Z życia szkół…

Ostatnio w szkołach działo się naprawdę dużo! Były wycieczki, niecodzienne lekcje, twórcze warsztaty, a także wiele radości z powodu zwycięstw oraz dobroci serca okazanego przez uczniów szkół gminy Gdów. Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy.


Szkoła Podstawowa w Bilczycach

Dziewczynki ze SP w Bilczycach zajęły I miejsce w gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i reprezentowały gminę Gdów w turnieju powiatowym, gdzie wywalczyły sobie III miejsce w powiecie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

21 listopada uczniowie z klasy IV-VIII wybrali się na ciekawą wycieczkę do Krakowa. Najpierw udali się na interaktywną wystawę oraz warsztaty do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dzięki okularom VR uczniowie mogli przymierzyć korony i szaty królewskie oraz znaleźć się w katedralnym kapitularzu na Wawelu. Ponadto mieli okazję porozmawiać z niewidomym pracownikiem naukowym biblioteki oraz poznać jego psa przewodnika. Następnie klasa odwiedziła smoka wawelskiego, zobaczyła Katedrę, Zamek Królewski, pałaców kanoników katedralnych, odsłuchała słynny hejnał na krakowskim rynku, a także podziwiała odnowiony ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak warsztaty w najmniejszej fabryce cukierków na świecie.

 

Szkoła podczas Akcji Mikołajowej dla Leosia zebrała 558,90 zł.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wielkie serce i okazane wsparcie finansowe podczas zbiórki na prezent dla małego Leosia. Zostały zakupione sanie ze śpiworkiem, zabawka z muzyką oraz telefonik z lusterkiem. Koszt prezentu w sumie wyniósł 328,90 zł. Pozostała kwota 230 zł zostanie wpłacona na konto hospicjum na sprzęt medyczny. Do prezentu został jeszcze dołączony ręcznie wykonany królik maskotka -relacjonuje szkoła na swojej stronie.


Szkoła Podstawowa w Gdowie

Chłopcy ze SP w Gdowie zajęli I miejsce w gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i reprezentowały gminę Gdów w turnieju powiatowym, gdzie wywalczyli sobie III miejsce w powiecie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

SP w Gdowie zebrała 146,72 kg podczas akcji „Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka”, która miała miejsce w październiku. Zbierano karmę suchą i w puszkach oraz akcesoria do egzystencji dla zwierząt.

Dar ten przekazaliśmy dnia 10.11.22 r. Krakowskiemu Towarzystwu Opieki Nad Zwierzętami. W imieniu tych niekochanych, porzuconych, potrzebujących zwierząt z krakowskiego schroniska, dziękujemy rodzicom, uczniom naszej szkoły oraz kl.0 z Liplasu za wielkie serce, ofiarną pomoc i wsparcie. Takie efekty podejmowanych działań pozwalają wierzyć w dobro ludzi i dają energię na przeprowadzenie kolejnych akcji charytatywnych. Liczymy na was w następnym roku!!! – pisze SP w Gdowie na swojej stronie.

W szkole odbyła się nietypowa lekcja przyrody, geografii i historii, ponieważ miało miejsce „Spotkanie z podróżnikiem”, który zaprezentował uczniom Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Opowiadał on o widocznym przywiązaniu do tradycji i religii, która wplata się w niemal każdy aspekt życia, a także o odkrytych złożach ropy naftowej, które wpłynęły na niewyobrażalną transformację w ciągu ostatnich 60 lat. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych opowieści i faktów na temat obu tych krajów, ich przywódców, a nawet mieszkających tam żółwiach. Na fotografiach zobaczyli ciekawe miejsca m.in. Wadi Ghul, czyli Wielki kanion Omanu oraz Burj Khalifa, czyli najwyższą obecnie budowlę na naszej planecie. Podróżnik miał ze sobą również wiele rekwizytów, w tym ubiór kobiecy i męski, który wzbudził wiele emocji wśród młodzieży.

Szkoła bierze udział w projekcie MEN „Laboratoria Przyszłości”, który wzmacnia i uatrakcyjnia dotychczasowy  proces zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności przez uczniów oraz tworzy nowoczesną szkołę. Dzięki temu zajęcia mogą być prowadzone w ciekawy sposób, z wykorzystaniem wielu nowoczesnych środków dydaktycznych takich jak roboty, klocki KORBO EDU, drukarki 3D i inne.

