Z życia szkół…

Zapraszamy, po krótkiej świątecznej przerwie, na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół…

 Winiary

04 kwietnia kl. III zakończyła cykl wyjazdów do teatru.  Uczniowie oglądali „Królową Śniegu” w Teatrze Ludowym,„Doktora Dolittle”„Przygody Tomka Sawyera” oraz  „Aksamitnego Królika” w Teatrze Groteska. Uczestniczyli również w projekcie pt. „Sekrety Sceny”, mając możliwość w ten sposób wzbogacić swoją wiedzę nt. pracy aktorów i innych ludzi zatrudnionych w teatrze. Zapoznali się z rodzajami lalek i sposobami ich tworzenia. Sami również ożywiali niektóre z nich i radzili sobie całkiem dobrze. 

wych. M. Chorąży-Woźniak

W dniu 20.03.2018 r. odbyły się Eliminacje Powiatowe  63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Wieliczce. Szkołę w Winiarach reprezentowała zakwalifikowana po uzyskaniu II miejsca w etapie gminnym uczennica  kl. III – Gaja Pawlik. Zaprezentowała się świetnie i zdobyła wyróżnienie!!!

Jaroszówka i Niegowić

Innowacja pt.:” Z lapbookiem poznajemy świat przyrody”- Uczniowie uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Jaroszówce i w Niegowici od września biorą udział w Innowacji pod nazwą „ Z Lapbookiem poznajemy świat przyrody”. Innowacja realizowana jest na lekcjach przyrody. Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. Uczniowie wykonują je dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co go szczególnie interesuje z danego tematu. Tworzenie lapbooków nie ma sztywno określonych zasad. O wiele ważniejsza jest tu pomysłowość, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Podczas zajęć uczniowie sami decydują jak będzie wyglądał ich projekt, mogą wymieniać się materiałami i oprawą graficzną swoich lapbooków. Jest to forma pracy, w której nauczyciel wspiera uczniów poprzez  sprawdzenie materiałów pod względem merytorycznym,  ewentualne nakierowanie czy pomoc w decyzji, których materiałów użyć. Pod koniec roku szkolnego powstanie lista Lapbooków, które zostały stworzone w naszej szkole, a prace uczniowie będą mogli zabrać do domu lub pozostawić w bibliotece szkolnej.

nauczyciel przyrody: Anna Małysz

 

Bilczyce

„Krowa kłamczucha”- 6 kwietnia do szkoły przyjechał Teatr Kukiełkowy „Tomcio” z Nowego Sącza z przedstawieniem „Krowa kłamczucha”. Dzieci śledziły losy Paulinki skrzywdzonej przez krowę. Poznały wiele bajkowych postaci i przeżyły wspaniałą przygodę. Dowiedziały się, że nie warto okłamywać bliskich, a za swoją winę trzeba zawsze przeprosić.

„Dzień Marchewki”- 5 kwietnia obchodziliśmy „Dzień Marchewki”. Oprócz zabaw i zawodów w obieraniu marchewki wszyscy uczniowie przekonali się, że warzywo to jest nie tylko zdrowe, ale i  smaczne. Pozwala dostarczać organizmowi potrzebne witaminy i składniki mineralne, poprawia widzenie, a także stymuluje prawidłowy wzrost,  ma działanie antyoksydacyjne i wzmacniające odporność. Ci, którzy jedzą marchewkę mają zdrową skórę, doskonale funkcjonujący przewód pokarmowy i układ krwionośny. Co ważne, jest odporna na działanie podwyższonej temperatury, marchew duszona czy gotowana nie traci swych cennych właściwości. Marchewkę warto docenić i rozpoczynając od 5 kwietnia my wprowadzamy ją do swojej diety każdego dnia. Jemy na surowo, pijemy soki marchwiowe, dodajemy ją do dań głównych, zup i deserów.

Zręczyce

Wizyta Pana Listonosza w klasie 0 b.- W poniedziałek 26 marca dzieci z oddziału przedszkolnego 0 „b” odwiedził wyjątkowy gość – Pan Listonosz Robert Chwajoł. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały, kiedy zaproszony gość opowiadał, jak wygląda jego praca oraz o tym, jak działa poczta i jaką drogę pokonują listy, kartki i paczki zanim trafią od nadawcy do odbiorcy. Dzieci miały również okazję zobaczyć różne przedmioty związane z pracą na poczcie, a specjalne koperty, które otrzymały od Pana listonosza szybko wykorzystały do wspólnych zabaw, wcielając się w rolę listonoszów. Przedszkolaki z szerokimi uśmiechami i nieukrywanym entuzjazmem podziękowały Panu Listonoszowi, że pomimo szczególnie trudnego dla pracowników poczty okresu przedświątecznego udało mu się znaleźć czas na spotkanie z nimi i miłą rozmową o swojej pracy.  Spotkanie z Panem Listonoszem zorganizowała Pani mgr Małgorzata Stokłosa.

Zajęcia pokazowe z matematyki w kl. IV –VI w ramach projektu „Kierunek Przyszłość”- Uczestnicy warsztatów przygotowali pokaz zagadek matematycznych dla innych uczniów biorących udział w projekcie „Kierunek Przyszłość”. Każdy uczestnik miał za zadanie zaprezentowanie gościom zagadki logicznej, koordynowanie przebiegu jej rozwiązywania poprzez podpowiedzi i wskazówki oraz podsumować wynik dyskusji. Omawiane zadania bardzo spodobały się uczniom. Z entuzjazmem przystąpili do ich rozwiązywania. W trakcie zajęć dzieci współpracowały ze sobą, dyskutowały, wymieniały się pomysłami. Efektem czego każda zagadka została odgadnięta. Zajęcia pokazały uczniom alternatywną, twórczą intelektualnie formę spędzania wolnego czasu; rozwinęły umiejętność myślenia logiczno-matematycznego poprzez zabawę. Zajęcia przygotowała i poprowadziła Pani mgr Ewa Obara.

Złote medale dla piłkarzy ręcznych z Gdowa

W Gminnej Hali Sportowej został rozegrany gminny turniej piłki ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego. Do zawodów gminnych zgłosiło się siedem  szkolnych drużyn z Gminy Gdów, które w wyniku losowania zostały podzielone na dwie grupy eliminacyjne, grając systemem „każdy z każdym”.  Zespół SP Gdów,obronił tytuł Mistrza Gminy z ubiegłego roku. Puchary i dyplomy wszystkim zwycięskim ekipom wręczał prezes Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Gdowie Pan Grzegorz Piętak.

P. Dariusz Mulik

 

źródło: www.spwiniary.gdow.pl, www.spgdow.szkolnastrona.pl/, www.spzreczyce.szkolnastrona.pl, www.spjaroszowka.szkolnastrona.pl,  www.spbilczyce.edupage.org,www.spniegowic.szkolnastrona.pl

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content