W pełnym umundurowaniu mieli do pokonania 650 schodów

Za nami VIII Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników ,,Kopalnia Soli Wieliczka 2016″. W tych jakże prestiżowych i jakże wymagających zawodach w tym roku udział wzięło ponad 90 drużyn z Polski oraz zagranicy. Tradycyjnie nie zabrakło zespołów żeńskich. Już po raz piąty w tych zawodach wzięli udział wzięli strażacy z naszej Gminy reprezentowani przez druhów z Gdowa w składzie: Mariusz Kopera, Damian Cebula oraz Damian Kopera.

W tych zawodach startowaliśmy po raz piąty. Z roku na roku rywalizacja między drużynami staję się niezmiernie zacięta, a o ostatecznej klasyfikacji decydują sekundy – powiedział dla naszego portalu Mariusz Kopera – kierownik gdowskich druhów. Dla nas najważniejszy nie jest wynik, a sam start oraz dotarcie do mety. Pokonanie ponad 650 schodów to piekielne wyzwanie. Już teraz mogę powiedzieć, że planujemy udział w przyszłym roku – dodał druh z Gdowa

Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników to jedyny taki turniej na świecie. Podczas zawodów szyb Daniłowicza pełni rolę klatki schodowej wieżowca, a 3-osobowe grupy zawodników, w pełnym umundurowaniu i ze specjalistycznym sprzętem ważącym około 25kg, wspinają się po wąskich drewnianych schodach. Ich zadaniem jest pokonanie około 650 stopni wiodących z III poziomu Kopalni Soli, który znajduje się 110 metrów pod ziemią – na powierzchnię.

[Not a valid template]

 

A tak wygląda sam turniej z perspektywy strażaków:

foto. Piotr Baran

film: youtube.com – OSP Kryg

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content