WINIARY. Trwa przygoda z harcerstwem wodnej drużyny.

Wędrując ścieżką kulturalno – przyrodniczą w Hucisku, łatwo było wśród licznych spacerowiczów zauważyć harcerzy. Na miejsce rozpoczęcie wędrówki przybyli jako jedni z pierwszych, pomagali w zabezpieczaniu i oznakowaniu terenu oraz organizacji ogniska, którym zakończono wydarzenie. Warto poznać bliżej tych druhów, okazuje się, że wyróżniają się nie tylko granatowym mundurem, ale także nazwą. Wszak to 8 Wodna Drużyna Harcerska „Wiatry Północy”, o której więcej opowie jej drużynowy podharcmistrz Konrad Krakowiak.

 

Do Huciska nie musieli daleko jechać, bo z pobliskich Winiar.

Jak doszło do tego, że uczestniczyliście w otwarciu ścieżki kulturalnej w Hucisku?

Fundacja Plenerownia zwróciła się do nas z prośbą o wsparcie wydarzenia. Zadaniem pokierowała druhna przyboczna Milena Weszka, która wraz z wachtą harcerek starszych pomogła przygotować wydarzenie i zmobilizowała pozostałych członków drużyny do aktywności społecznej w sobotę. Dziewczyny kończą właśnie naukę w Szkole Podstawowej w Winiarach, są mieszkankami Huciska i sąsiednich miejscowości, dlatego jest to dla nas naturalny obszar działania

– mówi Konrad Krakowiak, drużynowy podharcmistrz. 

Czym różni się drużyna wodna od tradycyjnej drużyny ZHP? 

Podstawy działania drużyn wodnych są takie, jak innych drużyn harcerskich: służba, braterstwo, praca nad sobą i przygoda. Na naszych zbiórkach równolegle poznajemy techniki harcerskie i umiejętności przydatne przy uprawianiu sportów wodnych, organizujemy zajęcia kajakarskie i żeglarskie, a w program naszych wyjazdów wplatamy atrakcje realizowane na wodzie. Program Wychowania Wodnego wzbogaca standardową pracę drużyny o dodatkowe aspekty związane ze specjalnością wodną, którą traktujemy jako dodatkowe narzędzie pracy. Harcerki i harcerze rozwijają swoje zdolności przez uaktualniony system sprawności i stopni. Realizując te o charakterze wodniackim, etapowo przygotowują się do egzaminów na uprawnienia państwowe.  

Mundur Wiatrów Północy różni się od typowego munduru harcerskiego? Co symbolizuje?

Wodniackie mundury wzorowane są na tradycyjnym ubiorze ludzi morza. Harcerki i harcerze z drużyn wodnych noszą granatowe bluzy zakładane przez głowę ze sznurowanym rozcięciami u dołu po bokach i z przodu na przedłużeniu dekoltu. Na bluzę nakładany jest granatowy kołnierz marynarski z trzema rzędami białych tasiemek. Instruktorzy i wędrownicy noszą granatowe koszule z krótkim rękawem wzorowane na mundurach służb morskich, jednolite z umundurowaniem zagranicznych skautów morskich (m.in. amerykańskich, nigeryjskich lub portugalskich), tak by łatwo było zlokalizować osobą dowodzącą zamieszaniem. Chustę w barwach drużyny nosimy na mundurze na sposób skautowy.

W jakiego typu wydarzeniach bierzecie udział i jaką rolę w nich odgrywacie? Co robicie?

Bierzemy udział w wydarzeniach organizowanych zarówno przez samorząd terytorialny, nasz Hufiec Wieliczka, Chorągiew Krakowską Związku Harcerstwa Polskiego jak i społeczności lokalne. Służba jest jednym z elementów harcerskiego wychowania, dlatego często pełnimy rolę zaplecza organizacyjnego lub obstawy wydarzeń, zależnie od potrzeb organizatorów. Kadra drużyny brała udział w zbiórkach artykułów na rzecz Ukrainy i  obsługiwała Punkt pomocy uchodźcom zarówno w Solnym Mieście w Wieliczce, jak i na Dworcu Głównym PKP w Krakowie. W ostatnim czasie zaprezentowaliśmy się na wydarzeniach upamiętniających powołanie Marynarki Wojennej RP i jej pierwszego dowódcę komandora Bogumiła Nowotnego organizowanymi przez Starostwo Powiatowe w Wieliczce i Obchodach 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości zorganizowanych przez gminę Gdów. Oprócz pełnienia wart honorowych i udziału w paradach, bierzemy czynny udział w wydarzeniach im towarzyszącym m.in. wygraliśmy XV Harcerski Bieg Niepodległości w Wieliczce, na którym w aktywny sposób harcerze mogli poznać historię wydarzeń z 1918 roku.

