Z życia szkół…

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd z życia szkół…

SP PIERZCHÓW

Klasa 7 zwiedza… Mediolan!

16.05.2018r. klasa VII udała się na czterodniową wycieczkę do Mediolanu i Bergamo. Włoską przygodę rozpoczął lot samolotem – dla wielu uczniów pierwszy w życiu, z Krakowa do Bergamo-miasteczka pod Mediolanem. W ciągu kolejnych dni uczniowie naszej szkoły zobaczyli piękną Katedrę Duomo, Galerię Handlową Wiktora Emanuela II, Operę alla Scala oraz zamek królewski Castello Sforzesco – dom rodzinny naszej królowej Bony. 

Całe miasto obejrzeli podróżując autobusem linii „Hop on, hop off”, wyskakując to tu, to tam, aby zobaczyć co ciekawsze miejsca. Sobotnie popołudnie uczniowie spędzili na zwiedzaniu starego miasta Bergamo, które w pierwszy wieczór podziwiali z hotelowego tarasu. Pełne uroku wąskie uliczki i malownicze, małe placyki zapadły w pamięci dzieci, tak samo, jak wspinaczka na zamkowe wzgórze i jazda zabytkową kolejką szynową.

Serca ich skradła również włoska kuchnia. Pizzom i makaronom nie było końca! Podsumowując wyprawę należy powiedzieć jedno-była ona pierwszą, ale na pewno nie ostatnią w historii naszej szkoły! Już planujemy wycieczkę do Rzymu i Umbrii!

SP MARSZOWICE

W dniu 17 maja w naszej szkole w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się spotkanie uczniów klas VI i VII Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wiatowicach oraz Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Marszowicach. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Gdów – Zbigniew Wojas, Proboszcz Parafii pw. W.N.M.P. w Niegowici – Paweł Sukiennik oraz Prezes Stowarzyszenia „Szarych Szeregów” w Krakowie – mjr hm. Władysław Zawiślak. Spotkanie przygotowane przez harcerzy i nauczycieli naszej szkoły składało się z kilku części. Pierwsza poświęcona była przybliżeniu wszystkim zebranym historii i znaczenia polskich symboli narodowych – godła państwowego, hymnu oraz flagi.

Następnie rozpoczął się tradycyjny kominek harcerski. W czasie jego trwania pan Grzegorz Dziedzic – Dyrektor SP w Marszowicach przedstawił w swoim wystąpieniu postać księdza hm. Mariana Luzara. Urodzony w 1895 roku ksiądz w latach 1919 – 1924 był wikariuszem parafii w  Niegowici. W naszej szkole uczył religii i utworzył drużynę harcerską. Następnie Marian Luzar pracował do 1939 roku w parafii w Trzebini. Tam rozwinął harcerstwo i działalność sportową wśród tamtejszej młodzieży. W tym czasie pełnił funkcję komendanta Chorągwi ZHP w Krakowie, był kapelanem  chorągwi ZHP w Krakowie, a od 1931 roku Naczelnym Kapelanem ZHP.  Zginął w czasie kampanii wrześniowej jako kapelan wojskowy w czasie  walk z Niemcami od ran odniesionych po nalocie bombowym na  stację  kolejową w Równem koło Łucka na Wołyniu.

Wszyscy zebrani odśpiewali kilka pieśni legionowych z czasu I wojny światowej. Następnie gawędę wygłosił Pan Władysław Zawiślak oraz swoje słowa do zebranych skierował ksiądz Paweł Sukiennik. Na zakończenie młodzież i dzieci w wesołej atmosferze zaśpiewali przy kominku wesołe rajdowe i harcerskie piosenki.

SP BILCZYCE

„Zdrowo, kolorowo, owocowo” czyli Tydzień Promocji Zdrowia

W dniach 14 – 19 maja zorganizowano w szkole Tydzień Zdrowia pod hasłem „Zdrowo, kolorowo, owocowo”. Pierwszy dzień tygodnia zdrowia „My nie chorujemy, bo owoce i warzywa jemy” upłynął pod znakiem informacji dotyczących prawidłowego odżywiania. Dzieci przyniosły do szkoły ulubione owoce i warzywa, którymi podzieliły się z innymi. Uczniowie klas IV – VII wzięli udział w zajęciach na temat zaburzeń odżywiania: anoreksji i bulimii. Obejrzeli również film o tej tematyce. Wykonali gazetki, plakaty, piramidy i talerze zdrowia.

Drugi dzień tygodnia zdrowia „W zdrowym ciele zdrowy duch” poświęcony był ćwiczeniom fizycznym i wpływowi ruchu na zdrowie. Nauczyciel wychowania fizycznego opowiedział o wpływie ćwiczeń i wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka, przeprowadził turniej piłki siatkowej. Na każdej przerwie uczniowie ćwiczyli aerobik lub tańczyli.

