Wakacje z Centrum Kultury niegowickimi śladami św. Jana Pawła II

Nawiązując do wystawy plenerowej z życia św. Jana Pawła II, którą aktualnie można zobaczyć na krakowskim Rynku pragniemy Państwu przypomnieć, iż mieszkańcy gminy Gdów, również mają swoje lokalne, wyjątkowe miejsce poświęcone życiu św. Jana Pawła II – Izbę Regionalną w Niegowici.  To właśnie w niegowickiej parafii, wikary Karol Wojtyła pełnił swoją posługę kapłańską od 28 lipca 1948 r. do 17 sierpnia 1949 r. Pierwsza część Izby Regionalnej to odtworzenie pokoju ks. Karola Wojtyły z tego okresu, a także zbiór różnorodnych pamiątek  po Papieżu, zdjęć, wycinków z gazet, papieskich znaczków i monet. Kolejne części to lokalne wspomnienia mieszkańców Niegowici.

Tuż obok mieści się Niegowicka Izba Etnosmaków. Izba ta została stworzona specjalnie po to aby piec podpłomyki z cebulą, które uwielbiał ks. Karol Wojtyła – mówi pani Maria Mleczko Przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, jednocześnie członkini Koła w Niegowici. Papież śniadanie z podpłomykiem nazywał świąteczne, z uwagi na fakt, że ówczesna gospodyni piekła ten przysmak tylko jeden raz w tygodniu. 

Niegowicki Podpłomyk z cebulą jest tak wyjątkowy, iż w 2013 roku, został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz otrzymał Znak Jakości LGD „Dolina Raby” KOGUTEK w kategorii „Regionalny Przystanek Kulinarny”.  W zdjęciach poniżej, znajdą Państwo przepis na ten bezkonkurencyjny przysmak słynny, prosto z książki PRZYgdowskieSMAKI-tradycja zaczarowana w potrawach regionu wielickiego. 

Ostatnio to niezwykłe miejsce odwiedziły dzieci biorące udział w wakacjach organizowanych przez Centrum Kultury w Gdowie, dzięki temu mogły bliżej poznać postać wielkiego Polaka, a w Regionalnej Izbie zapoznać się z pamiątkami oraz wysłuchać wspomnień o Papieżu, które przedstawiła pani Jolanta Kowal. W Niegowickiej Izbie Etnosmaków pani Maria Mleczko zdradziła im tajemnicę pieczenia Podpłomyków z cebulą. Dzieci z radością wykonały podpłomyki, które w połączeniu z masełkiem i cebulką smakowały im wyśmienicie. 

 

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content