Z życia szkół…

Miesiąc nauki za nami. Odbyły się już pierwsze wycieczki, konkursy, a 30 września młodzież ochoczo obchodziła Dzień Chłopaka.

Bilczyce

30 września dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły dzień chłopaka. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły odświętnie ubrane. Dziewczynki przygotowały dla swoich kolegów piękne krawaty. Nie zabrakło też małych słodkich upominków i życzeń. Dobry humor dopisywał wszystkim dzieciom. To był bardzo udany dzień.

We wtorek 22 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prelekcji ekologicznej. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące segregacji śmieci. Dowiedziały się też jak ważna jest segregacja i co może powstać z przetworzonych odpadów. Na koniec pani zachęciła nas do zbierania zużytych baterii, plastikowych zakrętek i makulatury.

Niegowić

1 października odbyła się druga wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”. Uczniowie klasy czwartej i piątej zwiedzali Kraków. Zobaczyli kopiec Wandy oraz kościół zwany „Arką Pana” w Nowej Hucie, a także barbakan, mury obronne i Rynek Głowny w najstarszej części Krakowa.

30 września  uczniowie klas trzecich byli na wycieczce w Ojcowskim Parku Narodowym. Podziwiali jurajskie ostańce min: Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, wysłuchali wiele legend związanych z Ojcowem. W Jaskini Nietoperzowej podziwiali stalaktyty i stalagmity, a także widzieli żywe nietoperze. Ostatnim punktem wycieczki był poczęstunek w hotelu Vistula w Krakowi. Wyjazd  został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski, gdyż był częścią programu „Odkrywam Małopolskę”. Mimo nie najlepszej pogody i ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym, humory wszystkim dopisały.

Książnice

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Pomimo pochmurnej pogody, w naszej szkole dzisiaj panował pogodny nastrój. W tym dniu samorząd uczniowski zachęcał wszystkich, aby swoje stroje ozdobić krawatem lub muszką, niezależnie od płci i wieku!

Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Wszyscy, którzy w tym dniu założyli krawat lub muchę, otrzymali słodki upominek od przewodniczącej szkoły.

Dziękujemy wszystkim Nauczycielom, za  przychylenie się do naszej prośby, by w tym dniu nasi drodzy chłopcy nie byli pytani i nie otrzymywali złych stopni.

Wiatowice

30 września świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczyny nie zapomniały o swoich kolegach w klasie i podarowały im fantastyczne prezenty.

Prezenty były różnorodne – od muszek (by wyglądać elegancko), przez słodkości (by życie osłodzić), aż do przyborów szkolnych (by już nigdy nie zapomnieć długopisów). Każda klasa miała oryginalne pomysły.

Uczniowie klas VI i VII biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotografcznym. Z tej okazji powstała galeria prac fotograficznych, na których można zauważyć piękno przyrody naszej okolicy.

Uczniowie wcześniej uczyli się uczyli się, jak wiele zależy od tego przy jakiej pogodzie i w jakiej porze dnia robią zdjęcia.Obecnie możemy podziwiać ich prace, ponieważ zostały one umieszczone na gazetce szkolnej.

Prace zostały wysłane na ogólnopolski konkurs i mocno trzymamy kciuki za pozytywne wyniki!

W sobotę 26 września przypadał Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji każda klasa w naszej szkole wylosowała jedno państwo, z którego historią i tradycją musiała się zaznajomić.

Kolejnym zadaniem uczniów było przygotowanie tematycznych gazetek i nauczenie się powitania w danym języku. Wszystkie klasy nagrały krótkie filmiki, w których zaprezentowały powitania w j.angielskim, niemieckim, litewskim, hiszpańskim , francuskim, czeskim i greckim.

Filmiki można obejrzeć na stronie https://www.facebook.com/szkolapodstawowawiatowice/

Szczytniki

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie, szczególnie dzieciom, przynosi niesamowite korzyści m.in.:

buduje mocną więź między dorosłym, a dzieckiem,

rozwija język, pamięć i wyobraźnię,

uczy myślenia, poprawia koncentrację,

poszerza wiedzę,

uczy wartości moralnych,

wzmacnia poczucie własnej wartości,

ułatwia naukę,

zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera

Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

Gdów

Do tegorocznej edycji Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego dołączyła Szkoła Podstawowa w Gdowie. Dnia 1 października przedstawiciele poszczególnych klas mierzyli się z zawiłościami języka polskiego, biorąc udział w etapie szkolnym konkursu, odbywającym się w dwóch kategoriach: klas IV-VI oraz kl. VII-VIII.

Rywalizacja w dyktandzie to doskonała okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. Poziom konkursu jest wysoki, ale mamy nadzieję, że naszym uczniom uda się zakwalifikować do kolejnego etapu. Wyniki już niebawem!

źródło: spbilczyce.edupage.org, spniegowic.szkolnastrona.pl,  spksiaznice.edupage.org, www.spwiatowice.szkolnastrona.pl/, spszczytniki.szkolnastrona.pl; spgdow.szkolnastrona.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content