Wakacyjnie: zwiedzamy, odpoczywamy, polecamy- wycieczka w Gorce

Dziś w naszym wakacyjnym cyklu „Zwiedzamy, odpoczywamy, polecamy” zachęcamy do wycieczki w Gorce. Naszą pieszą wycieczkę zaczniemy w Rabce, skąd wyjdziemy na Maciejową, a jeśli nadal będziemy mieć siłę, pójdziemy dalej, aż do schroniska na Czerwone Wierchy. Trasa jak najbardziej rodzinna, spokojnie można wybrać się z dziećmi, choć niekoniecznie z wózkiem, choć i takich turystów mijaliśmy na szlaku. Jednak wyglądało to tak, że mama niosła dziecko na ręku, a tata ciągnął złożony wózek. Natomiast kilkulatek, z kilkoma przerwami da radę.

Z Gdowa do Rabki dojedziemy w niespełna godzinę. Możemy wybrać drogę przez Myślenice, lub bardziej malowniczą przez Kasinę Wielką i Mszanę Dolną.

Z Rabki prowadzi nas szlak czerwony, który zaczyna się przy stacji PKP w Rabce i prowadzi przez Park Orkana. Jednak drogę można sobie skrócić, podjeżdżając samochodem w okolice ulic Dietla i Gorczańską, i tam szukać miejsca na zaparkowanie.

Po wyjściu za zabudowania kawałek idziemy drogą wśród pól, a potem wchodzimy na ścieżkę wśród drzew, więc cienia nam nie brakuje. Po około 2 godzinach docieramy do bacówki na Maciejowej, gdzie można zjeść gorący posiłek.

Trasa w jedną stronę to ok. 4,5 km.

strona www: namaciejowej.pl

Jeśli po chwili odpoczynku macie siłę, proponujemy iść dalej na Stare Wierchy. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że cała trasa Rabka-Maciejowa- Stare Wierchy- Rabka, to już do pokonania ok 18 km. Jeśli lubicie górskie wędrówki na pewno nie będziecie zawiedzeni. Byliśmy w środku tygodnia, ludzi na szlaku nie było dużo, najwięcej oczywiście blisko bacówki i schroniska, na samej ścieżce mijaliśmy kilka osób. 

W schronisku na Starych Wierchach także jest okazja, aby zjeść coś gorącego, a także odpocząć oddychając świeżym górskim powietrzem. Roztacza się stąd wspaniały widok na panoramę Tatr w całej niemal rozciągłości. Można również podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, niektóre szczyty Gorców a nawet Babią Górę. Okolice Starych Wierchów to głównie świerkowe lasy i polany, latem pełne borówek.

Nie zapomnijcie przybić w schroniskach pamiątkowych pieczątek. 

strona www: stare-wierchy.pttk.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content