Wieliczka: Spotkanie pt. „Skarby klasztoru franciszkanów konwentualnych w Krakowie”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie z O. Dr Franciszkiem Solarzem pt. „Skarby klasztoru franciszkanów konwentualnych w Krakowie” 11 października 2016 r. ( wtorek)  o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Wstęp wolny.

Spotkanie towarzyszy ekspozycji  „PAX ET BONUM. Zakony Franciszkańskie w Polsce” prezentowanej w Zamku Żupnym. Można ją oglądać tylko do 16 października. Wystawa prezentuje niemożliwe do oglądania na co dzień skarby zakonów (obrazy, szaty i paramenty liturgiczne, księgi oraz dokumenty) i pokazuje życie w klasztorach na współczesnej fotografii krakowskiego artysty fotografika Michała Grychowskiego.

Na szczególną uwagę zasługują dokumenty związane z solnymi nadaniami dla klasztorów franciszkańskich. Władcy polscy, już od poł. XIII w., wielokrotnie przeznaczali sól lub część dochodów z żup krakowskich dla klasztorów klarysek w Krakowie, Starym Sączu oraz Wrocławiu.

Innym ważnym powodem  prezentowania zakonu franciszkańskiego w Wieliczce jest jego stała obecność w mieście od końca XVI w. Według tradycji, już od 1592 r. w wielickiej parafii św. Klemensa  bernardyni z Krakowa sprawowali  codzienną opiekę duszpasterską nad pracownikami Żupy Wielickiej ( włącznie ze zjazdami pod ziemię do ciężko rannych).

Także w kopalni odnajdziemy ślady Braci Mniejszych. W solnej kaplicy Św. Antoniego z 1698 r. (I poziom kopalni soli) znalazły się wizerunki świętych, których kult propagowali franciszkanie-reformaci: Antoni Padewski, Franciszek z Asyżu, Dominik, apostołowie Piotr i Paweł, Piotr z Alkantary i Kazimierz Królewicz. Ponadto przed ołtarzem głównym ustawiono dwie solne figury klęczących mnichów. Zapewne wpływ na taki program ikonograficzny mieli wieliccy reformaci, którzy później objęli Służbę Bożą w tej podziemnej kaplicy.

Autorem wystawy jest kustosz Marek Skubisz.

Serdecznie zapraszamy.

www.muzeum.wieliczka.pl

Patroni wystawy:

patroni wysawy

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów:

Klasztoru Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie, Klasztoru Franciszkanów w Krakowie, Klasztoru Franciszkanów w Wieliczce, Klasztoru Ojców Bernardynów w Krakowie, Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie, Klasztoru Sióstr Bernardynek w Krakowie, Klasztoru Braci Albertynów w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Pani Lidii Olesińskiej

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content