Z życia szkół…

W ubiegłym tygodniu w naszych szkołach odbyły się akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie składali swoim nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzenia z okazji ich święta:

[Not a valid template]

 

Wielu pierwszaków złożyło uroczyste ślubowanie, m.in w Bilczycach, Niegowici, Zręczycach.

[Not a valid template]

 

Jak zawsze na uczniów czekało wiele atrakcji.

Gdów:  ” Piknik pod gwiazdami” i nie tylko …

Piknik pod gwiazdami zorganizowany w Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach był głównym celem wycieczki klasy VI „a” oraz kilku uczniów z klasy VI „b”. Zanim dotarliśmy do obserwatorium odwiedziliśmy wiele innych ciekawych obiektów. Pierwszym z nich był Ogród Doświadczeń w Krakowie. Pod kierunkiem przewodnika poznaliśmy zjawiska fizyczne z zakresu optyki, akustyki oraz mechaniki. Wykonując interaktywne zadania bawiliśmy się doskonale. Na Zamku Królewskim w Niepołomicach spacerując po komnatach i dziedzińcu zaznajomiliśmy się nie tylko z jego historią, ale także – patrząc na konkretne detale architektoniczne przypomnieliśmy sobie podstawowe terminy z zakresu gotyku i renesansu.Po lekcji przyrody w Ogrodzie Doświadczeń, plastyki na zamku przyszedł czas na lekcję wychowania fizycznego na krytej pływalni. Wspólne zabawy w wodzie po chłodnym i dżdżystym dniu były wspaniałym relaksem i dopełnieniem tego dnia. Od godziny 18.00 byliśmy gośćmi obserwatorium. Tu spędziliśmy wiele godzin. Po pieszej wycieczce po niepołomickim rynku, uczestniczyliśmy w prelekcjach i zajęciach w planetarium, które urozmaicone były multimedialnymi obrazami i filmami przedstawiającymi rezultaty obserwacji współczesnych teleskopów.Na bieżąco obserwowaliśmy obraz z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz poznaliśmy pracę członków załogi.Dzień, pełen wrażeń zakończyliśmy obserwacją w planetarium, gdzie mimo ciekawej opowieści astronoma, większość z nas zmęczona trudami całego dnia usnęła. Rano po prelekcji o Słońcu i innych planetach Układu Słonecznego pożegnaliśmy się z Obserwatorium i podążyliśmy do Muzeum Dźwięku i Słowa. Tu uczestniczyliśmy w lekcji historii. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia poznaliśmy historię fonografii, a na koniec byliśmy świadkami „odbicia Rudego” przez harcerzy oglądając film „Akcja pod Arsenałem”.

                                                                         G. Jakieła

[Not a valid template]

Zręczyce

Malowanie „olbrzyma” w klasie 0 „b”

Jak w kreatywny i efektowny sposób wykorzystać warzywne dary jesieni? Dowiedziały się tego przedszkolaki z oddziału 0”b”podczas zajęć prowadzonych przez p. Edytę Grabowską. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców mogły zapoznać się bliżej z imponującym okazem natury – dynią olbrzymem. Pomysł, aby pomalować warzywo i przemienić je w „przedszkolnego kolegę” wzbudził w dzieciach wielki entuzjazm. Pozostało wybrać odpowiednie narzędzia i zabrać się do wspólnej pracy. Efekt końcowy zadania, w które każdy włożył całe serce, przerósł najśmielsze oczekiwania i zrobił wrażenie nawet na gościach z Niemiec, którzy właśnie w ten dzień odwiedzili szkołę i salę.

[Not a valid template]

Kiszenie kapusty w klasie 0 „a”

Jesień to nie tylko piękne kolory na drzewach, ale również czas przygotowywania przetworów na zimę, o czym przekonała się klasa 0 „a” w dniu 11 października br. za sprawą zajęć prowadzonych przez p. Joannę Pudlik.

Dzieci od rana oglądały przygotowane produkty i sprzęty niezbędne do wykonania kiszonej kapusty. Była to również zachęta do rozmów i dzielenia się własnymi doświadczeniami w przygotowywaniu domowych „zapasów”. Tuż po śniadaniu rozpoczęła się, jak się okazało, wcale niełatwa praca. Szatkowanie główki kapusty wymaga siły i zarazem ostrożności, aby nie skaleczyć dłoni o ostrze. Podobnie obieranie i ścieranie marchewki. Trzeba dokładności, aby odmierzyć odpowiednią ilość soli, ale jednocześnie skąd wiadomo czy już wystarczy kminku i liści laurowych, czy może jeszcze dodać jedną szczyptę? Na koniec odważnie wkładamy rękę i mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Czy to już koniec? Pozostaje cierpliwie poczekać kilka dni na degustację.

[Not a valid template]

W Bilczycach kolorowa jesień:

[Not a valid template]

źródło: www.spgdow.szkolnastrona.pl, www.spzreczyce.szkolnastrona.pl, www.sppierzchow.gdow.pl,

 www.spbilczyce.edupage.org, www.spniegowic.szkolnastrona.pl,

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content