Uwaga! Rozpoczyna się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie informuje, że na terenie Województwa Małopolskiego w dniach od 18 maja do 7 czerwca 2020 r.  zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

W celu zwalczania wścieklizny u lisów zostanie zrzucona z samolotu oraz wyłożona ręcznie szczepionka w formie przynęt. Przynęty zawierające szczepionkę przeciw wściekliźnie mają kształt walca. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa. Nie należy dotykać ani podnosić przynęt.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, jednak  w okresie wykonywania szczepień zaleca się aby nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

Należy nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast przemyć miejsce kontaktu wodą z mydłem i powiadomić lekarza pierwszego kontaktu lub Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną.

 

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content