WIEDZĄ WIĘCEJ O OCHRONIE ŚRODOWISKA DZIĘKI WARSZTATOM LITERACKIM GDOWSKIEJ BIBLIOTEKI. Spotkania autorskie podbiły serca uczniów z gminy Gdów.

WIEDZĄ WIĘCEJ O OCHRONIE ŚRODOWISKA DZIĘKI WARSZTATOM LITERACKIM GDOWSKIEJ BIBLIOTEKI. SPOTKANIA AUTORSKIE Z MONIKĄ BORKOWSKĄ – SZMIT PODBIŁY SERCA UCZNIÓW Z GMINY GDÓW.  

O tym, jak dbać o środowisko, segregować odpady oraz na czym polega recykling poszerzyli swoją wiedzę uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Gdów. Więcej na temat ekologii na co dzień dowiedzieli się jednak nie podczas tradycyjnej lekcji, a w czasie wyjątkowych spotkań między 14 a 25 kwietnia br. z autorką książek o tej tematyce. Punktem wyjścia do rozmów były niezwykłe przygody trójki przyjaciół Stacha, Antka i Marcela – bohaterów książki „Stach i śmieci”. Ich autorka – Monika Borkowska – Szmit, wraz z pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie i ekodoradcą z gminy Gdów niestrudzenie odwiedzała kolejne szkoły podstawowe. Pracy, emocji … i pytań było niezwykle dużo, gdyż na zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły podstawowe w gminie.

Wizyta w Książnicach była prawdziwą wisienką na torcie naszych spotkań autorskich z Moniką Borkowską – Szmit. Zwieńczyła ona cykl 12 warsztatów literackich, jakie w ostatnich tygodniach odbywały się w szkołach podstawowych z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za Wasze zaangażowanie, pomysłowość, aktywny udział. Dziękujemy również Waszym nauczycielom i dyrektorom szkół.  Słowa podziękowań kierujemy także Wójta Zbigniewa Wojasa za wsparcie naszych działań oraz do Anny Osielczak z Urzędu Gminy Gdów za uczestnictwo i przygotowanie prelekcji na temat ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Na koniec gorące podziękowania kierujemy do bohaterki naszych spotkań czyli do autorki książki pt. „Stach i śmieci” Moniki Borkowskiej – Szmit i Krakowskiego Domu Wydawniczego. Największym podziękowaniem za Waszą pracę są uśmiechnięte twarze dzieci biorących aktywny udział w spotkaniach. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym organizacja spotkań autorskich okazała się być strzałem w dziesiątkę

– podsumowała Gminna Biblioteka Publiczna  w Gdowie. 

W czasie jednego ze spotkań, zostganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, za działania proekologiczne podziękował uczniom Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Gospodarz gminy zachęcił oczywiście dzieci do dalszych, nawet drobnych działań, które przyczyniają się do ochrony  planety i najbliższego środowiska.  Mimo, że spotkań było bardzo dużo, w stosunkowo krótkim czasie, o nudzie nie mogło być mowy.
Każde z nich odbywało się według podobnego scenariusza, jednak nie było dwóch takich samych warsztatów.  Każdy z nich był wyjątkowy i niepowtarzalny. W każdej szkole panowała inna atmosfera, ale wszędzie była fantastyczna. W każdej szkole byli inni uczestnicy, ale wszędzie żądni wiedzy, ciekawi świata, dociekliwi i pomysłowi 
– zapewniała gdowska biblioteka. 
 
Organizacja spotkań w placówkach oświatowych była możliwa dzięki nawiązaniu współpracy Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie i Urzędu Gmina Gdów z Krakowski Dom Wydawniczy. Spotkania autorskie z Moniką Borkowską-Szmit w szkołach podstawowych z Gmina Gdów organizowane są w ramach projektu LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”- LIFE 14 IPE PL 021/ LIFE IP MALOPOLSKA dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej i NFOŚiGW.
 
To pierwszy tego typu cykl spotkań w placówkach gminy Gdów. Sądząc po niezwykle pozytywnym odbiorze w społecznościach szkolnych, można przypuszczać, że nie ostatnie. 
Dziękujemy za odwiedziny! Kolejny raz współpraca z biblioteką przebiegła znakomicie! Świetna pani pisarka – słuchało się jej znakomicie!
– podsumowała Szkoła Podstawowa w Jaroszówce. 
 
Więcej na temat Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie można przeczytać TUTAJ: https://www.facebook.com/GminnaBibliotekaPublicznawGdowie

22 kwietnia 2023 dzień ziemii – 1

 
 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content