UWAGA, rozpoczyna się akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

Jak zawiadamia inspektorat weterynarii w Krakowie, akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w województwie małopolskim rozpocznie się 7 maja i potrwa do 14 maja. Szczepionki zostaną rozrzucone w lasach, na polach, łąkach i w parkach.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:

1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;

2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;

3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisa, dlatego też ważne jest, aby nie dotykać i  nie  podnosić  przynęt.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, wszyscy mieszkańcy województwa proszeni są o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają:

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.: (12) 293 10 00

Powiatowe Inspektoraty Weterynarii, m.in  w Bochni (tel. 14 612-34-13); w Wieliczce (tel. 12 395-87-88); w Myślenicach (tel. 12 272-08-19)

http://piwwieliczka.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content