Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza dzieci na ciekawe i pełne wyzwań spotkania w ramach akcji „Lato w Muzeum 2017” od 21 do 25 sierpnia w interesujących, historycznych miejscach: Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni soli. Terminy, tematy oraz miejsca spotkań:
21 sierpnia, godz. 9.00 – 11.00 „Na górniczym szlaku”, Muzeum w kopalni.
Czy w Muzeum można jeszcze zobaczyć pracę górnika? Tak, szczególnie wtedy kiedy samemu przyjdzie się z nią zmierzyć. Muzealna trasa na III poziomie kopalni soli zamieni się w górniczy szlak, na którym uczestnicy zajęć podejmą się wielu wyzwań przybliżających specyfikę pracy górników.
22 sierpnia, godz. 9.00 – 11.00 „Artystycznie i plastycznie”, Muzeum w kopalni.
Czy wnętrza kopalni a tym bardziej muzealnej ekspozycji mogą być atrakcyjne do malowania przez artystów? Wystawa czasowa „Solne wnętrza” jest dowodem na to, że jak najbardziej tak. Bogactwo obiektów i wrażeń w Muzeum stało się impulsem do powstania oryginalnych prac, które wykonali studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W czasie letnich zajęć uczestnicy zapoznają się z pracami na wystawie „Solne wnętrza” oraz ekspozycją muzealną w kopalni w interaktywny i kreatywny sposób poprzez zagadki, quizy i plastyczne wyzwania.
23 sierpnia, godz. 9.30 – 11.00 „Taka rzeka”, Zamek Żupny.
Co mają frochtarze wspólnego z solą? To właśnie oni drogą wodną, czyli rzeką Wisłą, transportowali sól z Krakowa aż do Bydgoszczy. Zajęcia skoncentrują się na sprawnościach jakimi musieli się oni charakteryzować czyli m.in. sile, skoczności i umiejętności pracy w grupie. Pokażą też znaczenie Wisły dla Żup Krakowskich i zapoznają z Zamkiem Żupnym.
24 sierpnia, godz. 9.30 – 11.00 „Wakacje z wyobraźnią”, Zamek Żupny.
Co to jest abstrakcja? Czy wszystko musi mieć sens i porządek? Zajęcia, które mają na celu pobudzić wyobraźnię i kreatywne myślenie. Podczas zabaw i ćwiczeń powstaną niesamowite dzieła, które umożliwią uczestnikom ujawnienie własnych myśli i uczuć.
25 sierpnia, godz. 9.00 – 11.00 „Górnicza szychta”, Muzeum w kopalni.
Czy piecowy palił w piecu, a trybarz kręcił trybami? Co to jest łój i jak służył górnikowi? Jacy pracownicy musieli pracować w kopalni by sól dotarła do solniczki? By się o tym dowiedzieć warto wziąć udział w zajęciach ”Górnicza szychta” i zmierzyć się z pracą prawdziwego górnika o różnych specjalizacjach zawodowych np. krajacza łoju, piecowego, beczkowego, trybarza, nosicza, powroźnika.
Opłaty:
Muzeum w kopalni – 9 zł/osoba
Zamek Żupny – 6 zł/osoba
Źródło: www.muzeum.wieliczka.pl