Rozpoczynamy dziÅ› cykl „Wakacyjny KÄ…cik Kulinarny z PiwniczkÄ… Chomika”. Tak jak do tej pory bÄ™dziemy prezentować sprawdzone przepisy zarówno na dania główne, przystawki jak również na sÅ‚odko. Do współpracy zaprosiliÅ›my firmÄ™ Chomik, która otwiera przed nami swojÄ… PiwniczkÄ™. Na zakoÅ„czenie wakacji ogÅ‚osimy konkurs dla naszych czytelników, w którym do wygrania bÄ™dÄ… atrakcyjne nagrody od firmy Chomik. ZachÄ™camy do wspólnego kucharzenia! Zaczynamy od pasztetu z cukinii i konfitury malinowej.
Pasztet z cukinii
Idealny pasztet dla wegetarian i miłośników zdrowszej kuchni. Cukinia, marchew i cebula to jego główne składniki –trio pełne witamin i smaku. Pasztet z cukinii można doprawiać według własnych upodobań, a bułkę tartą zastąpić ugotowaną kaszą jaglaną czy płatkami owsianymi.
Składniki:
– 1 litr startej cukinii
– 1 marchewka
– 2 szklanki bułki tartej
– 3 żółtka i 3 białka
– 200 g sera gouda
– 2 duże posiekane cebule
– ½ szklanki oleju
– po łyżce ulubionych ziół – np. oregano, bazylia, tymianek
– sól i pieprz lub curry do smaku
– ewentualnie 2-3 ząbki czosnku
1. Obraną i startą cukinię posypujemy łyżeczką soli i odstawiamy na 2 godziny, aby puściła sok, następnie należy ją odcisnąć i umieścić w szerokim naczyniu, najlepiej misce.
2. Cebulę i zmiażdżony czosnek wrzucamy na rozgrzany olej w ilości 2 łyżek. Podsmażamy, aż cebula się zeszkli i odstawiamy do wystudzenia.
3. Ser żółty także ścieramy na dużych oczkach tarki, podobnie jak marchewkę i wrzucamy do cukinii.
4. W misce z cukinią lądują też 3 żółtka, bułka tarta (nie cała, zostawiamy ¼ szklanki do wysypania formy), olej i przyprawy. Całość mieszamy.
5. Z białek ubijamy pianę, którą łączymy z masą na pasztet i delikatnie mieszamy.
6. Formę keksówkę o wymiarach 30 x 11 cm smarujemy tłuszczem – masłem lub margaryną i wysypujemy pozostałą bułką tartą.
7. Formę wypełniamy masą na pasztet i całość pieczemy w temp. 200 stopni przez co najmniej godzinę. Przez pierwsze lub drugie pół godziny pasztet może być przykryty folią aluminiową, żeby za bardzo się nie przypiekł z góry. Po upieczeniu zostawiamy w uchylonym piekarniku i nie wyjmujemy pasztetu z foremki, dopóki całkowicie się nie wystudzi.
Jak przyrządzić ten pasztet możesz zobaczyć także na filmie: zobacz tutaj
Konfitura malinowa
Niezastąpiony dodatek do herbaty i najlepsze nadzienie kruchych ciastek. Gęsta, słodka, niezwykle aromatyczna konfitura malinowa ma moc witamin i orzeźwiającego smaku. Zapraszamy do przyrządzenia jej z nami.
Składniki:
– 3 kg malin
– 2 kg cukru
– 3 szklanki wrzątku
– 1 cytryna
1. Z cukru i wrzątku przyrządzić syrop cukrowy.
2. Z cytryny zetrzeć skórkę i wsypać do syropu, następnie wycisnąć sok i także wlać do syropu. Na końcu wsypać także maliny i całość gotować pół godziny, mieszając od czasu do czasu delikatnie.
3. Po upływie 30 minut konfiturę ściągnąć z ognia i odstawić na całą noc.
4. Następnego dnia konfiturę smażyć przez kilka minut, aż stanie się gęsta i szklista, a następnie przełożyć do wyparzonych i ciepłych słoiczków. Zakręcić, odwrócić do góry dnem i pozostawić o wystygnięcia.
Film instruktażowy: zobacz tutaj
Jeśli chcesz zakupić akcesoria lub naczynia kuchenne potrzebne do wykonania konkretnego dania, możesz skorzystać z podpowiedzi na stronie naszego partnera: Pasztet z cukinii i Konfitura malinowa
Partnerem Wakacyjnego KÄ…cika Kulinarnego jest firma Chomik z Gdowa