Z życia szkół…

„Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa” (źródło:www.gov.pl/web/edukacja)

Zanim uczniowie udadzą się na przymusową przerwę, zobaczmy co ostatnio się wydarzyło w naszych szkołach.

Książnice

Wyjazd na basen do Proszówek – klasy IV-VIII

Wiosna zbliża się dużymi krokami, dlatego uczniowie klas starszych postanowili zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną. W dniu 3 marca 2020 r. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami wybrali się na basen. Celem wyjazdu, w którym udział wzięła niewielka grupka młodzieży szkolnej, było propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu. Uczestnicy wycieczki mogli doskonalić technikę pływania oraz skorzystać ze zjeżdżalni i jacuzzi. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego Zdrowym i aktywnym być realizowanego w naszej szkole od X 2019 -IV 2020 r.

Niegowić

W naszej szkole odbyły się spotkania profilaktyczne uczniów  ze specjalistą ds. nieletnich z Komendy  Powiatowej Policji  w Wieliczce  st. sierż. Damianem  Obrzud .

28 lutego i 2. 03. 2020r  uczniowie  zapoznali się  z takimi tematami jak   bezpieczne korzystanie z Internetu, cyberprzemoc w sieci oraz zapobieganie,  reagowanie,  a także promocja pozytywnego wykorzystania Internetu. Specjalista ds. nieletnich przestrzegał  uczniów przed niebezpiecznymi treściami w internecie, kontaktach z obcymi osobami, przemocą rówieśniczą oraz uzależnieniem od Internetu.

Ponadto uczniom klas I- III ponownie uświadomiono zasady bezpieczeństwa na drodze i przypomniano numery alarmowe.

Akademia: PAMIĘĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

Szczytniki

3 i 4 marca 2020 r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym indywidualnym i drużynowym.

Drużyny złożone z uczniów Szkoły Podstawowej w Szczytnikach – mimo, że były najmłodsze (w obydwu składach wystąpili drugoklasiści) zajęły pierwsze miejsca i będą reprezentować Gminę Gdów i Powiat Wielicki na zawodach rejonowych w Skawinie.

Składy zwycięskich drużyn:
Kat. Dziewcząt – Angelika Filipek, Zuzanna Mardosz
Kat. Chłopców – Maciej Mardosz, Jakub Turecki
Indywidualnie Angelika Filipek zajęła 3 miejsce, Zuzanna Mardosz – 7, Jakub Turecki – 5, Maciej Mardosz – 7.
Życzymy powodzenia w kolejnych zawodach! J. Wcisło-Turecka, K. Jakubczyk
Bilczyce

Dzień Patrona- 5 marca w naszej szkole obchodzimy Dzień Patrona. W tym roku postanowiliśmy wyruszyć śladami naszej patronki – świętej Kingi.  Dzieci z klas młodszych razem z wychowawcami pojechały do Wieliczki, natomiast uczniowie klas IV – VIII udali się do Starego Sącza.

W Starym Sączu zwiedzili klasztor klarysek ufundowany przez księżną Kingę, obejrzeli wystawę poświęconą fundatorce. W klasztornej furcie odebrali pamiątki przygotowane przez siostry klaryski.  Następnie udali się do źródełka, które, jak głosi legenda, wtrysnęło za sprawą Kingi. Kolejnym celem wycieczki był Ołtarz Papieski w Starym Sączu. Tam uczniowie zwiedzili salę pamięci Jana Pawła II, a potem udali się na górną część ołtarza, gdzie znajduje się stół ofiarny z mszy, podczas której papież kanonizował błogosławioną Kingę.

Pierzchów

Wycieczka kl.V- Krakowski Rynek jest miejscem niezwykłym. Przekonali się o tym uczniowie klas V, ktorzy 27.02.2020 r. udali się na wycieczkę średniowiecznym krakowskim szlakiem. Spacer ulicami Krakowa rozpoczał się przy Barbakanie, a skończył w Muzeum pod Rynkiem. Uczniowie zobaczyli gotycki Kościół Mariacki, Sukiennice i wieżę ratuszową, a następnie odbyli podróż w czasie… Wytyczony w połowie wieku XIII rynek, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik – trzeba zejść do podziemi… Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka, to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. Ale jest to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami. Wycieczka była zwieńczeniem szeregu lekcji z historii poświęconych epoce średniowiecza.

Wycieczka kl.I-III- 4 marca 2020r. klasy I-III pojechały do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl „Królowa Śniegu”. Razem z bohaterami przedstawienia odbyli barwną podróż do krainy Królowej Śniegu. Wraz z Gerdą szukającą Kaya, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw, odwiedzili eteryczną krainę kwiatów, bajkowy pałac Księżniczki, a także zmierzyli się ze złowrogimi zbójcami. A wszystko po to, aby w obliczu zła odkryć siłę miłości.

źródło: http://sppierzchow.gdow.pl/; https://spszczytniki.szkolnastrona.pl/;  https://spbilczyce.edupage.org/, https://spksiaznice.edupage.org/; https://spniegowic.szkolnastrona.pl/; 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content