Jacy są harcerze na co dzień?

Pozytywni i aktywni. Część z nas jeszcze się uczy, a część już pracuje. Szukamy dla siebie pola do działania i stawiamy wyzwania, które nas mobilizują. Dążymy do samorozwoju, realizacji własnych pasji. Często na harcerskiej ścieżce znajdujemy osoby, które podzielają nasze zainteresowania, pokazują nowe, a czasem wykorzystują swoje zdolności, by nam pomóc w codziennym życiu. Wszechstronny rozwój harcerki lub harcerza opiera się na poznawaniu i nabywaniu nowych umiejętności, a następnie specjalizowaniu się w tych, które sprawiają nam największą przyjemności i satysfakcję np. fotografii lub żeglarstwie. Harcerstwo bez wątpienia wychowuje świadomych i aktywnych obywateli.

Harcerstwo to też wspólne spędzanie wolnego czasu. Jak lubicie odpoczywać?

Lubimy plażować, zwłaszcza na bałtyckiej plaży zlokalizowanej przy bazie obozowej Hufca Wieliczka w Jantarze. Odpoczywamy najchętniej przez wyjazdy, sport i chwile na świeżym powietrzu. Jako wodniacy preferujemy zajęcia na wodzie, rejsy i spływy, ale są wśród nas także koszykarze i kolarze. Dlatego nasze zbiorki staramy się organizować nie tylko w budynku szkoły, ale i na boisku, a także w terenie.

Wszystko to brzmi wyjątkowo. Jak zatem rozpocząć przygodę z harcerstwem? Gdzie Was można spotkać na co dzień? Do kogo skierować pierwsze kroki? W jaki sposób się kontaktować.

Nie wymagamy zapisu na zajęcia, wystarczy przyjść i spróbować.  Gdy zdecydujemy się na stałe uczestnictwo, dostarczamy deklarację przynależności do stowarzyszenia, jakim jest Związek Harcerstwa Polskiego i zgodę na przynależność do drużyny. Na co dzień zbiórki drużyny harcerskiej dla dzieci od IV klasy odbywają się w Szkole Podstawowej w Winiarach, w szkole działa również gromada zuchowa dla młodszych dzieci, terminy naszych spotkań znajdują się na stronie internetowej hufca Wieliczka. Są tam także informacje kontaktowe do Komendy Hufca i drużynowych, z którymi najlepiej skontaktować się w celu potwierdzenia daty i godziny najbliższej zbiórki. Na terenie powiatu wielickiego działa 12 jednostek harcerskich zrzeszonych w wielickim hufcu ZHP, ale tylko nasza drużyna opiera się o specjalność wodną. Już teraz zapraszamy na Jubileusz 110-lecia harcerstwa na ziemiach wielickich, który odbędzie się 27 maja w Wieliczce. Na naszym stoisku będzie możliwość porozmawiać o zajęciach wodnych, które będziemy realizować w rozpoczynającym się właśnie sezonie i spróbować wykonać przygotowane przez nas zadania bosmańskie.

Dlaczego warto rozpocząć harcerską przygodę?

Harcerstwo to sprawności i umiejętności na całe życie. Możemy tu doskonalić swoje pasje, brać udział w warsztatach liderskich, szkoleniach sportowych i specjalistycznych. W zajęciach możemy wziąć udział całą naszą codzienną grupą znajomych, jak i poznać nowe, często podzielające nasze zainteresowania osoby. Każda spędzona z harcerzami godzina, przekłada się pozytywnie na przyszłość, czasem w tak niespodziewanych momentach jak rozmowa o pracę lub rodzinny wypad w góry lub na żagle. 

Więcej informacji na temat 8 Wodnej Drużyny Harcerskiej 'Wiatry Północy’ w Winiarach można znaleźć na stronach: www.wiatrypolnocy.pl, www.wieliczka.zhp.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/wodniacy.wieliczka.gdow, http://www.facebook.com/hufiecZHPwieliczka .

Foto: 8 Wodna Drużyna Harcerska „Wiatry Północy”, „Mój Gdów”. 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content