Z życia szkół…

Zapraszamy na przegląd wydarzeń z życia szkół podstawowych w naszej gminie. Ponieważ ubiegły poniedziałek był tym świątecznym, i nasz cykl się nie ukazał, dziś przedstawimy także wydarzenia sprzed 2-3 tygodni. Zapraszamy także do oglądnięcia galerii zdjęć z apeli wielkanocnych, które przed świętami odbyły się w szkołach.

Niegowić

Płazy- jako zagrożona w Polsce gromada kręgowców zostały objęte ochroną gatunkową na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U.2004 nr 220 poz.2237). Oznacza to, że m.in. nie wolno ich chwytać, zabijać, płoszyć, przenosić z naturalnego siedliska, handlować nimi, wywozić za granicę, a także nie można niszczyć ich środowisk. Jednak sama ochrona prawna jest niewystarczająca gdy ich szlak migracyjny przecina ruchliwa droga. Płazy czując zagrożenie nieruchomieją, więc jest ona dla nich śmiertelną pułapką. Wiele z nich ginęło pod kołami samochodów. W związku z tym zrodził się pomysł na ich ratowanie. Dzięki uprzejmości pana Janusza Pilcha, już po raz drugi (pierwsza akcja odbyła się w ubiegłym roku), 5.04.2017r. uczniowie  klasy Va oraz 4 uczniów z klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niegowici uczestniczyło w rozkładaniu siatki wzdłuż stawu w Niegowici od strony drogi. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w tej praktycznej lekcji przyrody. Akcji przyglądali się uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią panią Beatą Dodą.

Katarzyna Tarnowska

 

Książnice

3 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy V i VI kolejny raz odwiedzili Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu. Tym razem tematem warsztatów była Technika nakładania druku na tkaninę. Każdy z uczestników mógł samodzielnie zaprojektować własną koszulkę. Zadanie to wymagało cierpliwości, precyzji i dokładności, ale sprawiało wiele satysfakcji. Ciężką pracę wynagrodziły lody, które mogliśmy skosztować spacerując po centrum Nowego Wiśnicza.

Pierzchów

Dnia 10 kwietnia uczniowie klas IV-VI spotkali się, by uczcić 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. Po zobaczeniu filmu dokumentalnego obrazującego zdarzenia z 1940 roku miała miejsce dyskusja dotycząca zdarzeń z tamtego okresu. Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem poruszającej piosenki „Guziki” w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego.

Ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Od kilku lat, co roku 19 kwietnia, Szkoła Podstawowa w Pierzchowie organizuje akcję „Żonkile” zainicjowaną 5 lat temu przez Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Akcja ta odbyła się w 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączyło się do niej około tysiąca szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od nieznanej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
W tym dniu nasi uczniowie wysłuchali Historię Hany Gofrit oraz rozwiązywali Quiz „Żydowski – co to znaczy?”

 

 

Galeria zdjęć z apeli wielkanocnych, które odbyły się w Szkołach tuz przed świętami:

źródło:http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl;https://spmarszowice.edupage.org/; https://spksiaznice.edupage.org;  https://spbilczyce.edupage.org/, http://sppierzchow.gdow.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content