Z życia szkół….

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń z życia naszych szkół. Przypominamy także, że w tym tygodniu ruszyła zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt , do której przyłączyły się szkoły i przedszkola z terenu naszej gminy.

 

Jaroszówka

13.10 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jaroszówce odwiedził mistrz świata w kickboxingu – pan Rafał „Baca” Szaflarski. Opowiedział o swoim życiu sportowym, o sukcesach i porażkach. Przekonywał, że sport to dobry sposób na zrelaksowanie się, że na treningu można się „wyżyć”, a emocje z dnia opadną i wracamy do domu spokojniejsi. Poza tym sport to wielka radocha, na treningach można dobrze się bawić, a uprawianie sportu, jakiegokolwiek, sprawi nam przyjemność, podniesie własną samoocenę i odpręży. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz na którą zwrócił uwagę  gość– może najważniejsza? Kiedy na treningi przychodzi młodzież w najtrudniejszym wieku dojrzewania, nie myśli o używkach, narkotykach czy alkoholu, zajęcia sportowe to idealna alternatywa dla youtube`a , facebooka, internetu czy gier komputerowych. Na koniec spotkania każdy uczeń mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z mistrzem, założyć jego pas mistrzowski czy rękawice, podziwiać przywiezione puchary.

 

Niegowić

19 października 2018 r.  uczniowie klasy ósmej reprezentowali Naszą Szkołę w Widowisku  Dumy i Radości w Krakowie. Rozpoczęliśmy  ten uroczysty dzień Mszą Świętą w Katedrze Wawelskiej o godzinie 9.00. Następnie pochód ruszył z Wawelu do Parku Joradan  ulicami Grodzką, Rynkiem Głównym, ulicą Szewską, ulicą Piłsudskiego.

W Parku Jordana była prezentacja grup , koncert orkiestr oraz posiłek. Nasza szkoła przedstawiała osobę świętego Jana Pawła II. 

Gdów

W ramach edukacji związanej z bezpieczeństwem, dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w spotkaniu z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce  panem Tomaszem Bartoszem. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać z zaproszonym gościem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant utrwalił znajomość przepisów ruchu drogowego, wybranych znaków drogowych oraz numerów alarmowych. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówił sposoby unikania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy przedszkolak powinien posiadać.  Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi wiadomościami oraz zadawały  pytania dotyczące aspektów pracy policjanta. Spotkanie było zarówno interesujące oraz pouczające. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Autor: P. Ewa Szczygieł

Pierzchów

„Odblaskowa szkoła” – spotkanie klas „0”-VIII z Policjantem
Dnia 19 października na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Pierzchowie uczniowie  szkoły wzięli udział w spotkaniu z Policjantem z Gminnej Komendy Policji w Gdowie. Uczniowie mogli wysłuchać wykładu ma temat bezpiecznej drogi do i ze szkoły, dlaczego warto nosić odblaski itp. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania związane z bezpieczeństwem na drodze oraz kartą rowerowa, na które Pan Policjant odpowiadał. 

 

W dniu 18.10.2018r. kl. III w komplecie udała się pociągiem na wycieczkę do stolicy. Celem wyprawy było Centrum Nauki Kopernik. Jest to fantastyczne miejsce, gdzie dzieci mogły poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. W majsterni podejmowali wyzwania inżynieryjne, a na zakończenie odwiedzili Planetarium Niebo Kopernika. Były to niezapomniane chwile, które dostarczyły wiedzy i pozwoliły poznawać prawa przyrody wieloma zmysłami. 

 

18.10.2018r. uczniowie kl. Ia, Ib i II odbyły pierwszą w tym roku wycieczkę do kina „Kijów” na widowisko „Baśnie świata – podróż po niezwykłych kulturach”, podczas którego dzieci miały możliwość zapoznania się z elementami różnorodnych kultur jak np. tybetańska, węgierska, indiańska czy chińska. A wszystko to w oparciu o legendy i baśnie pochodzące z danych regionów. Uczniowie obejrzeli również animowany film pt. „Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta”. Prawdopodobnie każdy chce choć przez chwilę, być archeologiem lub Indianą Jonesem. Razem z Tedim można było spełnić swoje marzenia i wyruszyć na przygodę życia. 

Książnice

16.10.2018 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III odwiedziły Ogród Zoologiczny w Krakowie. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta. Piękna pogoda sprzyjała spacerom po alejkach ogrodu i obserwacjom zwierząt. Pani przewodnik w sposób ciekawy przekazywała informacje o sposobach życia podopiecznych ogrodu. Mogliśmy także zobaczyć pokaz karmienia słoni i tygrysów.  Wielką atrakcją było  „Mini zoo”, gdzie każdy miał możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami, a wszyscy chętni mogli  karmić marchewkami kucyki, lamy, króliczki karłowate, świnki morskie i inne młode zwierzęta.   Bezpośredni kontakt z przyrodą sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Czas spędzony w towarzystwie zwierząt to wspaniałe przeżycie, ale również atrakcyjna lekcja przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest też skarbnicą wiedzy przyrodniczej z całego świata.

 

 

 

 

Kolejne grupy pierwszoklasistów uroczyście ślubowały…

 

źródło: https://spmarszowice.edupage.org/, http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/, http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://sppierzchow.gdow.pl/, http://www.spjaroszowka.szkolnastrona.pl/, https://spksiaznice.edupage.org, http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl, 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content