„W listopadzie w ramach projektu wszystkie klasy  młodsze szkoły uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Panią Monikę Stopa, która demonstrowała dzieciom możliwości robota Genibot oraz możliwości jego kodowania. Dzieci indywidualnie i w grupach uczyły się kodowania robota poprzez praktyczne działanie. Robot Genibot zaprogramowany na lekcji przez uczniów chodził, mówił, pracował fizycznie segregując śmieci,  liczył rachunki  matematyczne, chodził  po schodach i śpiewał. Dzieci miały dużo atrakcji i naukę poprzez zabawę.”-pisze na swojej stronie szkoła.

 


Szkoła Podstawowa w Jaroszówce

W grudniu szkołę odwiedzi Dentobus. W ramach profilaktyki uczniowie będą mogli skorzystać z badań stomatologicznych, w tym celu należy wypełnić oświadczenie, które jest dostępne na stronie szkoły: KLIKNIJ TUTAJ.

17 listopada przedszkolaki przyłączyły się do Ogólnopolskich Obchodów Dnia Biblioterapii, a to wszystko m.in. dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa.

Tego dnia m.in. przy wykorzystaniu bajki „Królewicz” autorstwa Doroty Suwalskiej dzieci z oddziału przedszkolnego dowiedziały się, jak różnorodny jest świat potrzeb i oczekiwań ludzi oraz jak sobie radzić w relacjach z innym dziećmi „bo nie wszyscy muszą robić tylko to, co ja chcę”. Na koniec zajęć określiliśmy „uprawnienia” dla królewicza bądź królewny, którzy już od jutrzejszego dnia otrzymają na jeden dzień „przechodnią koronę”- relacjonuje na swojej stronie szkoła.

W minionym tygodniu przedszkolaki oraz uczniowie szkoły wybrali się na wycieczkę na „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu, gdzie czekało tam na nich wiele atrakcji takich jak: przejażdżka na koniu, zajęcia kulinarne z dynią, ciekawe doświadczenia, przyrządzanie mieszanek ziołowych, skakanie na sianie, a także rozbijanie piniaty pełnej cukierków. Uczniowie zwiedzili również mini zoo, gdzie mieli okazję nakarmić zwierzęta, a także oraz spróbować swoich sił w  dojeniu sztucznej krowy. Największą atrakcją okazała się zabawa na sianie.


Szkoła Podstawowa w Książnicach

W miniowym tygodniu w SP w Książnicach odbyło się kolejne już spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich, podczas którego panie opowiadały uczniom o ziołolecznictwie stosowanej w dawnej medycynie ludowej – czyli lekach z Bożej Apteki. Dzieci zobaczyły i dowiedziały się o właściwościach leczniczych najważniejszych ziół, jak i kiedy je suszyć, jak przygotować je do spożycia oraz na jakie dolegliwości pomagają. Ponadto uczniowie mieli okazję zasmakować niektóre napary ziołowe i cukierki, a także poczuć zapach suszonych „leków”. Na koniec uczniów czekał test wiedzy w postaci krzyżówki oraz nagrody.

Uczniowie klas ósmych w ramach projektu Humine wybrali się do pracowni wschodzących technologii w Tarnowie, gdzie uczestniczyli w zajęciach projektowania 3D w aplikacji Tinkercad, a następnie wzięli udział w grze terenowej. Dla uczniów była to nie tylko świetna zabawa, ale także możliwość poznania Tarnowa, ważnych ludzi oraz sprawdzenia się w orientacji w terenie.

Od 24 października do 10 listopada 2022 r. szkoła prowadziła zbiórkę karmy oraz różnych rzeczy, które pomogą bezdomnym psom i kotom przetrwać zimę. Zebrano mnóstwo karmy, koce, miski oraz przekąski dla zwierzaków. Produkty zostały przekazane przez członków Szkolnego Klubu Wolontariatu Schronisku w Borku.

„Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom, darczyńcom, którzy włączyli się w akcję – Pomagamy podopiecznym Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Borku 🙂 za wielkie serca 🙂 oraz ogromne zaangażowanie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach.” – pisze na swojej stronie szkoła.

Ponadto członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu podczas odwiedzin Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Borku w celu przekazania zebranych produktów, mieli możliwość wysłuchania opowiadania o pracy w schronisku, trudnej historii niektórych zwierzaków, a także wyprowadzenia kilku psiaków na spacer. Z pewnością to było pełne wrażeń przeżycie dla czworonożnych istot. Wolontariusze okazali dużo dobroci płynącej prosto z serca.

