Z życia szkół…

Zapraszamy na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół:

Bilczyce

2 grudnia w Domu Strażaka w Bilczycach odbył się V Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich.  Sprzedawano ciasta, pierogi, świąteczne ozdoby i wiele innych wspaniałości – wszystko wykonane z dbałością i sercem. Nic dziwnego, że towary przyciągały wzrok i bardzo szybko znikały. Można było miło spędzić czas przy kawie i pysznym ciasteczku. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Tradycją stało się ozdabianie pierniczków. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Rodziców, wszyscy uczestnicy kiermaszu poczuli magię zbliżających się Świąt.

W naszej szkole 28.11 odbyła się zabawa andrzejkowa, zorganizowana w dwóch turach: dla klas 0-III i IV-VIII. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego jako pierwszy przekroczy próg. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Wzięły w nich udział całe klasy oraz pary. Najlepsi tancerze otrzymali atrakcyjne nagrody. Wszyscy bawili się przy dźwiękach dyskotekowej muzyki. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

Zręczyce

Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie świętowały Dzień Pluszowego Misia, nie tylko bawiąc się, ale i ucząc. Misie, które dzieci przyniosły z domu już z samego rana zostały hucznie przywitane wesołą piosenką, a następnie towarzyszyły dzieciom nie tylko w trakcie zabaw, ale również podczas ćwiczeń porannych, zajęć dydaktycznych i oczywiście w czasie odpoczynku. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały misie z papierowych rolek, a także wspólnie budowały z klocków dom dla swoich pluszowych przyjaciół. Jednak najwięcej uśmiechu i radości na twarzach dzieci pojawiło się w trakcie zabaw muzyczno – ruchowych i tańców przy piosence „Pokochaj pluszowego misia”, które według przedszkolaków trwały zdecydowanie za krótko. Na zakończenie świętowania dzieci zostały nagrodzone za swoje zaangażowanie i wzorową postawę wobec pluszowych przyjaciół odznaką Przyjaciela Pluszowego Misia.

 

Dnia 27 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły w ramach doradztwa zawodowego, (klasy VII i VIII wraz z nauczycielami i doradcą zawodowym) uczestniczyli w zajęciach realizowanych w Zespole Szkół w Gdowie.  Dla młodych ludzi stojących przed trudnym wyborem była to możliwość wcielenia się w rolę ucznia liceum ogólnokształcącego, technikum (zawód technik informatyk), szkoły branżowej pierwszego stopnia (na przykładzie zawodu fryzjer). Podczas lekcji nasi uczniowie pracowali wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół w Gdowie. Pod koniec wizyty w Gdowie chłopcy na sali gimnastycznej rozegrali mini mecz z uczniami klasy III LO, a dziewczęta spędziły sporo czasu w salonie fryzjerskim i pod okiem uczennic – fryzjerek robiły sobie lub wykonywały koleżankom piękne loki i fale. Niech chwile spędzone w Zespole Szkół w Gdowie będą początkiem przemyśleń i rozmów na temat wyboru przyszłej drogi edukacyjno-zawodowej.

Zabawa andrzejkowa

Jaroszówka

21 listopada 2018 roku dzieci z klas 0-3 pojechały do Brzeska do Lililandu. Pierwsza godzina upłynęła im na dowolnych zabawach. Były zjeżdżalnie, baseny z piłkami, ścianka wspinaczkowa i wiele innych. W kolejnej godzinie pojawiła się wróżka – animatorka, która poprowadziła tańce, przeciąganie liny i inne zabawy zręcznościowe. Trzecią część pobytu dzieci znów spędzały wg własnych pomysłów. Pobyt był naprawdę udany.

Szkołę i jej uczniów odwiedził młodszy aspirant Mateusz Majka z Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

Podobnie jak w zeszłym roku zostaliśmy obdarowani pięknymi kalendarzami strażackimi na rok 2019. Tym razem poświęcone są one ponadstuletniej historii straży pożarnej. Uczniowie chętnie stanęli do wspólnego zdjęcia z naszym gościem. 

Niegowić

Klasa IV a z okazji zbliżającego się Mikołaja uczestniczyła w  wycieczce do Krakowa. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki i Zabawy „Klockoland”. Dzieci wzięły tutaj udział w warsztatach „Fabryka św. Mikołaja”, podczas których tworzyły ozdoby choinkowe, budowały robota świątecznego i obserwowały malowanie bombek przez roboty.  Wykonane ozdoby zawisły na 3 metrowej choince wykonanej oczywiście z klocków Lego. Wszystko odbywało się w atmosferze wyśmienitej zabawy. Później udaliśmy się na Rynek Główny, aby o 12.00 wysłuchać hejnał z wieży Kościoła Mariackiego, następnie zwiedzić Sukiennice, zachwycić się pięknymi ozdobami świątecznymi i pokarmić krakowskie gołębie….

