Wakacyjne propozycje wycieczek

Mój Gdów przygotował dla Was propozycje na jednodniowe wycieczki po niedalekiej okolicy. Muzeum motyli, ekomuzeum w Sobolowie, malowana wieś w Zalipiu oraz muzeum mleczarstwa w Królówce zachęcają do zwiedzania swoją unikalnością.

Muzeum Motyli Arthropoda

Największą stałą ekspozycje motyli świata w Polsce zgromadził kolekcjoner pan Jacek Kobiela. Po 40 latach kolekcja liczy blisko 5 tysięcy okazów pochodzących z całego świata. Kolorowe okazy przyciągają wzrok nie tylko dzieci, ale i dorosłych.Wszystko to znajduje się niedaleko nas, w Bochni. 

Więcej informacji na stronie Muzeum Motyli Arthropoda

Ekomuzeum w Sobolowie

Ekomuzeum to drewniany, stylowy domek, którego parterowe ściany wyplecione są z wikliny. Otoczenie tego ciekawego obiektu to już miniskansen. Ekspozycja obejmuje przedmioty wykorzystywane na wsi w minionym wieku. Można tu zobaczyć m.in. młynki do zboża, żarna, dzieże do wyrobu ciasta, kolekcje zegarków, starych żelazek, repliki niewielkich armatek, które gospodarz zrekonstruował na podstawie obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Racławicami”. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest również zbiór kołowrotków i unikatowy konny kierat. 

Więcej informacji na stronie Ekomuzeum w Sobolowie

Malowana wieś Zalipie

Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.

Więcej informacji na stronie Polskie szlaki

 

Muzeum Mleczarstwa w Królówce

Placówka mieści się w budynku dawnej mleczarni, założonej w 1888 roku przez ks. Franciszka Pawlikowskowskiego, proboszcza tutejszej parafii. Mleczarnia funkcjonowała nieprzerwanie do lat 70-tych XX wieku – od 1896 roku jako spółka mleczarska, następnie spółdzielnia, a po II wojnie światowej w ramach okręgowej spółdzielni mleczarskiej, która w 1991 roku przekazała budynek gminie Nowy Wiśnicz. Produkowano tu masło, sery, śmietanę i maślankę, które – jak wynika z zachowanych dokumentów – trafiały na dwór cesarza Franciszka Józefa I. 

W muzeum znajdują się kompletne maszyny i urządzenia do produkcji wyrobów z mleka, pochodzące m.in. z XIX wieku oraz dokumenty, związane z funkcjonowaniem zakładu.

Muzeum znajduje się zaledwie 25 minut od Gdowa.

Więcej informacji na stronie Szlak rzemiosła

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content