Uwaga! IMGW ostrzega przed mrozem. Zadbajmy o siebie, zwróćmy uwagę na innych, nie zapominajmy o naszych czworonogach

IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia m.in dla powiatu wielickiego przed silnym mrozem.
prawdopodobieństwo wystąpienia: 80%
Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -8°C. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 25 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do 13 lutego br.

Zadbajmy o siebie i naszych bliskich, zwróćmy uwagę czy nasi sąsiedzi lub mijane przez nas osoby na ulicy nie potrzebują pomocy, nie zapominajmy też o naszych czworonogach.

Kilka wskazówek, o których warto pamiętać:

  1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
  2. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  3. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
  4. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby, takie jak kolczyki.
  5. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  6. Na zimowe wycieczki nie wybieraj siÄ™ sam. W grupie jest bezpieczniej.
  7. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
  8. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  9. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  10. W przypadku dużych odmrożeÅ„ udaj siÄ™ do lekarza. 

PamiÄ™tajmy, że osoby bezdomne, nietrzeźwe,  ale także starsze, niezaradne życiowo, mieszkajÄ…ce samotnie mogÄ… być podczas mrozów narażone na wychÅ‚odzenie organizmu, a nawet utratÄ™ życia.  Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujÄ…cych pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko sÅ‚użb, ale każdego czÅ‚owieka. Nie bÄ…dźmy obojÄ™tni wobec tych, którzy zwÅ‚aszcza teraz mogÄ… potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoÅ› od wychÅ‚odzenia i uratować czyjeÅ› życie .

Nie zapominajmy o zwierzętach

JednÄ… z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie posiÅ‚ku dla zwierzaka, bo gÅ‚odny szybciej siÄ™ wychÅ‚adza. Warto też pomyÅ›leć, aby zadbać nie tylko o suchÄ… karmÄ™, ale też letni/ciepÅ‚y posiÅ‚ek dla czworonoga.

ZwierzÄ™ta podwórkowe powinny mieć gdzie siÄ™ schronić przed mrozem. Warto zadbać o dobrze ocieplonÄ… budÄ™, można do niej wrzucić trochÄ™ sÅ‚omy i już zwierzÄ™ciu bÄ™dzie cieplej. W czasie bardzo dużych mrozów, zwÅ‚aszcza w nocy,  dobrze jest wpuÅ›cić czworonoga do domu, garażu czy stodoÅ‚y. Także koty  potrzebujÄ… schronienia. Dlatego jeÅ›li nie mamy stodoÅ‚y czy garaży gdzie kot może wejść, warto nie zamykać wszystkich okien do piwnic (także w blokach).
Zwierzęta, które na co dzień mieszkają w domu i mają gładką sierść lub są niskie na nóżkach mogą potrzebować specjalnych ubranek dla zwierząt.

źródło: Zespół Prasowy KWP w Krakowie -Wydział Prewencji, Wydział Prewencji Społecznej KG PSP ,

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content