„Dzisiaj miałyśmy przyjemność odwiedzić schronisko w Borku. W dwuosobowych grupach wyprowadzaliśmy psy. Wyszłyśmy na spacer z czworonogiem, który wabił się Gawlik i ma 10 lat. Był to bardzo grzeczny i przyjazny zwierzak. Świetnie dogaduje się z innymi psami i ludźmi, nie gardzi różnego rodzaju pieszczotami. W momencie, gdy tylko zaczęliśmy spacerować, czworonóg zaczął radośnie merdać ogonkiem i biegać po dróżce. Kiedy musiałyśmy się z nim rozstać, zrobiło nam się niezmiernie przykro, ponieważ przez ten krótki czas bardzo się do niego przywiązałyśmy.”-relacjonują dwie wolontariuszki Maja i Julka ze SP w Niegowici.


Uczennica SP w Pierzchowie -Sara Mikula, uczennica klasy VIII awansowała do etapu rejonowego w Małopolskim Konkursie Biologicznym, który będzie mieć miejsce 6 grudnia. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Reprezentacja dziewcząt zajęła 2 miejsce w Gminnych Zawodach Tenisa Stołowego, które odbyły się w hali sportowej szkoły podstawowej w Pierzchowie. Gratulujemy i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych.

14 listopada 2022 r. uczniowie klasy II wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego oraz Izby Regionalnej w Niepołomicach. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Gwiezdna przygoda w MOA”, wysłuchały ciekawej prelekcji ubogaconej slajdami i filmami na temat Wszechświata, a także wykonały własną kolorową kometę. Ponadto uczniowie udali się do Planetarium, gdzie siedząc w wygodnych fotelach mogli podziwiać zjawiska atmosferyczne oraz obejrzeli film o stacji kosmicznej. Następnie klasa zawitała do Izby Regionalnej, gdzie miała okazje poznać tamtejsze dziedzictwo. Dzieci poznały różne eksponaty sztuki ludowej, urządzenia i przedmioty tradycyjnego gospodarstwa z okolic podkrakowskich wsi, a następnie udały się na dziedziniec Zamku Królewskiego z rzeźbą siedzącego Stańczyka.

„Była to bardzo interesująca i pouczająca wycieczka, wzbogacająca i rozbudzająca zainteresowania astronomiczne.” – relacjonuje szkoła.


Szkoła Podstawowa w Szczytnikach

Szkolny Klub Wolontariuszy SP w Szczytnikach wziął udział w projekcie „Szkoła z pasją pomagania” realizując drugie i trzecie zadanie, czyli zrealizowanie listu do św. Mikołaja napisanego przez chore dziecko – podopiecznego Hospicjum Alma Spei. Dzięki hojności i dobroci serca udało się spełnić marzenie chorej Gabrysi. Ponadto 22 uczniów włączyło się w akcję „Świąteczna paczka”, czyli pomoc socjalną na rzecz rodzin objętych pomocą Hospicjum Alma Spei. Zebrano wiele artykułów żywnościowych, kosmetyków i chemii gospodarczej, które trafią do potrzebujących rodzin.

Dwie uczennice ze SP w Szczytnikach otrzymały nagrody w w 4 edycji konkursu „Zmieniamy powietrze na lepsze”. Adrianna Bednarek z klasy II zajęła III miejsce w kategorii klas I-III , a Julia Dudek – uczennica klasy VI  otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV-VI. Do Urzędu Gminy Gdów wpłynęło aż 186 prac z różnych kategoriach wiekowych. 21 listopada w Centrum Kultury w Gdowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz kalendarza na rok 2023, który został przygotowany z wyróżnionych prac. Gratulujemy!

Biblioteka szkolna zajęła I miejsce w Ogólnopolskim konkursie czytelniczym pod hasłem „Nakręceni na czytanie z Księgarnią Tuliszków” zdobywając tym samym 1000 zł  na zakup książek. Zadaniem było nakręceniu krótkiego filmiku reklamującego kiermasz książkowy, który można obejrzeć na stronie szkoły:  KLIKNIJ TUTAJ. Serdecznie Gratulujemy!


 Szkoła Podstawowa w Wiatowicach

Szkoła bierze udział w Akcji charytatywnej „Ile waży św. Mikołaj?”, która trwa do 25 stycznia 2023 r.

„Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w akcji charytatywnej „Ile waży Święty Mikołaj?” wspierającej wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zbieramy monety wszystkich nominałów. Uczestnicząc w akcji jednocześnie bierzemy udział w konkursie dla szkół, a w nim liczy się waga i wartość monet.” – zachęca do pomocy szkoła.
 

Szkoła zaprasza uczniów klas VII-VIII uczących się języka niemieckiego do wzięcia udziału w Gminnym Konkursie Plastyczno-Językowym ,,Adventskalender”, który został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Gdów. Konkurs ma na celu doskonalenie języka niemieckiego, poszerzenie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych, a tym samym zapoznanie uczniów z tradycjami adwentowymi, pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni, fantazji oraz motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Adventskalender jest bardzo miłą i starą tradycją niemiecką obchodzoną w okresie adwentu. Pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec z XIX wieku. Tradycja używania kalendarza adwentowego do odliczania dni przed Bożym Narodzeniem znana jest i pielęgnowany na całym świecie, a pomysłowość w ich wykonaniu jest zaskakująca.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie szkoły: KLIKNIJ TUTAJ.

18 listopada szkoła obchodziła światowy dzień Myszki Miki – najbardziej rozpoznawalnej animowanej postaci Disneya, która  została stworzona przez Walta Disneya w 1928 roku. Uczniowie poprzebierali się w stroje z Myszką Miki, aby uroczyście świętować ten dzień.


Szkoła Podstawowa w Winiarach

Szkoła Podstawowa w Winiarach otrzymała nagrodę w postaci statuetki za zajęcie VI miejsca w rywalizacji sportowej szkół podstawowych Powiatu Wielickiego w ramach Igrzysk Dzieci w roku szkolnym 2019/2020 pod Patronatem Starosty Wielickiego. Statuetkę otrzymała również Pani Beata Kramarska – nauczycielka WF w SP w Winiarach, za pracę i wysokie wyniki wychowanków w rywalizacji sportowej. Gratulujemy!

 

Klasa V zakończyła cykl Projektu Mobilne Laboratorium dziedzictwa. Uczniowie wykonali już ostatnie zadanie, jakim było stworzenie Muzeum Żywych Figur Woskowych. Postacie, w które wcielili się uczniowie związane były z najbliższą okolicą, które żyły tu lub tworzyły. Byli nimi: Kazimierz Mikulski – malarz, Maria Stangret- artystka, Tadeusz Banachiewicz – astronom, Wizenna – zakonnica, Izabela Lipowska – fotografka, Jan Andrzej Morsztyn – poeta, Włodzimierz Puchalski – fotograf, Odo Bujwid – lekarz, Włodzimierz Tetmajer – malarz, Lidia Skarżyńska – kostiumografka, Św. Kinga – zakonnica, Królowa Bona, a także Św. Jadwiga – królowa. Dzięki projektowi zorganizowanego przez Fundacje Plenerownia uczniowie mieli możliwość poznania swojego dziedzictwa.


Drużyna dziewcząt (w składzie: Nikola Dudek, Magdalena Stasiak, Sandra Zając) i chłopców (w składzie: Damian Hejmo, Jan Hurkała, Kacper Zając) ze SP w Zręczycach zajęły I miejsca w Mistrzostwach Gminy Gdów w tenisie stołowym. Zawodnicy zostali przygotowani przez p. mgr Annę Pilch. Gratulujemy podwójnej wygranej i życzymy dalszych sukcesów!

Uczennica szkoły Nikola Dudek z klasy VIII awansowała do etapu rejonowego Kuratoryjnego Małopolskiego Konkursu Chemicznego. Zwyciężczyni przygotowywała się pod okiem p. mgr Magdaleny Lenart. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Uczniowie klasy II ,,b” wzięli udział w niecodziennych zajęciach z edukacji matematycznej, podczas których powtarzali tabliczkę mnożenia i dzielenia w bardzo kreatywny sposób. Celem była nauka przez zabawę. Salę lekcyjną podzielono na kilka stanowisk, a przy każdym znajdowała się inna gra matematyczna. Podczas zajęć uczniowie zmieniali swoje miejsce, dzięki czemu doskonalili swoje umiejętności mnożenia i dzielenia, a to wszystko za sprawą grania w gry.

„Zajęcia zostały tak przygotowane, aby to utrwalanie nie kojarzyło im się ze stresem odpytywania, a wręcz przeciwnie z przyjemnością i zabawą.” -informuje na swojej stronie szkoła.

Zajęcia przygotowała i przeprowadziła p. mgr Anna Turakiewicz.


Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół.

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content