Wielkanocny konkurs w Centrum Kultury w Gdowie

Centrum Kultury w Gdowie ogłosiło KONKURS NA PISANKĘ TRADYCYJNĄ, KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ, STROIK ORAZ PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Konkurs ma na celu:
• propagowanie tradycji, zwyczajów i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi
• pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia symboli świątecznych
• kształtowanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową
• utrzymanie zwyczaju wysyłania życzeń na kartkach świątecznych
• stwarzanie okazji do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikających zwyczajów własnoręcznego robienia palm, zdobienia pisanek i wykonywania kartek świątecznych

Zasady uczestnictwa:
• konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i świetlic oraz do osób indywidualnych, dzieci wraz z dorosłymi (np. prace rodzinne) w części grupowej konkursu
• uczestnicy wykonują prace indywidualne – kartka, pisanka (w tej kategorii nie przyjmujemy prac wykonanych grupowo)
• indywidualne lub grupowe – stroik, palma
• prace zgłoszone do konkursu powinny być zaopatrzone w czytelnie napisaną metryczkę z imieniem, nazwiskiem i wiekiem uczestnika, a także powinny zawierać imię, nazwisko, adres i telefon opiekuna, nazwę szkoły lub innej placówki delegującej uczestnika

Sposoby wykonania eksponatów na konkurs

Palma wielkanocna

Palma jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Powinna być wykonana z naturalnych materiałów takich jak: gałęzie wierzby, bukszpanu, barwinka, borówki, cisu, widłaka, wikliny lub leszczyny z baziami, z jedliny, a nawet z gałązek malin lub porzeczki, z traw, mchów itp. W nawiązaniu do tradycji wykonywania palm w regionie podkrakowskim.
MateriaÅ‚em zdobniczym mogÄ… być kwiaty wykonane z bibuÅ‚y lub naturalne – suszone oraz prawdziwe wstążki. Elementy plastikowe sÄ… niewskazane jako obce tradycji.

Pisanka

Jest symbolem jaja, z którego powstał świat. Tradycja malowania, drapania, kraszenia pisanek jest podobno jednym z warunków istnienia świata.
Do konkursu będą przyjęte wyłącznie pisanki wykonane na prawdziwych jajkach, wydmuszkach ptasich jaj (kurzych, kaczych, gęsich , indyczych), jajkach styropianowych, ale tylko naturalnej wielkości jajka kurzego, kaczego lub gęsiego. Najwyżej oceniane będzie w tej konkurencji zastosowanie tradycyjnych technik ludowych: drapanka, kraszanka, rysowanka, wzory geometryczne, czy roślinne.

Kartka świąteczna

Chcąc zachować zwyczaj składania życzeń na kartach proponujemy wykonanie jej samodzielne.
Do konkursu przyjmowane będą wyłącznie kartki w formacie 15 na 10 cm, mogą być w ramce passe partu 0,5 cm z każdej strony. Prace wykonane w innym formacie i w innej formie np. plakatu lub wielkiej planszy w kształcie jajka nie będą oceniane w konkursie.

Stroik wielkanocny

Jest najbardziej dowolną formą uczestnictwa w konkursie adresowaną przeważnie do wykonawców grupowych. Obejmuje zarówno wielką przestrzenną pisankę (ulubioną formę wielu uczestników), a także tradycyjny koszyczek z pisankami lub inne dowolne i nowatorskie formy przestrzenne. Może być nowatorska, nawiązywać do tradycji albo łączyć obydwie cechy.

Głównym kryterium oceny prac będą:
• walory artystyczne i estetyczne, pomysłowość
• zgodność materiału i sposobu wykonania z ludowymi tradycjami (dotyczy palmy i pisanki)

Prace można skÅ‚adać w Centrum Kultury w Gdowie od 27 marca (poniedziaÅ‚ek) do 31 marca (piÄ…tek) w godz. od 9 rano do 21 wieczorem. Ocena prac odbÄ™dzie siÄ™ 3 kwietnia (poniedziaÅ‚ek) 2017 roku.
OgÅ‚oszenie wyników i rozdanie nagród nastÄ…pi 4 kwietnia (wtorek) o godz 17.00 w Centrum Kultury w Gdowie. 

Jury zastrzega sobie prawo przyznawania dodatkowych nagród oprócz I, II i III miejsca oraz wyróżnień we wcześniej ustalonych kategoriach.

Prace, a w szczególności palmy najlepiej odebrać w dniu rozdania nagród.
Prace nieodebrane do 7 kwietnia 2017 r. zostaną przekazane na dekorację stołów dla osób samotnych.

Organizatorami konkursu sÄ…: Centrum Kultury w Gdowie oraz SzkoÅ‚a Podstawowa im. Åšw. Jana Kantego w Gdowie.

Więcej informacji można znaleźć na FB Centrum Kultury w Gdowie.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content