Z życia szkół…

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd z życia szkół…

SP NIEGOWIĆ

Innowacja ” Z lapbookiem poznajemy świat przyrody”

Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Niegowici podczas lekcji przyrody biorą udział w Innowacji pod nazwą „ Z Lapbookiem poznajemy świat przyrody ”. Lapbook w wolnym tłumaczeniu oznacza książkę na kolanach. Lapbook jest narzędziem do wspólnego opracowywania danego tematu przez ucznia, nauczyciela i rodziców. Jest narzędziem interdyscyplinarnym, które może zostać wykorzystane do omawiania lekcji na bieżąco i podsumowania tematu z różnych przedmiotów. Podczas zajęć uczniowie sami decydują jak będzie wyglądał ich projekt, mogą wymieniać się materiałami i oprawą graficzną swoich lapbooków. Podczas lekcji prowadzonej z wykorzystaniem tego narzędzia, uczniowie bardzo aktywnie pracowali i współpracowali między Sobą. Wykonane podczas zajęć książki zostały umieszczone na gazetce szkolnej, następnie uczniowie będą mogli zabrać je do domu lub zostawić w bibliotece.

SP JAROSZÓWKA

Kolorowy Tydzień Ekologiczny – Idź do natury!

Piątkowy dzień szczególnie podobał się uczniom. We wszystkich oddziałach zostały  zorganizowane zajęcia terenowe na świeżym powietrzu. Najmłodsze dzieci zbierały „dary natury” i tworzyły z nich obrazy. Starsi natomiast poznawali życie na łące poprzez mierzenie wilgotności gleby, temperatury powietrza i gleby. Rozpoznawali również rośliny łąkowe kwitnące wczesną wiosną oraz okreslali kierunek wiejącego wiatru. Druga grupa straszych dzieci założyła swój szkolny warzywnik. Dzieci własnorecznie przygotowały teren pod warzywa.Następnie posadziły czosnek, kalarepę, seler, por i poziomki. W dalszej kolejności podlały je. Teraz będą z niecierpliwością oczekiwały na rozwój rośln. Uczniowie byli bardzo zaangażowani podczas zajęć, chętnie wykonywali zadania w kartach pracy i wzorowo wywiązywali się z powierzonych im obowiązków. 

Kolorowy Tydzien Ekologiczny – ŻYJ ZDROWO KOLOROWO- zdrowe kanapki.

W naszej szkole dominował na ubraniach kolor zielony. Na talerzach natomiast było zdrowo i kolorowo. Nikomu nie trzeba przypominać, że właściwe odżywianie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci. uczniowie udowodnili, że wiedzą jakie produkty należy spożywać, aby dostarczyć właściwych składników odżywczych. Egzamin praktyczny zdali wzorowo przygotowując podczas zajęć własnorecznie kanapki z dodatkiem warzyw, wędlin i nabiału. Oceniali później wykonaną pracę, delektując się podanymi do stołów smakołykami. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że wszystko było pyszne, zdrowe i kolorowe.

Kolorowy Tydzień Ekologiczny – Dzień Ochrony Słoni

W poniedziałek 16 kwietnia uczniowie w ramach Kolorowego Tygodnia Ekologicznego w szczególny sposób przyglądali się poteżnym ssakom lądowym jakimi są słonie. 

Uczniowie poznawali ich budowę na lekcji przyrody i języka angielskiego, zwyczaje słoni oraz różnice między gatunkami. Celem zajęć było również zwrócenie uwagi na zmniejszającą się ilość słoni w wyniku gospodarowania człowieka. Na lekcji matematyki  uczniowie mierzyli i ważyli, na technice wykonywali kartkę- „słonik na szczęście” lub postać ekologicznego słonia z talerzyków papierowych. Przedszkolaki wspólnie wykleiły postać słonia ,  a uczniowie z klas I-III odpowiadali na pytanie” Czy Julian Tuwim miał rację pisząc o Słoniu Trąbalskim, że jest zapominalski oraz wykonali figurki słoni z papieru.  Na przerwie uczniom dostarczyła wielu pozytywnych emocji gra ruchowa ” Słoń”. 

 

SP BILCZYCE

Lekcja przyrody

Na lekcjach przyrody uczniowie poznali etapy rozwoju rośliny nasiennej. Swoją wiedzę postanowili utrwalić w terenie. Zaopatrzeni w lupy udali się na poszukiwanie roślin w najbliższej okolicy, a ponieważ mieszkańcy Bilczyc chętnie uprawiają je w swoich sadach i ogródkach bez trudu mogli je podziwiać i obserwować. Uczniowie przypomnieli sobie jak zbudowany jest kwiat, co to jest zapylenie i zapłodnienie. Uczennice usiłowały dopomóc owadom, które w tak piękny dzień pracowały niestrudzenie, przenosząc pyłek z pręcików na słupek. Dzieci lubią lekcje w plenerze. Są ciekawe, przyjemne i dostarczają wiedzy w przystępny sposób.

SP PIERZCHÓW

75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2018r. uczniowie szkoły już 6 raz wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Akcja organizowana jest co roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie w Warszawie przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Uczniowie oglądnęli film pt. „Nie było żadnej nadziei”. Samorząd uczniowski wykonał żonkile, które rozdano dzieciom naszej szkoły na pamiątkę tego wydarzenia. 

SP ZRĘCZYCE

Promocja zdrowia w szkole.

W kwietniu na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Również w szkole w Zręczycach zostały podjęte działania promujące zdrowy styl życia. Uczniowie klasy IV a i IV b wykonali plakaty propagujące zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz dbałość o higienę osobistą. Na korytarzu szkolnym została przygotowana wystawa prac plastycznych.

Uczniowie klasy V, VI a oraz VI b przeprowadzili warsztaty kulinarne. Klasa V przygotowała warsztaty pt.:”Zdrowe śniadanie”, klasa VI a – „Zdrowe sałatki i koktajle z dodatkiem przetworów mlecznych”, a klasa VI b – „Soki i koktajle owocowo – warzywne”.

Każda klasa sporządziła przepisy do zorganizowania warsztatów oraz przygotowała folder dla wszystkich uczniów klas IV- VII z najciekawszymi przepisami. Każdy z uczniów może sobie taki zdrowy posiłek przygotować w domu. Klasa VII sporządziła dla uczniów z klas IV –VI zestaw ćwiczeń fizycznych kształtujących sylwetkę ciała, które można wykonać w domu. Wszystkie klasy bardzo zaangażowały się w działania związane ze zdrowym stylem życia. Mamy nadzieję, że wszystkie działania podejmowane w trosce o zdrowie przyniosą pozytywne rezultaty i ukształtują prawidłowe nawyki prozdrowotne.

Źródło: SP Bilczyce, SP Jaroszówka, SP Niegowić, SP Pierzchów, SP Zręczyce

 

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content