Z życia szkół…

Zapraszamy na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół:

Niegowić- lekcje przyrody w terenie

1. Płazy – Dzięki uprzejmości pana Janusza Pilcha, już po raz trzeci (pierwsza akcja odbyła się w 2016 roku), na początku kwietnia uczniowie  klasy VIa oraz z klasy VIb ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici uczestniczyło w rozkładaniu siatki wzdłuż stawu w Niegowici od strony drogi. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w tej praktycznej lekcji przyrody. 

2. Pomagamy pszczołom- SADZIMY ROŚLINY MIODODAJNE
Uczniowie z Niegowici postanowili włączyć się w akcję Ratuj Pszczoły. Celem jest zachęcenie do pomocy owadom zapylającym, których los jest w niebezpieczeństwie. Pomoc owadom jest prostsza niż się wydaje – wystarczy choćby sadzić rośliny miododajne! Dzieci przygotowały doniczki z ziemią ogrodową i wysiały nasiona roślin miododajnych. Między innymi – nasturcję pnącą, mieszankę kwiatów letnich, mieszankę kwiatów pięknie pachnących, cynie liliput, szałwie trójbarwną, lawendę, czarnuszkę orientalną, złocień trójbarwny, nagietek lekarski, maciejkę, ubiorek okółkowy. Uczniowie poznali także zasady przyjaciół pszczół.

3. Dzień Ziemi 2018
W tym roku Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Niegowici obchodzony był pod hasłem „Zdrowy styl życia”. Uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym. Każda z klas miała inny temat do opracowania. Należały do nich: soki owocowe i warzywne, warzywa, owoce, mleko i przetwory mleczne, sport i aktywność fizyczna, woda, higiena osobista, zioła w naszej kuchni, miód i jego produkty oraz uzależnienia. Dzieci przygotowały plakaty, prezentacje multimedialne,  piosenki, hasła oraz degustacje soków owocowych, owoców i warzyw. Tematyka tegorocznego Dnia Ziemi dotyczyła każdego z nas, naszego stylu życia. Abyśmy mogli dbać o środowisko, najpierw musimy umieć zadać o siebie!!!

Zręczyce

W piątek 4 maja dzieci z grup 0a i 0b odwiedzili wyjątkowi goście – strażacy OSP Skrzynka. Podczas tego spotkania strażacy przybliżyli dzieciom zasady postępowania w przypadku pożaru oraz sposoby alarmowania służb ratunkowych. Przypomniano i utrwalono również numery alarmowe. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaków nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi i wypadków samochodowych. Przedstawiciele straży zaprezentowali strój strażaka i wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Wielką frajdą dla przedszkolaków było lanie wody ze strażackiego węża 🙂 Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem przy wozie strażackim.  Spotkanie ze strażakami zorganizowała Pani mgr Paulina Piech.
 

Książnice- Wycieczka do Kopalni Złota w Złotym Stoku

W dniach 26.04 – 27.04. 2018 r. uczniowie klas III-VII uczestniczyli w wycieczce do  Kopalni Złota w Złotym Stoku. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zakwaterowania i pysznego obiadku. Gdy już napełniliśmy brzuszki rozpoczęliśmy realizację programu naszej wycieczki.  Punktem pierwszym było oczywiście zwiedzanie kopalni, która znajduje się w lesie. Odkrywanie i poznawanie kopalni uatrakcyjniał nam przewodnik swoimi ciekawymi i niejednokrotnie śmiesznymi historyjkami. Gdy weszliśmy do kopalni spotkaliśmy gnoma, a potem alchemika, który chciał otruć panią Anię, ale udało jej się wykryć podstęp i go przechytrzyć.  Alchemik opowiadał legendy i ciekawostki o złocie i arszeniku. W kopalni było ciemno, zimno i mokro. Na powierzchnię z kopalni wyjechaliśmy szybką kolejką. Potem braliśmy udział w podwodnym spływie łodzią i wspinaliśmy się na ściankę wspinaczkową. Po tylu wrażeniach wszyscy zgłodnieli i poszliśmy na kiełbaski z ogniska. Najedzeni, ruszyliśmy na nocne zwiedzanie kopalni, gdzie troszkę najedliśmy się strachu, ponieważ w kopalni zgasły wszystkie światła, a poszukiwanie skarbów utrudniał wszechobecny dym i dziwne stwory, które próbowały nas odstraszyć. Niemniej jednak udało się nam wykonać zadanie otrzymane od przewodnika – znaleźć skarby. Pełni wrażeń wróciliśmy do ośrodka. Zmęczeni, pełni emocji wzięliśmy cieplutką kąpiel. Niektórzy próbowali jeszcze bawić się na dyskotece, ale zmęczenie było chyba silniejsze. Drugi dzień był równie emocjonujący. Wyruszyliśmy na górska wędrówkę w poszukiwaniu złotodajnych rud arsenowych – wspaniałym poszukiwaczem okazał się Krzysiu Pączek z klasy VI. Następnie udaliśmy się do Osady Górniczej, gdzie wzięliśmy udział w pokazie i nauce czerpania papieru oraz mogliśmy przejechać się czołgiem Leonarda. Swoją wycieczkę zakończyliśmy obiadem. Potem jeszcze długa i wyczerpująca podróż, która umilił nam postój w Macdonaldzie. Wycieczka  dostarczyła nam wielu wrażeń i niesamowitych emocji oraz wzbogaciła nas w nową wiedzę i doświadczenia.

Bilczyce

 Robotyka dla dzieci to świetny i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu, o czym przekonali się uczniowie klas I – III biorący udział w zajęciach. Podczas lekcji wspólnie poznają urządzenia i pojazdy oraz ich sposób działania. Budują części mechaniczne robotów przy użyciu programu komputerowego, programują ich ruchy a następnie uruchamiają je tak, aby można było zobaczyć co potrafią. Uczą się, jak kontrolować robota za pomocą urządzeń mobilnych. Mogą uruchomić swoją kreatywność i logiczne myślenie. Uczą się prostych zasad konstrukcji robotów, przyswajają podstawy programowania i rozwijają umiejętność analitycznego myślenia.

 

Także w ubiegłym tygodniu odbyły się w szkołach akademie upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja:

źródło: www.spzreczyce.szkolnastrona.pl/, www.spbilczyce.edupage.org/, www.spksiaznice.edupage.org/, SP Niegowić

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content