Wiatowice

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły brali udział w programie „Odblaskowa Szkoła”.  Klasa VIII wzięła udział wakcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat narkotyków. Mogli przekonać się, jak „widzi” osoba pod wpływem narkotyków – zakładając specjalne gogle. Mogli także poćwiczyć strzelanie z karabinków na strzelnicy i obejrzeć tresurę psa policyjnego. Wzięli udział w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i zobaczyli pokaz ratowania osób uwięzionych w pojazdach. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, który utrwalił znajomość przepisów ruchu drogowego i numerów alarmowych. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa w kontaktach z obcymi. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. 
 Na lekcjach wychowawczych, techniki i lekcjach wychowania fizycznego dzieci zdobywały i poszerzały wiedzę o zasadach ruchu drogowego i poznawały znaki drogowe. W ramach akcji dzieci zostały wyposażone w kamizelki odblaskowe. W szkole odbyły się dwa ogólnoszkolne konkursy. Jeden plastyczny, a drugi sprawdzający wiedzę o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które ufundowała Rada Rodziców. Została wykonana wystawka najciekawszych prac konkursu plastycznego.

Gdów

W dniach 26 i 27 listopada uczniowie klas piątych z wychowawczyniami wędrowali po Bochni i jej okolicach, poznając miasto, muzea i oczywiście kopalnię. Wycieczka podzielona została na dwa dni, w czasie których podczas nietypowych lekcji realizowaliśmy treści z geografii, biologii, historii, języka polskiego, wychowania fizycznego i muzyki. 26 listopada wędrówka rozpoczęła się w kinie „Regis” lekcją muzyki i języka polskiegoczyli projekcją filmu familijnego „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”, który wprowadził nas w przedświąteczny nastrój.  Z bajkowego świata wróciliśmy do rzeczywistości, gdy podzieleni na dwie grupy spacerowaliśmy ulicami Bochni i poznawaliśmy miasto. W Muzeum Fiszera wyruszyliśmy w podziemny świat metra podczas lekcji geografii. W trakcie pogadanki zobaczyliśmy największe, najgłębsze, najładniejsze, najstraszniejsze… metra świata. Powtórzyliśmy miasta i ich położenie na kontynentach. Kolejna lekcja to lekcja biologii w Muzeum Motyli Arthropoda. Przewodnik, prezentując kolejne okazy, przedstawił wielką różnorodność motyli, ich budowę i czynności życiowe. Poznaliśmy wiele nowych pojęć, zobaczyliśmy ssawkę motyla, poczwarki i już wiemy, skąd motyle czerpią sole mineralne potrzebne do życia.

Po obiedzie zjechaliśmy do kopalni.Tu odbyła się lekcja wychowawczapodczas której zacieśnialiśmy więzy w grupie, integrowaliśmy się oraz dobrze bawiliśmy się podczas Gry integracyjnej”. Zabawa oraz zdobywanie umiejętności i doświadczeń, które wymagały sprytu,logicznego myślenia, ale i współpracy, to zasady, które towarzyszyły nam również podczas zwiedzania podziemnej trasy turystycznej. Tu też podczas lekcji historii przypomnieliśmy sobie czasy panowania Bolesława Wstydliwego i jego żony Kingi, Króla Kazimierza Wielkiego oraz kolejne lata rozwoju kopalni, gdy powstały kolejne szyby: Regis, Bochneris, Campi. Wieczorem wychowawczynie zaserwowały nam zajęcia wychowania fizycznego w podziemnej sali gimnastycznej. Długi dzień zakończyła dyskoteka dla całej młodzieży zgromadzonej na nocnym pobycie. Pełni emocji, zmęczeni usnęliśmy po północy, by rano znów wyruszyć na kolejną lekcję historii, tym razem na zamek do Nowego Wiśnicza. Tu, poruszając się w realnej rzeczywistości z przewodnikiem po zamku oraz lecąc w wirtualnej przestrzeni „okiem nietoperza”, poznaliśmy codzienne życie, zwyczaje, kulturę i historię siedemnastowiecznej twierdzy. By dopełnić jeszcze lekcję języka polskiego, zapewne po powrocie napiszemy opowiadanie lub list do przyjaciela, a na koniec coś obliczymy, by pani od matematyki też była zadowolona.

 

Zabawa andrzejkowa u Pierwszaków

Uczniowie klasy I B, ucząc się samodzielności na zabawie andrzejkowej bez pomocy rodziców przygotowali poczęstunek w klasie. Dbając o higienę wspólnie nakrywali do stołu, przygotowali również tzw.  „szwedzki stół”, gdzie później każdy mógł sobie przyrządzić kanapki jakie lubi. Bardzo się starali, a pracy i radości było wiele. Sami na koniec dnia  stwierdzili,  „że tak dobrych kanapek jeszcze nie jedli”.

 

Pierzchów

Dzień Pluszowego Misia

Zabawa andrzejkowa

źródło: http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/, http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://sppierzchow.gdow.pl/, http://www.spjaroszowka.szkolnastrona.pl/, https://spbilczyce.edupage.org, http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl, spwiatowice.szkolnastrona.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content