Z życia szkół…

Dziś w naszym cotygodniowym cyklu „Z życia szkół” bardzo odblaskowo, ale nie zabraknie także relacji z wizyty do fabryki bombek,  z niecodziennej lekcji języka polskiego czy wystąpień szkolnych.

Marszowice

21 października 2016 r. uczniowie klasy III wystąpili w inscenizacji Agnieszki Frączek pt. „Cztery żywioły”. Adresatami przedstawienia byli uczniowie klasy 0 , I i II. Trzecioklasiści przestrzegli młodszych kolegów, że każdy z żywiołów – ziemia, powietrze, ogień i woda –potrafi być niebezpieczny.

[Not a valid template]

Książnice

W dniu 28 października 2016r. odbyła się wycieczka do fabryki bombek w miejscowości Bębło niedaleko Krakowa. Uczestniczyły w niej klasy: 0, I,II,III, IV,V i VI. Dzieci poznały proces produkcji bombek, obejrzały pomieszczenia, w których się srebrzy, suchy oraz ozdabia bombki. Bardzo  intersujący okazał się film, który przedstawiał cały proces tworzenia bombek. Następnie każde dziecko wykonało własnoręcznie bombkę, którą zabrało sobie do domu. Prace były piękne a każda bombka oryginalna. Dzień ten był dla wszystkich bardzo intensywny i pełen wrażeń, ale mimo to, dzieci wróciły zadowolone.

[Not a valid template]
Niegowić

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niegowici wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Odblaskowa szkoła”. Koordynatorami projektu byli  p. mgr Mateusz Dylawerski oraz p. mgr Barbara Banaś. W trakcie trwania projektu uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe, a także dodatkowe odblaski, wszyscy zostali poinformowani o zmianie przepisów prawa, które nakazują noszenie elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Zorganizowany został konkurs plastyczny – tematyka dotyczyła bezpieczeństwa na drodze. Przez cały październik uczniowie przynosili swoje projekty, które zadziwiały pomysłowością, techniką oraz starannością wykonania. Ponadto zorganizowano konkurs na odblaskową salę, pomysłów było wiele, a każda klasa przygotowała się na wysokim poziomie. Reprezentacja szkoły wzięła udział w zawodach powiatowych z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyły się w Gdowie. Dzieci do zawodów przygotowała p. mgr Jolanta Więsek.

W dniu 14 października zorganizowano w szkole odblaskowy apel, na którym odbyło się krótkie dwujęzyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy V b pod opieką p. mgr  Barbary Banaś, prezentacja filmu „Nasza odblaskowa szkoła” nakręconego przez klasę IV wraz z p. mgr Mateuszem Dylawerskim, konkurs z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz spotkanie z policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem
o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze „do” i „ze szkoły”, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściu dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus szkolny. Mówiono również o  ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. Policjant poinformował jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.  Omówił  także zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy na rowerze. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Ponadto tematyka odblaskowej szkoły gościła również na gazetkach ściennych na szkolnych korytarzach, promując noszenie odblasków i dbanie o bezpieczeństwo. Opiekunowie konkursu zorganizowali pokaz odblaskowej mody. Uczniowie popisali się pomysłowością. Pani mgr Jolanta Więsek w ramach zajęć opiekuńczych prowadzi koło zainteresowań dla chętnych uczniów o tematyce związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Wychowawcy  przeprowadzili  również w klasach szereg lekcji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a p.Dylawerski zorganizował pokaz z zakresu  pierwszej pomocy przedmedycznej. W akcję „Odblaskowa szkoła” gościnnie zaangażowały się także przedszkolaki,  które wykonały prace plastyczne pod tytułem „Moja bezpieczna droga do przedszkola”, a następnie udekorowały nimi swoje sale zachęcając do ich obejrzenia starszych kolegów i koleżanki.

