Witacze witają i na dożynki zapraszają

Niezależnie od tego, z której strony Gdowa wjeżdżamy do centrum miejscowości, witają nas witacze – dekoracje przygotowane przez mieszkańców gminy, nawiązujące do dożynek, które odbędą w się w Gdowie w najbliższą niedzielę 11 września na Błoniach na Zarabiu.

Zapewne mijamy je jadąc samochodem, stąd warto przyjrzeć się im bliżej, by zauważyć jak piękne i pomysłowe są te niezwykłe dekoracje ze słomy i nie tylko. Ukazują rolników w trakcie prac polowych oraz w zagrodzie czy spędzających wolny czas, po trudzie pracy. Autorami dekoracji są panie z kół gospodyń wiejskich, w porozumieniu z radami sołeckimi, druhami OSP oraz mieszkańcami.

 

 

Gmina Gdów – to urocza, malownicza gmina leżąca w powiecie wielickim. Zaprasza każdego w swoje podwoje. Witacz – który stanął na obrzeżach Gdowa ma charakter dwuczłonowy. Łączy elementy przeszłości i teraźniejszości.

Żniwiarz – drabiniasty wóz z zaprzężonym koniem – snopy zboża – to przeszłość. Tak było kiedyś, kiedyś… Dla młodego pokolenia to historia, o której należy mówić i pamiętać. Trud pracy na roli , żęcie sierpem, a następnie kosami, zbiór drogocennych ziaren dających chleb – nie mogą iść w zapomnienie. Młodzi powinni znać swoje korzenie i przeszłość przodków, aby dobrze czuć się w dzisiejszej rzeczywistości i mądrze planować przyszłość. Postęp cywilizacyjny jaki dokonuje się wokół nas wymusza przemiany na wsi.

Stąd oglądamy drugi człon „Witacza” – czasy współczesne. To znajdujące się opodal ukwiecone, zadbane domostwo, nowo powstałe i budujące się obiekty inwestycyjne, pięknie położony i zagospodarowany teren hotelu i restauracji, rozciągające się pola i sady.

Zapraszamy! Przyjeżdżajcie! Czekamy!
Mieszkańcy Gminy Gdów

– zachęcają mieszkańcy Marszowic, Niegowici, Cichawy i Niewiarowa na tablicy umieszczonej na witaczu znajdującym się na rondzie im. Księdza Karola Wojtyły, przy wjeździe do Gdowa od strony Bochni.


 

Wjeżdżając do Gdowa od strony Krakowa zobaczymy z kolei zagrodę wykonaną ze słomy, w której zamieszkuje rodzina rolnicza. Są także sprzęty rolnicze, dużo warzyw i kwiatów. Witacz wykonali mieszkańcy Bilczyc, Wiatowic, Liplasu oraz Niżowej.

 

 

 

Siedzący obok krzesła Tadeusz Kantor a w tle rosnące winogrona, rodziny w czasie prac rolniczych oraz odpoczywające w izdebce oraz dziewczyna trzymająca bukiet z kwiatów polnych pasąca gęsi

– zobaczymy wjeżdżając do Gdowa od strony Dobczyc i Myślenic.  Dekorację przygotowali mieszkańcy Fałkowic, Winiar, Kunic oraz Huciska. 

 


Jadąc do Gdowa od strony Łapanowa zauważymy na rondzie imienia Janusza Kuliga, dożynkowe dekoracje zwieńczone koroną wieńcową, wykonane przez mieszkańców Podolan, Zagórzan, Zalesian, Zręczyc oraz Stryszowej. I tu pojawiają się rolnicy oraz kogut… ze słomy oczywiście. 

 

 

 

Oprócz witaczy na rondach do dożynek nawiązują także przystrojone paliki, które zobaczymy przy drodze wyjazdowej w kierunku Krakowa i Dobczyc.

Jako pierwsze pojawiły się witacze przy rondzie na ul. Krakowskiej oraz rondzie im. Janusza Kuliga w Podolanach. W kolejnych dniach mogliśmy już podziwiać następne słomiane scenografie, zlokalizowane przy rondzie na ul. Bocheńskiej oraz ul. Myślenickiej. Ostatni witacz, powstający przy wjeździe na teren niedzielnego wydarzenia, czyli na boisku dawnej Zagajanki, zostanie odsłonięty tuż przed samym otwarciem Dożynek

– podsumowuje Gmina Gdów.

