Wieliczka na drodze ku niepodległości – tylko do 5 marca

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczka na drodze ku niepodległości” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Wystawa przybliża atmosferę czasów I wojny światowej i okresu powojennego poprzez licznie zgromadzone pamiątki: odznaczenia wojskowe i elementy mundurów, broń a także pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie, obrazy i afisze.

Na ekspozycji zaprezentowanych jest wiele interesujących obiektów, wśród nich i te, które ukazują życie legionowe. Zaskakuje bormaszyna z polowego ambulatorium dentystycznego Legionów Polskich, piesek do ściągania butów, uwagę przyciąga rower marki Irwing Cycles z 1908 r., który był używany przez żołnierzy armii Austro-Węgierskej przed i w trakcie I wojny światowej. Dużo prezentowanej jest broni od białej po palną, w tym różne granaty oraz ciężkie karabiny maszynowe. Interesujące są fotografie z uroczystości poświęcenia sztandaru Związku Legionistów Polskich w Wieliczce a szczególnie te, dla których tłem stał się Zamek Żupny z widocznym nad wejściem napisem „Zarząd Saliny”.

Wśród zabytków prezentowany jest też sztandar Związku Legionistów Polskich w Wieliczce i jego Akt Fundacyjny oraz fotografie towarzyszące tej podniosłej uroczystości. Wartą uwagi jest, znajdująca się w zbiorach wielickiego Muzeum, Tarcza Legionów, której odsłonięcie i poświęcenie miało miejsce w czasie patriotycznej uroczystości 14 maja 1916 r. na Rynku Dolnym przed Magistratem. Jeszcze w marcu tego roku Powiatowy Komitet Narodowy w Wieliczce opublikował do mieszkańców Wieliczki następujące wezwanie „Niech każda gmina, każda szkoła w powiecie, każdy Polak, który nie brał udziału w walce z wrogiem Ojczyzny, ma swój Gwóźdź honorowy”. Pochodzące ze zbiórki fundusze trafiły do wdów i sierot po poległych legionistach.

Wystawę można zwiedzać – tylko do 5 marca – codziennie w godzinach 8.30-15.30. W soboty wstęp wolny. Koszt biletu do zwiedzania całego zamku: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy.
www.muzeum.wieliczka.pl

 

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content