W gminie Gdów zamontowano 5 pyłomierzy- sprawdź czym oddychamy

 

W Gdowie (w dwóch lokalizacjach), Zręczycach, Wiatowicach i w Jaroszówce zamontowano pyłomierze. Dzięki temu, w każdej chwili możemy sprawdzić na stronie internetowej looko2.com stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Czujniki mierzą stężenie pyłów, szczególnie tych najbardziej niebezpiecznych PM2.5 i PM10. Urządzenia w jasny i przejrzysty sposób informują o stanie atmosfery w okolicy, posługując się tzw. Indeksem Jakości Powietrza czyli wskaźnikiem pokazującym poziom zanieczyszczenia dla kilku substancji jednocześnie. Wartość indeksu prezentowana jest w postaci tekstowej oraz na sześciostopniowej skali.

Szczególnie w ostatnich dniach często narzekaliśmy, że „nie ma czym oddychać”. Teraz, gdy mamy potwierdzenie w postaci 5 pomiarów na gminę, może wszyscy uświadomimy sobie, że smog to nie tylko problem Krakowa, ale też nasz. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć, że to nasze nawyki i nasze działania wpływają w dużej mierze na jakość powietrza, którym oddychamy. Na łamach portalu często będziemy wracać do tematu zanieczyszczenia powietrza, jego skutków i sposobów zmiany sytuacji. Już dziś przypominamy tekst o niskiej emisji:

Czy niska emisja ma coś współnego ze mną?

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content