Uwaga! 24 września rozpoczyna się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie informuje, że na terenie województwa małopolskiego w dniach od 24 września do 3 października 2020 r.  zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie.
Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
1) nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;
2) kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji;
3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, prosi się wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie – tel.: (12) 293 10 00 a także Powiatowe Inspektoraty Weterynarii, m.in w: Wieliczce – tel.: (12) 278-31-12; w Bochni – tel.: (14) 612-34-13.

 

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content