Wielkie przygotowania w Książnicach

12 maja w Książnicach odbędzie się uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Świętej Kingi. Będzie to wielkie święto nie tylko szkolne, ale całej lokalnej społeczności. I choć początek maja to czas najbardziej intensywnych przygotowań do zbliżającej się imprezy, pierwsze kroki, podjęto już na początku roku szkolnego.

Pierwsza myśl, aby zakupić sztandar do szkoły pojawiła się w naszych głowach przy okazji poświęcenia pomnika Karola Wojtyły na rondzie przy Orizie. Byłyśmy wtedy z uczniami z Książnic jako delegacja, i jakoś tak ukuło nas w sercu, że inne delegacje mają piękne sztandary, a nasze dzieci nie. W ubiegłym roku wszystko nabrało tempa. Przed wakacjami ustaliliśmy plan działania, po wakacjach zaczęła się jego realizacja”- opowiada pani Elżbieta Migała, przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Książniacach.

Pierwszą rzeczą, o którą trzeba było zadbać, były pieniądze na zakup sztandaru. Zbiórki na ten cel podjęła się Rada Rodziców, która jest fundatorem sztandaru.  Już na początku roku szkolnego zorganizowano Piknik Rodzinny na zakończenie lata, w czasie którego prowadzona była aukcja prac wykonanych przez uczniów, oraz można było zakupić cegiełkę na wskazany cel. „Nie sądziliśmy, że w czasie jednej imprezy zdołamy uzbierać tak dużą kwotę. Rodzice uczniów, mieszkańcy wsi oraz nasi nauczyciele , którzy wówczas uczestniczyli w pikniku, licytowali z takim zaangażowaniem, że duża część potrzebnej kwoty na zakup sztandaru została uzbierana”- mówi Grzegorz Piętak, dyrektor Szkoły w Książnicach. Później Rada Rodziców organizowała zabawy taneczne dla mieszkańców, jak andrzejkowa czy karnawałowa, na których także zbierano fundusze na sztandar i majową uroczystość.

Rodzice, którzy wyszli z inicjatywą zakupu sztandaru wzięli na swe barki nie tylko jego sfinansowanie, ale także zamówienie, konsultacje między szkołą a firmą haftującą sztandar, a teraz przygotowanie wspólnie z gronem pedagogicznym uroczystości. Wydrukowano prawie 500 zaproszeń, które trafiły do wszystkich mieszkańców Książnic. Prawie w każdym domu jest uczeń lub absolwent lokalnej szkoły, jeśli nie, to ktoś z rodziny. Wszyscy bardzo pozytywnie zareagowali na zaproszenie i wielu deklarowało swój udział.

Przygotowania idą pełną parą. Od kilku tygodni nauczyciele i uczniowie zajmują się częścią artystyczną. Rodzice zaczęli robić pierwsze zakupy, załatwiane są ławki, stoły, parasole… ”Mamy olbrzymie wsparcie  od naszych lokalnych grup: Panowie z OSP pomogą nam przede wszystkim w zabezpieczeniu imprezy, a Panie z KGW, bez opłat wypożyczają nam naczynia, pomagają w przygotowaniach. Także ze strony Urzędu Gminy mamy wsparcie, otrzymaliśmy dofinansowanie do festynu, później pomoc przy wydruku zaproszeń, nieodpłatnie wypożyczone zostanie nam nagłośnienie oraz scena, którą pomogą nam rozłożyć pracownicy Centrum Kultury”- wylicza Pani Elżbieta.

Uroczystości 12 maja rozpoczną się o godzinie 13.00 mszą świętą z poświęceniem sztandaru, która zostanie odprawiona na sali gimnastycznej w szkole w Książnicach. Następnie nastąpi  prezentacja sztandaru i jego przekazanie przez Radę Rodziców na ręce Dyrektora. Po przemówieniach zaproszonych gości dzieci zaprezentują część artystyczną związaną m.in. z postacią św. Kingi, a na zakończenie organizatorzy przygotowują poczęstunek. Całej uroczystości towarzyszyła będzie Orkiestra Kopalni Soli w Bochni. Wśród gości zaproszonych nie zabraknie przedstawicieli samorządu, kuratorium, parafii, emerytowanych nauczycieli, poprzednich dyrektorów, a przede wszystkich mieszkańców Książnic.

 „Za pośrednictwem portalu Mój Gdów chciałabym w imieniu swoim, Rady Rodziców, Grona Pedagogicznego oraz Uczniów ponowić zaproszenie  na uroczystość nadania sztandaru dla mieszkańców Książnic. Chcemy, aby to było święto całej miejscowości”- mówi Grzegorz Piętak

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content