“Wielki Elektronik” – Warsztaty Mikołajowe online – 11 grudnia o godz. 17.00

Centrum Kultury zaprasza na pierwsze mikołajowe warsztaty online „Wielki Elektronik”, które odbędą się 11 grudnia- on-line. Warsztaty są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy. Sprawdź poniżej co będziesz potrzebował do eksperymentów.

Wielki Elektronik zadba o to, aby podczas nadchodzących świąt nie nudził się żaden spośród młodych adeptów nauki! Pod jego czujnym okiem poznamy zasadę działania fajerwerków i zimnych ogni, zbudujemy własną ozdobną lampę z pomarańczy i dowiemy się, co sprawia, że świąteczne ciasta są tak puszyste.

Eksperyment I – wrzenie bez grzania:

Potrzebne materiały: strzykawka 10 lub 20 ml, odrobina wody.

Eksperyment II – dlaczego pomarańcze pachną?

Zapach pomarańczy wszystkim kojarzy się ze świętami. Jaki związek odpowiada za ich niezwykły zapach? Jakie są jego właściwości?

W jakim celu roślina je produkuje? Przekonajmy się!

Potrzebne materiały: świeże skórki z jednej pomarańczy, kilka balonów.

Eksperyment III –  o czym mówi nam temperatura?

Brrr! Zima to czas, gdy wszyscy zauważamy spadek temperatury. Substancje rozpuszczają się w innym tempie w wodzie ciepłej i zimnej.

W tym doświadczeniu sprawdzimy to eksperymentalnie, poznamy znaczenie słowa dyfuzja i uzyskamy piękne, fioletowe roztwory nadmanganianu potasu.

Potrzebne materiały: szklanka z ciepłą wodą, szklanka z zimną wodą, nadmanganian potasu (z apteki), łyżeczka.

Eksperyment IV- czy drzewo rusza szyszką?

Szyszki z drzew iglastych to jedne z ulubionych zimowych dekoracji, przywodzące nam na myśl świąteczną atmosferę.

Czy zastanawialiście się, w jakim celu drzewo je wytwarza i jakie mają funkcje? Przekonamy się o tym podczas tego zaskakującego doświadczenia.

Potrzebne materiały: 3 suche szyszki z dowolnego gatunku drzewa, 3 szklanki lub słoiki – takie, aby nasze szyszki zmieściły się w nich całe lub prawie całe, ciepła i zimna woda do tych słoików.

Aby uczestniczyć w warsztatach wystarczy wysłać sms z imieniem i nazwiskiem dziecka, terminem warsztatów oraz adresem mailowym na nr 512 186 807.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przesłanych wiadomości sms. Zapraszamy!

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content