„Wieliczka na drodze ku niepodległości”- legionowe wspomnienia

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wernisaż wystawy „Wieliczka na drodze ku niepodległości” w dniu 9 listopada (środa) 2016 r. o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Na ekspozycji będzie zaprezentowany sztandar Związku Legionistów Polskich w Wieliczce i jego Akt Fundacyjny (informacja o uroczystości jego przekazania poniżej) oraz fotografie towarzyszące tej uroczystości. Atmosferę tamtych czasów przybliżą również, należące do wieliczan, odznaczenia wojskowe, pamiątki rodzinne, dokumenty, fotografie, obrazy, afisze, a także elementy mundurów wojskowych i broń z tamtego okresu.

8 czerwca 1930 r. stanowi pamiętną datę w historii Wieliczki, bowiem powróciły wówczas do miasta wspomnienia legionowe. Można rzec, iż powróciły ze zdwojoną siłą, gdyż tego dnia członkowie miejscowego Związku Legionistów Polskich otrzymali swój sztandar, ufundowany przez zawiązany w Wieliczce Komitet Obywatelski. Jego przekazanie nastąpiło po mszy polowej odprawionej przez księdza dziekana Stanisława Hałatka na dziedzińcu kościoła parafialnego. Uroczystego poświęcenia sztandaru dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup – Sufragan Krakowski Stanisław Rospond. Wszystko odbyło się w podniosłej atmosferze z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz licznej rzeszy mieszkańców miasta i okolicy. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i delegacji bratnich oddziałów Związków Legionistów Polskich, delegatów stowarzyszeń, zrzeszeń i korporacji ziemi wielickiej. Pojawiły się zwarte oddziały Związku Strzeleckiego, Przysposobienia Wojskowego, Straży Ogniowej, harcerzy i wychowanków zakładu dla sierot i opuszczonych chłopców w Pawlikowicach pod Wieliczką. Jak zapisano w Akcie Fundacyjnym sztandaru, uroczystości zorganizowano „ku upamiętnieniu 15-letniej rocznicy wymarszu oddziałów wielickich do Legionów Polskich w bój o odzyskanie niepodległości umiłowanej Ojczyzny”. W tym czerwcowym dniu swojego wzruszenia nie kryli wieliczanie i dawni żołnierze Marszałka Józefa Piłsudskiego, m.in. prezes Związku Legionistów Polskich w Wieliczce dr Tadeusz Bierczyński oraz artysta-malarz prof. Tadeusz Korpal, według którego pomysłów i projektu wykonano sztandar. Po ceremonii przez miasto przeszła defilada oddziałów Związków Legionistów Polskich, a o godzinie 13.00 w salach Szkoły Żeńskiej na Zadorach odbył się „Wspólny Obiad Żołnierski” przygotowany staraniem wielickiego Komitetu Obywatelskiego.

Wystawa „Wieliczka na drodze ku niepodległości” prezentowana będzie w Zamku Żupnym Wieliczce w dniach od 09.11.2016 r. do 28.02.2017 r. Autorem wystawy jest dr Paweł Krokosz.
Paweł Krokosz

[Not a valid template]

Partnerzy wystawy: Narodowe Archiwum w Krakowie
Fundacja im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Patronat: TVP Kraków

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content