WIEŻA GDOWSKIEGO SANKTUARIUM BĘDZIE JAK NOWA. Jest dotacja powiatu na elewację.

 

100 000 zł – to środki, które dzięki dotacji powiatu wielickiego, pozwolą na gruntowną renowację elewacji wieży gdowskiego kościoła. Wieża przy Sanktuarium Narodzenia NMP w Gdowie niedawno zyskała nową kopułę, a konieczny remont ścian pozwoli jej na odzyskanie dawnego blasku. 

Kościół był wielokrotnie przebudowywany. W końcu XIV w. dobudowano część w rejonie ołtarza głównego, a w XVII w. w kierunku przeciwnym. W tym czasie dobudowano również kaplicę i wieżę dzwonniczą … W gdowskim kościele zachowały się cenne zabytki i archiwalia z minionych wieków i lat, m.in.: kamienne tabernakulum wyrzeźbione w piaskowcu sobolewskim z XVI w., chrzcielnica barokowa z czarnego marmuru wykonana w XVIII w. oraz księgi metrykalne od 1779 r.

– przypomina Włodzimierz Chorązki w monografii „Gmina Gdów : od średniowiecza do współczesności”. 

Z budżetu Powiatu Wielickiego na 2023 rok przyznano dotacje celowe przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na obszarze powiatu wielickiego w łącznej wysokości 408 253 zł. Oprócz renowacji gdowskiej wieży kościelnej, środki przeznaczono także na renowacje zabytków w Grabiu, Podstolicach, Staniątkach, Łazanach oraz Gorzkowie. Stosowna UCHWAŁA NR XXXIX/313/2023 RADY POWIATU WIELICKIEGO z dnia 27 stycznia 2023 r. w tej sprawie dostępna jest TUTAJ. 

 

Foto: Mój Gdów.

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content