Witacz na Zarabiu wykonają mieszkańcy Gdowa, Pierzchowa, Książnic i Klęczany. 

 

Foto: Mój Gdów.

Źródło: Gmina Gdów, Mój Gdów. 

***

III Festiwal Podpłomyka Plebańskiego, Ludowe Dożynki w Gdowie oraz Piknik Ekologiczny – to wydarzenia, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 11 września 2022 r., na Zarabiu w Gdowie. To będzie długi dzień, gdyż Organizatorzy zaplanowali wydarzenia od godziny 11:30 do 22:00. Pamiętajmy o zmianie w organizacji ruchu w tym dniu.

Stoisko edukacyjno – informacyjne Ekodoradcy Gminy Gdów, darmowe badania spirometryczne, mobilna pracownia wyposażona w ekologiczne urządzenia, plenerowa gra planszowa dla dzieci i młodzieży, darmowe zjeżdżalnie i atrakcje dla najmłodszych, wystawa „Czyste Powietrze – zdrowy człowiek”

– czekać będą na uczestników Pikniku Ekologicznego, który rozpocznie się od godziny 12:00. Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach naszego portalu TUTAJ.  Na piknik zaprasza Wójt Gminy Gdów. 

W tym samym czasie, już od godziny 11:30 przy Targowisku „Mój Rynek” w Gdowie rozpocznie się formowanie korowodu dożynkowego, który wyruszy w kierunku Zarabia o godzinie 12:00.  

Msza Święta Dziękczynna za plony rozpocznie się o godzinie 12:30, a po niej nastąpi część oficjalna, obrzęd chleba, prezentacja wieńców dożynkowych, występy zespołów artystycznych oraz wystawa płodów rolnych.

Organizatorem Ludowych Dożynek w Gdowie czyli pierwszych ogólnopolskich dożynek PSL jest Polskie Stronnictwo Ludowe, a do udziału w wydarzeniu zaprasza Prezes PSL – Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak – Kamysz. 

Występem Zespołu Góralskiego „HAMERNIK” o godzinie 15:00 rozpocznie się z kolei pełen atrakcji III Festiwal Podpłomyka Plebańskiego na który zaprasza gospodarz gminy. Na przybyłych czekać będą

warsztaty oraz degustacja podpłomyka, konkursy z nagrodami, występy Zespołu Ludowego „Mali Gdowianie”, Chóru „Tutte le Corde”, „Kapeli Zręczyckiej”, turnieje rodzin, darmowe dmuchańce, stoiska z wyrobami tradycyjnymi i rękodziełem, gastronomiczne i handlowe.

Niewątpliwie to wielkie święto podpłomyka plebańskiego, podobnie jak jego poprzednie edycje, zgromadzi wielu miłośników przysmaku księdza Karola Wojtyły z czasów jego posługi kapłańskiej w Niegowici. Pod okiem Kucharzy ze stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, chętni będą mogli samodzielnie wykonać podpłomyk i wypiec na miejscu w piecu a potem oczywiście skosztować jak smakuje. Będzie oczywiście możliwość nabycia podpłomyków w stoiskach pań z kół gospodyń wiejskich. Gwiazdą wieczoru będzie Mateusz Ziółko, który wystąpi o godzinie 20:30. W czasie festiwalu będzie także można wesprzeć finansowo leczenie Zosi Pająk, która walczy z SMA.

Organizatorami wydarzenia są Gmina Gdów i Centrum Kultury w Gdowie
Patronat medialny objęli: RMF FMDziennik PolskiTarnowska.TV oraz portal mójgdów.pl . 

Patronat medialny nad III Festiwalem Podpłomyka Plebańskiego objął między innymi nasz portal, a więcej na temat wydarzenia pisaliśmy TUTAJ. 

Pamiętajmy, że w związku z organizacją wydarzeń na Zarabiu w Gdowie w godzinach od 6.00 do 22.00 zostanie zmieniona organizacja ruchu w ciągu ul. Łapanowskiej. Na odcinku od ul. Młyńskiej do ul. Stadnickiej zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu. Parking będzie zlokalizowany na jezdni po prawej stronie wzdłuż chodnika. Pojazdy będą zobowiązane poruszać się lewą stroną od Centrum Gdowa w kierunku Łapanowa. W związku z tym została przygotowana specjalna mapa, ukazująca prawidłowy układ ruchu w tym dniu.

Zapraszamy w niedzielę na Zarabie w Gdowie i życzymy smacznego!



 

 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content