątecznych. Ponadto Harcerze z Marszowic przywieźli do naszej gminy Betlejemskie Światło Pokoju. Były kolejne wycieczki w celu poznania tradycji bożonarodzeniowych, warsztaty edukacyjne, obchody Dnia Wolontariusza, a także kolejne wygrane w konkursach. Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.


Szkoła Podstawowa w Gdowie

Rada rodziców ze SP w Gdowie zaprasza na Kiermasz Świąteczny w dniach 19-22 grudnia. Będzie można zakupić ozdoby świąteczne, ciasta i ciasteczka. Zebrane fundusze będą przeznaczone na rzecz dzieci.

 

Uczniowie z klas 2 i 3 wybrali się na wycieczkę do skansenu w Jędrzejkówce koło Laskowej, gdzie poznali starodawne zwyczaje bożonarodzeniowe. Na stronie szkoły znalazła się krótka relacja napisana przez dzieci:

Dawno temu choinki dekorowało się orzechami, łańcuchami i ozdobami z papieru, opłatkami, piernikami i jabłkami. Piernik symbolizuje dobrobyt, gwiazda przypomina nam o Gwieździe Betlejemskiej, łańcuch oznacza mocną więź w rodzinie, natomiast jabłko to oznaka zdrowia. Anioły chronią nas gdziekolwiek jesteśmy.

Mieliśmy okazję zobaczyć, jak ludzie żyli i mieszkali w dawnych czasach. Ich domem były drewniane chałupy pokryte strzechą. W jednej izbie mieszkała cała rodzina. Dzieci spały na sianie, babcia na zapiecku, mama z tatą w łóżku wypełnionym słomą, a dziadek spał w stodole i pilnował zwierząt. Najcenniejsza była krowa. Dzięki niej, rodzina miała mleko, masło i sery.


Przedszkole Samorządowe w Gdowie

Na pożegnanie jesieni, dzieci z grup „Biedronki” i „Żabki”  wspólnie, z całymi rodzinami uczestniczyły w I zajęciach muzyczno-ruchowych pt. „Mamo, tato, baw się ze mną!”. Tematem przewodnim były zjawiska atmosferyczne towarzyszące odchodzącej Pani Jesieni: deszcz, wiatr, tęcza, burza. Dorośli chętnie uczestniczyli w ilustracjach ruchowych, rytmicznych piosenek, ćwiczeniach oddechowych, matematycznych z wykorzystaniem listków oraz masaży relaksacyjnych. Na zakończenie powstały grupowe prace plastyczne pt. „Jesienne ludziki”.


Szkoła Podstawowa w Książnicach

Szkoła przystąpiła do projektu ŚWIAT KARPAT, które koordynowane jest przez Stowarzyszenie Ekopsychologia. Jego celem jest edukacja społeczności lokalnej w zakresie ekosystemów, gatunków i siedlisk, objętych ochroną na obszarze Karpat.

14 grudnia 2022 roku w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników pod czujnym okiem mamy jednej uczennicy. Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały ciasto na pierniki, wałkowali je, wycinali foremkami różne kształty ciasteczek i odliczali czas pieczenia.


Szkoła Podstawowa w Marszowicach

11 grudnia Harcerze pojechali  do Krakowa, aby odebrać Betlejemskie Światło Pokoju z tegorocznym przesłaniem „ŚWIATŁO DLA CIEBIE”. Teraz ich misją jest przekazywanie Światła całej społeczności lokalnej, by ten płomień zagościł w każdej rodzinie na każdym wigilijnym stole.


Szkoła Podstawowa w Niegowici

5 grudnia szkoła obchodziła Dzień Wolontariusza. W celu przybliżenia idei wolontariatu wychowawcy przeprowadzali w swoich klasach lekcje wychowawcze poświęcone wolontariatowi. Uczniowie pracowali w grupach, tworząc plakaty, rysunki, szukali informacji w dostępnych źródłach, a także dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z kolegami oraz nauczycielami.

16 grudnia, „Sówki” i „Żabki” ciężko pracowały, aby przygotować ozdoby i łańcuchy na ich wspólną świąteczną choinkę. Radości nie było końca, gdy do sali zawitała „Zielona Pani”.  Każdy chciał ją udekorować swoją ozdobą. Przy śpiewie piosenek i kolęd przedszkolaki zawieszały bombki i kolorowe łańcuchy.


16 grudnia w szkole odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu fizyki, mechaniki, logiki i historii. Uczniowie uruchomili swoją kreatywność i logiczne myślenie podczas pracy z modelami, bazującymi na projektach Leonarda da Vinci.


Szkoła Podstawowa w Szczytnikach

Szkoła włączyła się do akcji organizowanej przez SURSUM CORDA (z łac. „w górę serca”), która miała na zadanie sprzedaż kartek świątecznych. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariuszy rozprowadzali pocztówki na szkolnych korytarzach przez cały grudzień. Zebrane środki ze sprzedaży zostały wpłacone na konto Fundacji. Całkowity dochód z akcji zostanie zainwestowany w pomoc ludziom potrzebującym, chorym i niepełnosprawnym z prowadzonego przez stowarzyszenie programu „Na Ratunek”.


 Szkoła Podstawowa w Wiatowicach

16 grudnia uczniowie klas I-VIII wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. Zajęcia dotyczyły zagadnień z zakresu fizyki, mechaniki, logiki i historii. Uczniowie uruchomili swoją kreatywność i logiczne myślenie podczas pracy z modelami, bazującymi na projektach Leonarda da Vinci.

Szkoła organizuje Kiermasz Ozdób Świątecznych, który  rozpoczął się w sobotę i potrwa do czwartku. Świąteczne dekoracje i pierniczki przygotowane przez uczniów i ich rodziców można zakupić od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00-16:00.

 

Szkoła Podstawowa w Winiarach

14 grudnia grupa Misiów odwiedziła ptaszki, aby napełnić karmniki w świeże ziarenka. Następnie dzieci przyglądały się zmianom w przyrodzie, jakie nastąpiły wraz ze spadającym śniegiem. Z pomocą lupy oglądały z bliska zamarznięty lód oraz śnieżynki. Nie obyło się również bez bitwy na śnieżki oraz robienia aniołków na śniegu.


Szkoła Podstawowa w Zręczycach

Amelia Kopera z kl. V „a” otrzymała wyróżnienie w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moja kartka bożonarodzeniowa” organizowanym w ramach Przeglądu Działań Artystycznych „Pod skrzydłami anioła” przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Serdecznie gratulujemy!

15 grudnia 2022 r. został rozstrzygnięty XXI Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowany przez Centrum Kultury w Gdowie. W konkursie wzięły udział 23 osoby z terenu gminy Gdów. Najwięcej szopek, bo aż 10, dostarczyła na konkurs Szkoła Podstawowa w Zręczycach, gdzie konkurs ten stał się już rokrocznie kultywowaną tradycją. Szkolnym organizatorem konkursu była p. mgr J. Kurowska.  Miejsca i wyróżnienia uczniów SP Zręczyce:

I miejsce – Jakub Jania kl. V „b”

II miejsce – Liliana Cebula kl. I

III miejsce – Lena Pietruszka kl. V „b”

Wyróżnienia: Joanna Łaciak, Antonina Łaciak kl. VI, Amelia Kopera kl. V „a”, Aleksandra, Kornelia i Kordian Dudek kl. V „a” i II „a”, Julia Gawlik i Karolina Wójcik kl. VII.

Gratulujemy!


Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content