Z życia szkół…

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń „z życia szkół”.

SP Bilczyce

Dzień czekolady

12 kwietnia przypada Światowy Dzień Czekolady. W naszej szkole obchody tego najsłodszego dnia odbyły się już 9 kwietnia. W klasach od rana unosił się smakowity zapach czekolady. Dzieci przyniosły smakołyki, którymi się częstowały. Po dzisiejszym dniu wszystkim wiadomo, że czekolada dostarcza  witamin, magnezu, poprawia nastrój, koncentrację i jest źródłem przyjemności.

 

Pokazy kriogeniczne „Zmiany właściwości substancji w niskich temperaturach”

12 kwietnia uczniowie klasy VII wzięli udział w pokazach kriogenicznych na Wydziale Chemii UJ pt. ”Zmiany właściwości substancji w niskich temperaturach”.  Podczas spotkania zostały zaprezentowane właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach.

Pokaz składał się z krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz szeregu doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.

W ramach zajęć dzieci zobaczyły zjawisko Leidenfrosta, powstawanie mgieł i piany, przemiany fazowe w metalach i niemetalach, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych, skraplanie gazu ziemnego, skraplanie i zestalanie argonu, rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne, spalanie gazów i  mieszaniny piorunującej.

Pokaz był niezwykle ciekawy, uczniowie uważnie słuchali wykładu i śledzili przebieg doświadczeń.

SP Książnice

Mistrzostwa powiatu wielickiego w mini piłce ręcznej dziewcząt

W dniu 10.04 w Szarowie odbyły się Mistrzostwa powiatu wielickiego w mini piłce ręcznej dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci. Awans do tych zawodów wywalczyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Książnicach wygrywając eliminacje gminne, które odbyły się w Gdowie w dniu 7.02 2018r.

W zawodach powiatowych wzięło udział 6 zespołów reprezentujących szkoły całego powiatu. Oprócz dziewcząt z Książnic reprezentujących gminę Gdów udział brały także zespoły z: Przebieczan, Niepołomic, Szarowa, Węgrzc Wielkich i Łazan.

Ostatecznie po zaciętych pojedynkach dziewczęta z Książnic zajęły 4 miejsce. 

SP Pierzchów

Klasy I-III z wizytą w Teatrze Współczesnym

W dniu 9 kwietnia 2018r. odbyła się wycieczka klas I-III do Teatru Współczesnego w Krakowie. Uczniowie obejrzeli spektakl „Wyspa Skarbów. Tajemnica mapy starego pirata” oraz wzięli udział w warsztatach teatralnych. 

 SP Szczytniki

Wycieczka klasy VII do Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego

12 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy VII wraz z nauczycielem chemii i wychowawcą uczestniczyli w wykładzie z kriogeniki i właściwości gazów na Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład połączony był z przeprowadzanymi na żywo doświadczeniami skraplania gazów. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zastosowania gazów w stanie ciekłym w przemyśle ciężkim,  motoryzacyjnym, spożywczym, w medycynie i badaniach naukowych.

 

Źródło: spbilczyce.edupage.org; spksiaznice.edupage.org;  sppierzchow.gdow.pl; spszczytniki.szkolnastrona.pl;

 

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content