[Not a valid template]

Szczytniki

Kontynuując realizacje celów ujętych w założeniach „Odblaskowej Szkoły” i celach pracy wychowawczej w Szkole Podstawowej w Szczytnikach, pedagog szkoły, pani Agnieszka Tekiela zorganizowała spotkanie z sierżant Martą Jeger – Kęsek, specjalistą ds. nieletnich. Pani sierżant opowiedziała o zagrożeniach płynących z Internetu, wyjaśniła czym są przestępstwa, a czym wykroczenia, objaśniła procedurę zgłaszania przestępstwa i poszukiwania sprawcy, a przede wszystkim uczuliła na zachowanie wielkiej ostrożności w kontaktach w sieci. Uczniowie i nauczyciele dostali broszury podsumowujące prelekcję, numery telefonów i adresy, pod którymi można uzyskać pomoc w tego typu problemach.

Druga część spotkania to wyjaśnienie pojęcia demoralizacji, przykłady  zachowań pożądanych, podsumowanie obowiązków dziecka (m.in. obowiązek uczęszczania do szkoły i uczenia się na miarę swoich możliwości). Pani sierżant przestrzegła również przed niszczeniem/demolowaniem znaków drogowych, przystanków i wszelkiego mienia publicznego. Przypomniała zasady poruszania się po drodze, korzystania z rowerów/skuterów, przestrzegła dzieci przed prowadzeniem gokartów, traktorków, kosiarek ogrodowych i innych maszyn z napędem, których prowadzenie wymaga specjalnych uprawnień. Ten aspekt wzbudził chyba największe niedowierzanie i masę pytań.

Katarzyna Adamczyk, Agnieszka Filipowska

[Not a valid template]

Winiary

25.10.2016 r. w szkole w Winiarach odbył się pokaz mody odblaskowej. Niósł on bardzo ważne przesłanie – w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze miał  zachęcić wszystkich do noszenia elementów odblaskowych. Moda  na odblaski to coraz bardziej popularne hasło w naszym społeczeństwie. Zastosowanie elementów odblaskowych sprawia, że kierujący pojazdami lepiej widzą innych uczestników ruchu drogowego. Warto pamiętać, że odblaski wielu ludziom uratowały życie. „Widzieć i być widzianym” to motto naszego pokazu. Uczniowie prezentowali stroje na różne okazje. Była to moda dyskotekowo-wyjściowa, codzienna – szkolna oraz sportowa. Wszystkie modelki i modele otrzymali gromkie brawa. Bezpieczeństwo jest w modzie!!! Po pokazie odbył się konkurs wiedzy dotyczący pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszyscy uczniowie  uczestniczyli w nim bardzo aktywnie.

Katarzyna Tarnowska

[Not a valid template]

Zręczyce

Dnia 27.10.2016 r. w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza uczniowie klasy IV przedstawili starszym koleżankom i kolegom montaż słowno – muzyczny pt. ,,Byłem, Nobla zabrałem, wróciłem”. Uczestnicy spotkania mogli poczuć wyjątkową atmosferę i wagę wydarzenia, jakim było odebranie 10 grudnia 1905 r. Nagrody Nobla przez autora ,,Quo vadis”, który później wypowiedział przytoczone w tytule słowa. Występujący czytali fragmenty listów Henryka Sienkiewicza na cichym podkładzie muzycznym, którym były utwory Fryderyka Chopina Allegro maestoso i  Rondo Vivace. W drugiej części spotkania uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą z tematu Nagrody Nobla. Minikonkurs przeprowadziły uczennice z klasy IV: Klaudia Dziedzic i Maria Polończyk. Dzięki konkursowi wszyscy uczniowie utrwalili sobie imiona i nazwiska polskich noblistów. Występ uczniów i konkurs przygotowała p.J.Chmielek.

[Not a valid template]

Bilczyce

28 października w klasach 0-III odbyła się niecodzienna lekcja języka polskiego. Uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej. Każda klasa prezentowała ostatnio przeczytaną lekturę. Były to książki: ” Bolek i Lolek”, ” Nasza mama czarodziejka”, „120 przygód Koziołka Matołka” i „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali  opowieści o przygodach bohaterów tych książek, poznali także ich autorów. Przygotowali piękne ilustracje do przeczytanych lektur.

[Not a valid template]

źródło: Szkoła Podstawowa w Szczytnikach, Szkoła Podstawowa w Marszowicach, Szkoła Podstawowa w Niegowici, www. spksiaznice.edupage.org, www.spbilczyce.edupage.org/, www.spzreczyce.szkolnastrona.pl/,  www.spwiniary.gdow.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content