Z życia szkół…

Po przerwie związanej z feriami zimowymi wracmy do szkół i ich uczniów rozpoczynających drugi semestr nauki. W dzisiejszym cyklu ” Z życia szkół..” m.in.: bal karnawałowy, wycieczki, walentynki.

 

W Szkole Podstawowej w Gdowie podsumowano projekt Trzy Stolice.

W  I okresie r. szk. 2016/17 realizowano w klasach czwartych program „Trzy  Stolice”, którego celem jest poszerzenie wiedzy o początkach państwowości polskiej oraz kształtowanie postaw patriotycznych.  W ramach realizacji tego programu na godzinach wychowawczych zapoznano uczniówz legendami dotyczącymi początków państwowości polskiej, w szczególności: „Legendą o Popielu”, „ O Piaście Kołodzieju” oraz o „ Lechu, Czechu i Rusie”.

 Po zapoznaniu dzieci z legendami wykonane zostały prace plastyczne nawiązujące tematycznie do  legend. W klasach zorganizowano gazetki na ten temat. Na kole historycznym uczniowie zapoznali się z zasadami tworzenia herbów oraz wykonywali i opisywali herby wybranych miast –  dawnych stolic Polski oraz herby sławnych polskich rodów. Herby zostały wykonane technikami kolażu i zaprezentowane na gazetce na korytarzu szkoły. Herby zaopatrzono krótkimi opisami w dwóch wersjach językowych: w języku polskim i angielskim. Następnym działaniem było zapoznanie uczniów z przykładami architektury obronnej średniowiecza, jakimi były grody. Makiety grodów uczniowie wykonywali na zajęciach koła historycznego. Prace dzieci wyeksponowano w pracowni historycznej.

Uczniowie z Bilczyc w Teatrze Groteska

17 lutego uczniowie klas 0-II obejrzeli spektakl w Teatrze Groteska pt. „Trzy Świnki”. Znana dzieciom bajka przeniesiona została w czasy współczesne. Wilk gonił świnki na rowerze, Jędza Nędza jeździła na wrotkach a zaprogramowany komputerowo domek jednej ze świnek, częstował gości lemoniadą i czekoladkami. Dzieci świetnie się bawiły a po spektaklu czekała na nich niespodzianka, gdyż wzięły udział w warsztatach teatralnych. Zwiedziły kulisy teatru, mogły przymierzyć różne maski a nawet poznać różne rodzaje lalek teatralnych. Dzieci  wróciły zadowolone  z nowymi doświadczeniami.

Walentynki w Zręczycach

 Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dlatego dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi. W naszej szkole, jeszcze przed „Walentynkami”, Samorząd Uczniowski przygotował pudełko św. Walentego  do którego uczniowie wrzucali listy, którymi chcieli obdarować swoje sympatie. W dniu 14 lutego podczas spotkania w sali gimnastycznej Samorząd Uczniowski rozdał adresatom POCZTĘ WALENTYNKOWĄ.

 

Jak ludzie mierzyli czas, gdy nie było zegarów sprawdzały przedszkolaki ze Zręczyc

 Już w pierwszym tygodniu po powrocie z ferii zimowych dzieci z oddziału 0”b” żwawo zabrały się do pracy. W związku z omawianiem tematu o upływającym czasie przedszkolaki próbowały odpowiedzieć sobie na pytanie : ”Jak ludzie mierzyli czas, gdy nie było zegarów?” . Wspólnymi siłami doszły do wniosku, iż można obserwować upływający czas na przykładzie roślin. Wykorzystując zebrane jesienną porą kasztany postanowiliśmy przeprowadzić próbę założenia hodowli kasztanowców. Dzieci przyozdobiły plastikowe kubki służące jako doniczki , nasypały ziemi plastikowymi łyżkami, ćwicząc jednocześnie koordynację wzrokowo- ruchową. Na koniec pozostało posadzenie w odpowiedni sposób nasion.  Teraz z niecierpliwością czekamy na pozytywne skutki eksperymentu.

W Pierzchowie odbyła się zabawa karnawałowa:

 

15.02.2017r. klasa III z Pierzchowa była na wycieczce w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Uczniowie obejrzeli spektakl „Robinson Crusoe” oraz wzięli udział w warsztatach teatralnych.

 źródło: http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/;  http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://sppierzchow.gdow.pl/,  https://spbilczyce.edupage.org/, 
 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content