Z życia szkół….

Zapraszamy na kolejny przegląd wybranych wydarzeń z życia szkół z terenu naszej gminy. W minionym tygodniu odbyły się kolejne pasowania przedszkolaków oraz uczniów klas pierwszych, były konkursy pieśni patriotycznych, kolejne Mobilne Warsztaty zorganizowane przez Fundację Plenerownia, a także wycieczki szkolne i odwiedziny ciekawych gości w szkołach. Zapraszamy do przeglądu wybranych wydarzeń.


Przedszkole Samorządowe w Gdowie

3 listopada w Przedszkolu Samorządowym w Gdowie odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznych. Udział w nim wzięło 8 grup oraz dwóch solistów (Magdalena Kowalczyk, Samuel Łosiowski). Wszyscy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, co zostało podkreślone przez jury w składzie: p. Katarzyna Ciężarek, dyr. Urszula Janicka, dyr. Adam Czyżowski. Pierwsze miejsce zajęła grupa ” Krasnale”, drugie miejsce grupa „Jeżyki”, miejsce trzecie grupa „Słoneczka”. Tym samym „Krasnale” będą reprezentowały przedszkole w Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Powodzenia!

W minionym tygodniu w przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Dzieci z grup „Kaczuszki”, „Rybki”, „Misie”, „Żabki” oraz „Biedronki” w części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne, za co otrzymały gromkie brawa. Dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a po wygłoszeniu przysięgi, pani dyrektor dokonała pasowania przy pomocy zaczarowanego ołówka. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz odznakę oznaczającą przynależność do grona przedszkolaków. Wszystkim nowym przedszkolakom życzymy uśmiechu i wiele radości na każdy dzień pobytu w przedszkolu.

 


Szkoła Podstawowa w Bilczycach

W minionym tygodniu odbyły się mobilne warsztaty zorganizowane przez Fundację Plenerownia, podczas których uczniowie poznali m.in. zanikające zawody, nauczyli się jak przygotowywać kartę zabytku ruchomego, a w planach mają stworzyć reportaż związany z najbliższą okolicą. W ramach zajęć uczniowie przygotowano na korytarzu szkolnym wystawę, dzięki której można było przenieść się w czasie i zobaczyć m.in. z jakich książek kiedyś uczyły się najmłodsze dzieci, obejrzeć sztućce, którymi niegdyś jedzono posiłki, zobaczyć świadectwa otrzymywane przez uczniów, a także książkę kucharską sprzed kilkudziesięciu lat. Projekt realizowany jest w ramach programu Patriotyzm Jutra i ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Szkoła bierze udział w Akcji Mikołajowej na rzecz podopiecznych Hospicjum dla Dzieci Alma Spei. Akcja polega na zrealizowaniu listu napisanego przez jednego z podopiecznych tego hospicjum. Zbiórka do puszek na ten cel odbędzie się w dniach od 03 do 09 listopada 2022 r.

Otrzymaliśmy list Leosia, który marzy o spacerze w sankach ze śpiworkiem oraz o zabawce z lusterkiem i przyjemną dla ucha muzyka. Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli spełnić  marzenie tego przewlekle chorego dziecka. Koszt drewnianych sanek ze śpiworkiem to 210 zł https://allegro.pl/oferta/sanki-drewniane-z-oparciem-spiwor-polar-12429066535. Wszystkich Państwa z całego serca zapraszamy do powyższej aukcji. -zachęca szkoła.


Szkoła Podstawowa w Książnicach

3 listopada 2022 r. uczniowie odwiedzili krakowski Teatr STU, gdzie obejrzeli inscenizację „Balladyny” wyreżyserowaną przez Krzysztofa Pluskote, który wcielił się także w rolę Grabca.

Za sprawą pięknych kostiumów, światła i scenografii mogliśmy obserwować inspirowany ludowymi podaniami świat, w którym to, co rzeczywiste, miesza się z nadprzyrodzonym. Zmagania bohaterów z własnymi demonami i nieokiełznanymi siłami natury rozgrywały się w akompaniamencie magicznej, folkowej muzyki, która nadawała spektaklowi wyjątkowy charakter. Była to prawdziwa uczta dla ducha. Warto zobaczyć. Zdecydowanie polecamy!-wspomina szkoła.

