Z życia szkół…

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń z naszych szkół.

 

Niegowić

Projekt: „Przemoc, to broń ludzi słabych”- Uczniowie naszej szkoły  (kl VII, VIII i III G ) biorą udział w projekcie: „Przemoc, to broń ludzi słabych”, organizowanym przez GOPS w Gdowie. Założeniem  projektu jest rozwój działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie..

W czerwcu  2018r  odbyły się pierwsze zajęcia z artystą  fotografikiem  panem Wacławem Wantuchem,  a we wrześniu uczniowie spotkali się z  radcą prawnym . W ramach programu młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Sądu Rejonowego w Myślenicach oraz  do aresztu śledczego w Nowej Hucie i zakładu wychowawczego w Krakowie. Do końca roku  2018 uczniowie odbędą jeszcze spotkania z kuratorem sądowym oraz terapeutami.

Ponadto dla rodziców uczniów objętych projektem organizowana będzie porada prawna (17.11.2018r.  w godz 9.00. – 17.00  w GOPS Gdów).

Pierzchów

Klasa VIII podbija Włochy 

Bilczyce

Konkurs czytelniczy „Legendy Polski”

Zręczyce

Spotkanie z lekarzem neonatologiem – Panią Joanną Hurkałą- W piątek 17 listopada dzieci z oddziału 0 a odwiedziła Pani Doktor Joanna Hurkała, mama Michałka, która jest lekarzem neonatologiem i pracuje z wcześniakami. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały informacji przekazywanych przez naszego Gościa. Pani Doktor w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom, na czym polega jej praca, co znaczy, ze dziecko jest wcześniakiem i jak wygląda pobyt przedwcześnie urodzonych dzieci w szpitalu. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak torba, z która przyszła Pani Doktor, a zwłaszcza jej zawartość: strzykawki, maseczki, czepki, książeczki. Po wyjściu Gościa przedszkolaki zakładały czepki, maseczki i bawiły się w szpital.

Gdów

Spotkanie z pisarką p. Melanią Kapelusz+ 16.11.2018r. uczniowie klas IIa i IIb spotkali się z pisarką, autorką książek dla dzieci – p. Melanią Kapelusz. Pani Melania przeczytała fragment swojej książki „Mitologia, przygody słowiańskich bogów”, opowiedziała o swojej twórczości, odpowiadała na pytania dzieci. Uczestnicy spotkania mogli zakupić ciekawą książeczkę autorstwa p. Melanii pt. „Krasnoludki”, a autorka każdemu wpisała dedykację.

Spotkanie z podróznikiem „Izrael i Palestyna”- w dniu 15 listopada uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem. Pierwszą grupą, która poznała historię, religię i kulturę Izraela i Palestyny byli uczniowie klas I -III. Kolejno w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VI oraz w budynku gimnazjum uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum. W trakcie spotkania tematem przewodnim było przybliżenie uczestnikom przyczyn konfliktu bliskowschodniego, oraz pokazanie walorów geograficzno- przyrodniczych tego regionu. Słuchając opowiadania podróżnika i oglądając prezentację uczniowie: odwiedzili miejsca święte dla trzech wielkich, monoteistycznych religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu oraz dowiedzieli  się dlaczego Zachodnia Ściana Świątyni w Jerozolimie nazywana jest Ścianą Płaczu;  odwiedzili wzdłuż i wszerz Jerozolimę, odwiedzając w niej miejsca znane: Ścianę Płaczu, Kopułę na Skale, Via Dolorosa, i te, o których niewielu słyszało…; obserwowali przyrodę Morza Martego i zmiany prowadzące do jego zaniku; poznali historię twierdzy Masada; zobaczyli,  jak żyją Palestyńczycy w „więzieniach z otwartym niebem” – czyli domach otoczonych potężnym murem; poznali fascynującą Pustynię Negev; poznali przyczyny konfliktów i wojen miedzy Żydami i i Palestyńczykami .

W trakcie spotkania uczniowie uczestniczyli  również w prezentacji rekwizytów przywiezionych z Izraela i Palestyny, których zastosowanie mogli zobaczyć w praktyce.

Jaroszówka

Wolontariusze z Szkolnego Koła Wolontariatu przy współpracy z Centrum Wolontariatu w zorganizowali kolejne spotkanie z książką „W Świecie Baśni i Bajek” dedykowane młodszym kolegom i koleżankom, tym razem w remizie na Wieńcu. (więcej o spotkaniu: zobacz tutaj)

 

Winiary

16.11.2018 r. uczniowie szkoły w Winiarach wzięli udział wżywej lekcji przyrody. Opiekun węży w interesujący sposób opowiadał o zwyczajach tych niezwykłych gadów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z życia węży: gdzie żyją, czym się odżywiają, jak polują, w jaki sposób odbierają informacje z otoczenia  oraz dlaczego zrzucają naskórek. Najciekawszym odkryciem było, że skóra węży jest sucha , gdyż jest ona pokryta  łuskami, które odbijając światło sprawiają wrażenie mokrej. Ciekawostką było również, że przyjmują one temperaturę otoczenia. Największą atrakcją spotkania była możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Każdy mógł dotknąć, pogłaskać węża, a nawet założyć go na szyję. Wśród przywiezionych okazów znalazły się m.in.: boa dusiciel, pyton siatkowy, wąż zbożowy, lancetogłów meksykański, wąż chiński.

15 listopada uczniowie klasy I w ramach projektu „Nie pal przy mnie, proszę” uczestniczyli w zajęciach w oparciu o materiały udostępnione przez PSSE w Wieliczce.  W tym roku prośbę o rzucenie palenia skierowano do rodzin spodziewających się dziecka i mających dzieci. Uczniowie obejrzeli film pt. „Co się stanie, gdy rzucisz palenie”, dowiedzieli się kto jest biernym palaczem oraz jakie choroby powoduje palenie papierosów. Otrzymali także dla rodziców ulotki o szkodliwości palenia.

Dnia 13.11.2018 r. klasy I i II kolejny raz wyjechały do Teatru Groteska, tym razem na spektakl pt. „Kto pocieszy pechowego nosorożca” oparty na podstawie lektury „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego.  Spektakl poza mądrą i ponadczasową treścią przyciąga młodych widzów dynamicznymi wizualizacjami, ciekawymi postaciami, a główny bohater – olbrzymi nosorożec – zachwyca do samego końca.

 

 

źródło: http://www.spwiniary.gdow.pl/, http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/, http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://sppierzchow.gdow.pl/, SP Jaroszówka, https://spbilczyce.edupage.org

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content