Z życia szkół….

Zapraszamy na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół :

 

Wiatowice

19.10.2016 uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiatowicach mieli możliwość spotkania z rzeźbiarzem, panem Kazimierzem Idzim,który opowiedział o swojej pracy, pasji. Pokazał też przykłady rzeźby ludowej, którą w szczególny sposób się zajmuje. Młodzi słuchacze mogli zapoznać się z narzędziami służącymi do wykonywania prac rzeźbiarskich.

[Not a valid template]

 

Kilka Dni wcześniej w Wiatowicach odbyło się pasowanie na przedszkolaka i ślubowanie klasy pierwszej

[Not a valid template]

 

Szczytniki

W czwartek, 6 października, pierwsza grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczytnikach wzięła udział w szkoleniu „Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”. Szkolenie, zorganizowane przez szkolnych koordynatorów akcji „Odblaskowa Szkoła”, poprowadzili specjaliści z Grupy Ratownictwa Medycznego w Krakowie. Dzieci utrwaliły numery telefonów alarmowych, nauczyły się, w jaki sposób należy wzywać pomoc w nagłych wypadkach oraz jakie czynności zastosować u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia (z podziałem na rodzaj wypadku). Wszystkie dzieci przećwiczyły resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach. Uczniowie zapoznali się również z zawartością apteczki ratowników medycznych, a na zakończenie otrzymały imienne Dyplomy. Warsztaty zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestniczące w nich dzieci i nauczycieli. Kolejne spotkanie, podczas którego ćwiczyć będzie druga grupa uczniów naszej szkoły, zaplanowane jest na 14 listopada. Mamy nadzieję, że na dzień 15 listopada cała społeczność uczniowska będzie miała pełną, odświeżoną wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. Oby ich było jak najmniej…

[Not a valid template]

Kolejną akcją podjętą przez koordynatorów konkursu „Odblaskowa Szkoła” w SP w Szczytnikach, było zaproszenie do szkoły funkcjonariuszy policji. Panowie aspirant Tomasz Duda i sierżant sztabowy Bogdan Florek z Komisariatu Policji w Gdowie odwiedzili nas 18 października 2016 roku. Podczas spotkania funkcjonariusze upewnili się, że uczniowie wiedzą, jak zachować się na drodze, znają zasady bezpiecznego podróżowania samochodem, oraz posiadają i korzystają z odblaskowych kamizelek/zapinek/breloków. Policjanci opowiedzieli o zasadach poruszania się na rowerze i wytłumaczyli, jakie konsekwencje ma korzystanie z m.in. skutera przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień. Dodatkowo, funkcjonariusze poruszyli temat zasady ograniczonego zaufania wobec obcych, przestrzegając uczniów przed kontaktami z nieznajomymi osobami i podpowiadając, jak zachować się w takich sytuacjach. Uczniowie zadawali ciekawe pytania a na zakończenie obejrzeli podstawowe umundurowanie i wyposażenie policjanta.

Katarzyna Adamczyk, Agnieszka Filipowska

[Not a valid template]

Jaroszówka

17 X 2016 r. większość uczniów ze szkoły w Jaroszówce pojechała na wycieczkę do Krakowa. Udali się do Galerii Kazimierz gdzie odbywała się „Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO”. Najpierw spędzali czas w strefie zabawy, w której dzieci mogły budować, tworzyć, konstruować z różnego rodzaju i różnej wielkości klocków. Tam czas upłynął niestety za szybko. Potem przeszli na wystawę. Tu można było podziwiać ogromny samolot wykonany z miliona klocków, figurę najwyższego człowieka, różnego rodzaju pojazdy, maszyny i figury. Wiele z nich można było uruchomić przyciskiem lub gestem ręki. Potem wielu uczniów zrobiło zakupy w sklepie z klockami, a na koniec udali się do części restauracyjnej galerii, gdzie zjedli posiłek. Wyjazd był naprawdę udany i pełen wrażeń.

[Not a valid template]

Winiary

10 października 2016 r. uczniowie klas IV, V i VI pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.

Najpierw obejrzeli w Teatrze GROTESKA przepiękny spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” – o losach rezolutnej dziewczynki szukającej szczęśliwego domu, a następnie udalisię na Wzgórze Wawelskie, gdzie podziwiali Katedrę Wawelską oraz imponujący Dzwon Zygmunt. W skupieniu słuchali prelekcji przewodników, wzbogacając wiedzę o naszym kraju, a także o Patronce swojej szkoły – Św. Jadwidze Królowej. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.

Gdów

W dniu 17.10.2016 klasy IV B i IV C  były na wycieczce, na której uczniowie poznawali bliskie rejony Gdowa,  ich historię oraz postacie z nimi związane. Zwiedzili Kościół i Izbę Pamięci w Niegowici, związane z osobą świętego Jana Pawła II, oraz miejscowy  cmentarz. Następnie udali się do Pierzchowa pod pomnik i kopiec – miejsca upamiętniające polskiego generała Jana Henryka Dąbrowskiego.  W Wólce Zręczyckiej dzieci oglądały wspaniały modrzewiowy dwór polski –  przykład XIX wiecznego budownictwa, a na koniec zapaliły znicz na cmentarzu w Gdowie przy grobach żołnierzy  poległych za ojczyznę.

[Not a valid template]

Bilczyce

Także w Szkole w Bilczycach dużo się ostatnio działo: przedszkolaki miały spotkanie z ratownikiem medycznym, druga klasa przygotowała sałatkę owocową a także wśród uczniów klas młodszych promowano czytelnictwo.

[Not a valid template]

Niegowić

W Szkole Podstawowej w Niegowici obchodzono uroczyście Dzień Patrona

[Not a valid template]

źródło: www.spwiniary.gdow.pl, Szkoła Podstawowa w Wiatowicach, Szkoła Podstawowa w Szczytnikach, Szkoła Podstawowa w Jaroszówce, www.spgdow.szkolnastrona.pl/, www.spbilczyce.edupage.org, www.spniegowic.szkolnastrona.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content