W gonitwie za „lisem” czyli HUBERTUS w Zręczycach

W niedzielę 16 października o godz. 14.00 w ośrodku Dom w Polach mieszczącym się w Zręczycach odbyła się impreza pn. Hubertus, która została zorganizowana przez właścicieli stadniny dla uczęszczających tam jeźdźców. Miłośnicy koni przybyli licznie wraz ze swoimi rodzicami.

Hubertus to jedno z ważniejszych wydarzeń w jeździeckim kalendarzu. Obchodzi się go 3 listopada ku czci Św. Huberta, ale ze względu na szansę ładniejszej pogody imprezę jeździecką organizuje się zwykle jeszcze w październiku.

Kim był Święty Hubert? Otóż był on potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Wiąże się z nim pewna legenda. Jako młodzieniec uwielbiał polowania. Pewnego razu w lesie ukazał mu się biały jeleń z płonącym krzyżem między rogami. Usłyszał wtedy głos Boga, który nakazał mu porzucić krwawe łowy i pogaństwo. Hubert podjął stosowne nauki, został biskupem i posiadał dar uzdrawiania ludzi i zwierząt, a dotyk jego stuły chronił przed ugryzieniem wściekłych psów. Dziś Święty Hubert jest patronem myśliwych, leśników i jeźdźców.

Z reguły większość stadnin organizuje w tym dniu gonitwę za „lisem” w terenie. Lis, czyli doświadczony jeździec oznaczony lisią kitą, biegnie pierwszy, a inni jeźdźcy starają się go dogonić i zerwać z jego ramienia lisią kitę. Osoba, która „złapie lisa”, czyli zerwie lisią kitę, zostaje lisem w następnym roku.

U nas, z racji tego, że większość naszych jeźdźców to dzieci, organizujemy w ten dzień różne zawody na koniach (na szybkość przejazdu oraz na precyzję wykonania), a także zabawy i konkursy bez konia, np. rzut podkową czy rzut lassem. Na zakończenie imprezy jest gonitwa za lisem, ale zorganizowana na ogrodzonym terenie i w trosce o bezpieczeństwo dzieci- na zmodyfikowanych zasadach. Biorą w niej udział osoby, które zwyciężyły w poprzedzających gonitwę zawodach.

W tym roku Hubertusa rozpoczęliśmy pokazem Jazdy Polskiej w strojach narodowych. Mamy nadzieję, że stanie się to naszą piękną, coroczną tradycją. – mówi pani Małgorzata Miśkiewicz.

 

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content