Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Książnicach z okazji Dnia Dziecka przygotowali dla uczniów niezwykłą niespodziankę- nagrali film, który swą premierę na youtube miał 1 czerwca. Zapraszamy na rozmowę z Dyrektorem Szkoły Grzegorzem Piętakiem oraz nauczycielkami, Panią Anną Szostak i Elizą Szostak, którzy zdradzą nam kulisy powstawania dzieła.
Mój Gdów: Proszę zdradzić, kto był pomysłodawcą filmu?
Grzegorz Piętak: Pomysł na realizację filmu, który ukazuje odwieczną prawdę, że w każdym dorosłym człowieku pozostaje odrobina dziecka (mniejsza lub większa?), zakiełkował w głowach naszych nauczycielek – Pani Elizy Szostak i Anny Szostak. Jak przystało na dobrych pedagogów zasiały one ziarno zainteresowania wśród pozostałych, którzy ochoczo włączyli się w to dzieło filmowe.
Anna Szostak: Pomysł zrodził się, gdy okazało się, że kształcenie na odległość musi być nadal kontynuowane. Dzień Dziecka jest bardzo ważny szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym. Celem niespodzianki było przede wszystkim wywołanie uśmiechu na ustach naszych uczniów.
Mój Gdów: Kto był odpowiedzialny za reżyserię, montaż, podział ról?
Anna Szostak: Reżyserię, przydział ról i montaż wzięłyśmy na siebie z koleżanką Elizą. Konsultowałyśmy się ze sobą telefonicznie i mailowo, omawiając szczegóły przedsięwzięcia. W projekt włączyli się prawie wszyscy nauczyciele z naszej szkoły.
Eliza Szostak: Reżyseria i montaż trochę amatorski. Wspólnymi siłami udało nam się stworzyć pierwsze małe dzieło filmowe. Wielkie brawa dla bohaterów tego przedsięwzięcia. Każdy z występujących mimo wielu obaw postanowił jednak przełamać się. Dostał rolę, którą chciał zagrać najlepiej jak potrafi. Każdy z wielkim zaangażowaniem przystąpił do tego projektu.
Mój Gdów: Jak powstawał film?
Anna Szostak: Ponieważ projekt zrodził się w ostatnim tygodniu maja (po udanej premierze filmu z okazji Dnia Mamy) czasu na jego przygotowanie było bardzo niewiele – całość wszystkich działań (nagranie, przesłanie, montaż) zajęła około tygodnia. Nauczyciele nagrywali filmy zgodnie z zasadą #zostań w domu. Nie konsultowali się w sprawie strojów. Każdy sam dopasował wg własnych możliwości i pomysłu sposób prezentacji, aranżację i strój. Fenomen tego filmu polega na tym, że jest on zrobiony z nagrań wykonanych w domu, wg własnego pomysłu biorących w nim udział nauczycieli, każdy kadr jest inny, czasami spontaniczny, co wzbudza ciekawość i zainteresowanie. Łącznie zostało nagrane 36 filmów oraz 2 nagrania mp3.
Mój Gdów: Czy docierają do Was informacje zwrotne, jak została przyjęta niespodzianka przez Waszych uczniów?
Anna Szostak: Otrzymaliśmy wiele informacji zarówno od dzieci jak i rodziców z naszej społeczności, wszystkie te informacje są pozytywne i wynika z nich, że film zgodnie z założeniem sprawił radość nie tylko dzieciom, ale także i ich rodzicom.
Grzegorz Piętak: Dziękuję za zaangażowanie naszym Nauczycielom, a wszystkich zapraszam do odwiedzenia strony internetowej szkoły w Książnicach: spksiaznice.edupage.org