Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w Podolanach odbył się coroczny Festiwal Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. Była to już osiemnasta edycja Festiwalu. I choć w tym roku było mniej atrakcji towarzyszących niż zazwyczaj, a publicznością byli głównie sami uczestnicy, jak zawsze było pięknie, kolorowo i radośnie. W czasie czwartkowych eliminacji konkursowych na scenie zaprezentowało się 13 zespołów. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, ale jak zawsze rąk do pomocy nie brakowało: panie z KGW w Kunicach zadbały o ciepły posiłek dla uczestników, ich koleżanki z KGW Pierzchów poprowadziły warsztaty pieczenia podpłomyka z cebulą, a obecni harcerze z Marszowic i wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Podolanach pomagali w sprawach organizacyjnych i przy przeprowadzaniu konkursów, ponadto siostry z gdowskiego Caritasu czuwały nad zdrowiem uczestników imprezy.
Spotkanie prowadziła aktorka teatru Śląskiego Alina Chechelska-Płoskonka, a zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Edyta Trojańska-Urbanik, Józefa Krzysiak, Maria Kmiecik, Janusz Gajec, Wioleta Chmiela, Anna Wesołowska. Pierwsze miejsce w kategorii wokalnej i wokalno-instrumentalnej zdobyły Warsztaty Terapii Zajęciowej z Brzeska, drugie– z Dębicy, a trzecie – z Tarnowa. Wyróżnienia przyznano także WTZ z Krakowa na os. Wandy. W kategorii widowiskowej pierwszą nagrodę zdobył Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, drugą – WTZ w Woli Rzędzińskiej, trzecią – w Korytnikach. Wyróżnienie przypadło „Pszczółkom” z Częstochowy. Za najlepsze wrażenia artystyczne nagrodzono Maskami Podolańskimi grupę z krakowskiego Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych z Zespołem Downa „Tęcza” a za kostiumy i dekoracje Środowiskowy Dom Samopomocy w Muchówce. Laureaci wystąpili na piątkowej gali, przed którą wręczono im nagrody. Swój występ zaprezentowali też gospodarze imprezy – Podolanie. Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Festiwalu.
Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników Festiwalu była wycieczka połączona ze zwiedzaniem Krakowa, która odbyła się w środę, 23 czerwca, udostępniony przez mieszkającego po sąsiedzku Leszka Mańkowskiego wielki balon, z którego można było patrzyć na Podolany z góry, pokaz Fire Show, wizyta niepełnosprawnego artysty, który maluje i rysuje stopami oraz liczne konkursy i zabawy. Tradycją Festiwalu w Podolanach są także koncerty gwiazd, tym razem na podolańskiej scenie zagrały zespoły: Tequila Band i Kordian.
więcej zdjęć z Festiwalu na naszym fanpage’u: zobacz tutaj