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariuszy wraz z opiekunem odwiedzili cmentarz żołnierzy różnych narodowości, poległych podczas I wojny światowej, mieszczący się środku pola kukurydzy między Cichawą a Krakuszowicami. Młodzież wybrała się tam w celach porządkowych. Zebrano wypalone znicze, wkłady i śmieci, a także uporządkowali złożone kwiaty oraz zapalili światełko pamięci. To piękny gest i oddany szacunek poległym i zapomnianym.


Szkoła Podstawowa w Wiatowicach

Szkoła otrzymała Certyfikat za udział w Europejskim Dniu Sportu.

 

Uczniowie ze szkoły biorą udział w projekcie „Umiem pływać”. Dzięki temu mają okazję nauczyć się pływania od podstaw lub szlifować nabyte umiejętności pod okiem profesjonalnych instruktorów. Zajęcia odbywają się na basenie w Bochni.


Uczniowie ze SP z Marszowic zajęli II miejsce w gminnych Igrzyskach w Halowej Piłce Nożnej Chłopców, które odbyły się 3 listopada 2022 r. Gratulujemy!Szkoła Podstawowa w Winiarach

W Szkole odbyła się uroczystość Pasowanie Uczniów z klas pierwszych. Dla dzieci był to niezwykły dzień, do którego przygotowywali się od początku roku szkolnego. Pierwszoklasiści zaprezentowali pokaz artystyczny, były wiersze, piosenki, a nawet zatańczyły poloneza. Podczas uroczystości szanowne jury w składzie: Magda Gessler, prof. Jan Miodek,  Anna Maria Wesołowska i policjant -uczniowie klasy III- sprawdzili wiedzę młodszych kolegów z zakresu drogowego odżywiania, patriotyzmu, znajomości praw i obowiązków ucznia oraz zasad drogowych. Oczywiście nie zabrakło wspierających rodziców i zaproszonych gości, którzy skierowali serdeczne życzenia dla uczniów. To był dzień pełen wrażeń i atrakcji. Życzymy powodzenia w nowej szkole!

 

W minionym tygodniu w szkole odbył się cykl spotkań z ciekawym człowiekiem skierowany dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia poprowadzili:

  • OSP Winiary, które pokazało, jak wygląda praca strażaka.
  • Pszczelarz, który zaznajomił dzieci z pracą pszczelarza, oraz opowiedział o specyfikacji produkcji zdrowego pysznego miodu.
  • Biochemik, dzięki któremu dzieci poznały, jak wygląda praca w laboratorium biochemicznym oraz samodzielnie wykonały jedno z doświadczeń – chemiczne jojo.


Szkoła Podstawowa w Zręczycach

Uczniowie z II klasy wybrali się na wycieczkę do lasu, podczas której poznali w praktyce, jakie są warstwy lasu, roślinność i zwierzęta poszczególnych pięter. Spacer rozpoczął się oczywiście przypomnieniem, jak należy się zachować  w lesie, a następnie odkrywano tajemnice, jakie w sobie kryje. Dzieci rozpoznawały jakie to drzewa i krzewy, podziwiały śpiew ptaków oraz kolory jesieni, a także obserwowały mech na drzewie. Uczniowie nie zapomnieli również o zadbaniu o środowisko-zabrali ze sobą worki na śmieci i rękawiczki, aby uporządkować las koło szkoły. To piękny gest uczniów i przykład godny naśladowania, aby dbać o planetę, na której mieszkamy.

„Miejmy nadzieję, że sprzątanie lasu uświadomi dzieciom odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego i w przyszłości zaowocuje dobrymi nawykami ekologicznymi.” – pisze szkoła na swojej stronie.

W szkole odbyły się zajęcia twórczo-manualne, podczas  których uczniowie klasy II mogli spróbować swoich umiejętności w posługiwaniu się igłą, nitką, a także maszyną haftującą. Nawlekanie nici na igłę okazało się dużym wyzwaniem i ćwiczeniem cierpliwości, ale wszyscy poradzili sobie świetnie. Dodatkowo dzieci mogły zobaczyć, jak za pomocą pracy komputera i maszyny haftującej można tworzyć piękne i szybkie wzory.  Zajęcia przygotowała i przeprowadziła p. mgr Anna Turakiewicz. Oglądając zdjęcia, możemy podziwiać efekty tejże pracy.

 

Źródło i zdjęcia pochodzą z oficjalnych stron szkół:

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content