Trzeci dzień przebiegał pod hasłem „Żeby zdrowym być trzeba wodę pić”. W tym dniu każdy uczeń przyniósł wodę mineralną, niektórzy zrobili sobie wodę cytrynową, pomarańczowa lub miętową. Odbył się także konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu. Dzieci z klasy „0” odgadywały zagadki, uczniowie klas młodszych rozwiązywali krzyżówki i odszukiwali wyrazy związane ze zdrowym stylem życia, natomiast ich starsi koledzy pisali test.

Największą atrakcją były zajęcia prowadzone w kolejnym dniu „Zdrowo jem, zdrowo żyję” w formie ćwiczeń praktycznych, w których uczniowie przygotowywali zdrowe i różnorodne potrawy: koreczki, kanapeczki, szaszłyki owocowe, koktajle z bananów, soki ze świeżych owoców, sałatki owocowe i warzywne.

W ostatnim dniu naszej akcji uczniowie wszystkich klas przynieśli do szkoły ulubione świeżaki. W klasach zrobiło się kolorowo i wesoło. Tydzień zdrowia zakończył się rozstrzygnięciem konkursów i inscenizacją wiersza „Na straganie”

„Ekopojazd”

W związku z tematem lekcji o środkach transportu uczniowie klasy trzeciej wykonali ekopojazdy wykorzystując do tego „śmieci” czyli plastikowe butelki, zakrętki, rolki po papierze toaletowym, pudełka/opakowania po produktach spożywczych, które były do wyrzucenia. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa wykonała pojazd poruszający się w powietrzu,  druga grupa na lądzie, a trzecia drogą wodną.

 

Healthy food

W ramach programu „Trzymaj formę” uczniowie klasy piątej robili piramidę żywieniową oraz talerze zdrowego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji; klasy siódmej tęczę z owoców i warzyw; klasy szóstej plakat z owocami i warzywami wg kolorow (tzn. na jednym same owoce i warzywa niebieskie i fioletowe, na drugim czerwone itp.).

SP WINIARY

Z wizytą w Muzeum Narodowym w Krakowie

4 maja 2018 r. 18 uczniów szkoły brało udział w wycieczce do Krakowa. W Muzeum Narodowym obejrzeli wystawę poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Pejzaże, portrety, projekty, witraże, rzeźby, meble, utwory teatralne… Uczestnicy wycieczki są pod wrażeniem talentu i pracowitości tego wszechstronnego twórcy. W swoim krótkim życiu – żył tylko 38 lat – zrobił tak wiele. Uczeń wielkiego polskiego malarza, Jana Matejki, potrafił w twórczy sposób skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. W kolejnym wieku możemy doceniać i podziwiać ich niepowtarzalne dzieła, mogące stanowić inspirację dla kolejnych artystów. Czworo dzieci z klasy VI wzięło udział w konkursie o życiu i twórczości S. Wyspiańskiego. Zajęły IV miejsce.

Harcerskie obchody Dnia Świętego Jerzego

8 maja 2018 r. harcerze z zastępu Ogniste Orły uczestniczyli w grze miejskiej z okazji Dnia Świętego Jerzego. Wędrując ulicami Wieliczki Harcerz podejmowali kolejne zadania, np. przenoszenie wody w dłoniach, tworzenie rzeźb z ludzi, walka na miecze oraz balony, udzielanie pierwszej pomocy rycerzowi, uwolnienie księżniczki z łap smoka, odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości. Na zakończenie spotkali się w parku na Grabówkach. Zebrani wokół ogniska uczyli się pląsów. Harcerze byli świadkami złożenia zobowiązania instruktorskiego. Poznali zwycięzców gry poświęconej Patronowi harcerzy. Obdarowani smacznymi słodyczami, dzięki pomocy rodziców, uczniowie wrócili bezpiecznie do domów z deszczem i błyskawicami. 

SP GDÓW

Zielona szkoła w Kościelisku

 16 kwietnia uczniowie klasy II a i II b wraz z wychowawczyniami wyjechali na Zieloną Szkołę do Kościeliska. Od poniedziałku do soboty przeżyli wspólnie wiele niezapomnianych chwil. Uczestniczyli w ciekawych wyjazdach do Zakopanego. Odwiedzili tam  Muzeum im. Kornela Makuszyńskiego i  niezwykle ciekawe miejsce- Multimedialne Centrum Edukacji Przyrodniczej. Z Gubałówki oglądali piękną panoramę Tatr.

Popołudniami i wieczorami brali udział w interesujących warsztatach np. malowania na szkle. Na  zajęciach integracyjnych, uczyli się piosenek i pląsów. Uczestniczyli w dyskotekach i prezentacji filmu 3D.  W wolnej chwili bawili się na Placach Zabaw i grali  w piłkę. Dużym przeżyciem była jazda  fasiągami oraz spotkanie z góralskim zespołem „Polanie”. Po  udanym pobycie w Kościelisku, pełni  wrażeń wrócili do codziennych zajęć.

 
Źródło: SP Bilczyce, SP Gdów, SP Pierzchów, SP Winiary , SP Maroszowice
 

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content