Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia

15 sierpnia to dzień, w którym obchodzone są dwa święta – kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz państwowe święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 r. W tym dniu w parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici będzie odpust parafialny. Uroczysta suma odpustowa będzie o godz. 11.00 a kazania odpustowe wygłosi Ks. prof. dr hab. Piotr Majer.

Zapraszamy poczty sztandarowe straży pożarnych, KGW, asysty do feretronów, dzieci pierwszokomunijne, dziewczynki do sypania kwiatków, kto może  niech  przyjdzie  w  stroju  regionalnym.  Bardzo prosimy,  aby  porządku  przy wjeździe do Niegowici i wokoło kościoła pilnowali jak co roku strażacy. Po Mszach Świętych błogosławieństwo ziół i kwiatów.

– informuje i zachęca ksiądz Proboszcz Janusz Łomzik.

To w niegowickiej parafii znajduje się obraz Matki Bożej Niegowickiej z roku 1610, ukazujący wniebowzięcie Maryi. Obraz zmieniał swe oblicze: w 1860 roku na wizerunek nałożono drewnianą, posrebrzaną sukienkę, a w 1918 roku srebrną, jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Obraz odnowiono przez włoskiego artystę Renato Tarlariniego w 2008 roku, a jego koronacja odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia. 

Już po raz trzeci z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny organizowany jest konkurs na „Bukiet Zielny Ziemi Gdowskiej”. Zgłoszone wcześniej bukiety zobaczymy przy sanktuarium w parafii Narodzenia NMP w Gdowie, gdzie będą przyjmowane w godz. 8:30 – 9:30. Po ich ocenie w godzinach  9:30 – 10:30 nastąpi ich poświęcenie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Konkurs organizowany jest przez Centrum Kultury w Gdowie i Parafię NNMP w Gdowie i adresowany jest do Pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich w Gminie Gdów – „Tradycyjny bukiet zielny” oraz do Rodzin z Dziećmi zamieszkałych na terenie Gminy Gdów – „Bukiet Rodzinny”. Aby zgłosić bukiet do konkursu należy wypełnić zgłoszenie i przesłać na adres konkursy@ck.gdow.pl do dnia 12.08.2022 r. do godz. 12:00 lub dostarczyć do siedziby Centrum Kultury w Gdowie. 

Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary. W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy. Wśród teologów nie było przez wieki zgodności, czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci. Dlatego też często używano sformułowania „zaśnięcie”. W Kościele Wschodnim do dziś święto to jest nazywane Zaśnięciem albo Odpocznieniem, podczas gdy na Zachodzie mówi się o Przejściu albo Wniebowzięciu. 

 

Foto: Mój Gdów. 

Źródło: https://niezbednik.niedziela.pl/. 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content