Włosi pomagają ukraińskim uchodźcom w Podolanach

W sobotni poranek (30.04.2022) do ośrodka Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, gdzie mieszka kolejna już grupa uchodźców z Ukrainy, zawitali niespodziewani goście. Pokonali ok. 1200 km z Werony, aby przywieźć dary dla tych, którzy schronili się przed wojną w naszym kraju.

Inicjatorem niesienia tej pomocy jest ks. Jarosław Cielecki pochodzący z gminy Gdów, duchowny Katolickiego Kościoła Narodowego, proboszcz parafii we Florencji koło Iłży i kustosz tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej Dobrego Początku. Co miesiąc jeździ on do Włoch, do filialnej parafii koło Padwy i przy tej okazji zachęca do wspierania Ukraińców przebywających w Polsce.

Tym razem w pomoc zaangażował się administrujący kilkoma szkołami w rejonie Werony Angelo Antonelli, jego krewny Andrea oraz  Ranzo Migliorini – dyrektor fabryki produkującej kierownice do samochodów Ferrari. Dzięki akcji przeprowadzonej w szkołach udało się zebrać całą furgonetkę darów – żywności: makaronu, oliwy, konserw, słodyczy, a także zabawek i ubrań.  Większość z nich przeznaczona była dla   parafii we Florencji, gdzie przebywa kilkadziesiąt dzieci i ich mam z Ukrainy, ale wcześniej przesyłka została znacznie „uszczuplona”: właśnie w Podolanach. Chociaż wszyscy angażowali się w rozładunek busa, zajęło to około pół godziny…

 – Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w tym miejscu i że możemy  wspierać jedni drugich – powiedział ksiądz Jarosław. Jego włoscy przyjaciele z zainteresowaniem i podziwem oglądali ośrodek, po którym oprowadzał ich wójt Zbigniew Wojas. Wręczył im również piękne pamiątki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Goście z Italii dopytywali się również o to, jak funkcjonuje gmina, jak przyjęła uchodźców. Mieli też okazję zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą sytuacji w Polsce i spraw związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. Rozmawiali o tym z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, szefem PSL.

Był to pierwszy, lecz zapewne nie ostatni transport z Włoch, który wesprze ukraińskich uchodźców przebywających w gminie Gdów. Spotkanie w Podolanach było transmitowane na żywo na portalu padrejarek.pl i można je odtworzyć tutaj.

BRS

 

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content