W Twojej sprawie: Jak się zachować podczas nieumyślnego potrącenia zwierzyny na drodze?

Coraz częściej zwracacie się do nas z prośbą o interwencję w różnych (mniejszych lub większych) sprawach. Często podsyłacie też praktyczne, pomocne dla innych informacje z prośbą o rozpowszechnienie ich.

Od Pani Katarzyny dostaliśmy taką oto wiadomość:
W nawiązaniu do ostrzeżenia zamieszczonego dla kierowców na portalu „Mój Gdów” nasuwa się kolejny istotny problem, który można by było śmiało poruszyć na stronie internetowej. Ze względu na duże zainteresowanie portalem przekazane informacje mogą okazać się bardzo pomocne. Mianowicie myślę, że większość z nas nie wie jak się zachować podczas nieumyślnego potrącenia zwierzyny na drodze. Coraz częściej spotykam się z sytuacją, gdy na ulicy leży ranne, a nawet konające zwierze. Sprawca zazwyczaj w pośpiechu ucieka. Może artykuł zasugeruje gdzie powinniśmy się zwrócić i jak ewentualnie rozwiązać zaistniałą sytuacje.

Zainspirowani e-mailem Pani Katarzyny przygotowaliśmy dla Was kilka informacji w tej właśnie sprawie.

„Bliski kontakt” naszego samochodu z dziką zwierzyną

Takie „spotkanie” najczęściej skutkuje uszkodzonym zderzakiem czy reflektorem, a zwierzyna ucieka lub po prostu pada. Niestety bywa i tak, że kolizja kończy się obrażeniami także wśród podróżujących pojazdem. Do takiej sytuacji może dojść, gdy samochód zderzy się np. z dzikiem czy łosiem. Oficjalne statystyki mówią, że w ubiegłym roku do takiego typu zdarzeń doszło 345 razy. Niestety 15 osób zginęło, a 421 zostało rannych. Również i w naszej Gminie dochodziło do podobnych sytuacji. Z reguły na miejsce zdarzenia dysponowana jest policja, która sporządza stosowną notatkę. Jednak, jak pokazuje m.in sytuacja z grudnia ubiegłego roku z Gdowa z ul. Łapanowskiej, po zderzeniu samochodu osobowego z dzikiem ze względu na spore uszkodzenia, interweniować musiała straż pożarna. Najczęściej kolizja następuje w nocy, gdy dzikie zwierzęta przemieszczają się i przebiegają przez nieoświetloną drogę.

Wezwij policję.

W czasie kolizji lub wypadku ze zwierzyną leśną należy wezwać policję, ponieważ w przypadku późniejszego ubiegania się o odszkodowanie ubezpieczyciel zwróci się do policji o potwierdzenie tego typu zdarzenia. Ponadto, mundurowi w razie konieczności mogą wezwać dodatkowe służby w celu np. zabrania martwej zwierzyny z drogi czy pobocza.

Z autocasco możesz być spokojny.

Wykupując polisę AC możesz ustrzec się przed kłopotami, ponieważ po sporządzeniu odpowiedniej notatki przez policję z wypłatą odszkodowania nie powinno być większego kłopotu. Niestety dla wszystkich, którzy posiadają tylko OC z wypłatą odszkodowania może być już większy problem. OC nie obejmuje takich sytuacji.

Uwaga ,,Zwierzęta dzikie”

W przypadku, gdy do kolizji bądź wypadku dojdzie na odcinku drogi oznaczonej znakiem A18b ,,Zwierzęta dzikie” wypłata odszkodowania może być bardzo ciężka do uzyskania, gdyż sam znak ostrzega o możliwości napotkania zwierząt na drodze i zobowiązuje kierowców do szczególnej ostrożności.

Odpowiedź na inne pytania możemy znaleźć w przepisach, przede wszystkim w Ustawie o drogach publicznych i w prawie łowieckim oraz m.in na stronie internetowej: Kliknij tutaj


źródło: http://nidzica.wm.pl/ http://www.policja.pl/ https://rf.gov.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content