Uroczyste obchody rocznicy urodzin patrona Szkoły w Zręczycach oraz wspomnienia z 2002 roku

Dokładnie 5 maja, 170 lat temu urodził się Woli Okrzejskiej, późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Henryk Sienkiewicz.  W 2002 roku pisarz został wybrany na patrona szkoły podstawowej w Zręczycach.

Siedem lat później Pan Albin Pająk, który pochodził ze Zręczyc, a mieszkał w Toronto w Kanadzie, ufundował wykonane z brązu i umieszczone na postumencie z pińczowskiego piaskowca popiersie Henryka Sienkiewicza.

I właśnie w Zręczycach, odbył się dzisiaj uroczysty apel zorganizowany pod popiersiem patrona szkoły. Delegacje dzieci ze wszystkich klas złożyły przed postumentem piękne róże, aby w ten sposób uczcić Wielkiego Pisarza.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. W związku z tym obchody związane z Rokiem Sienkiewiczowskim będą trwały w  szkole w Zręczycach przez cały rok.

W najbliższym czasie tj. 9 maja rozpocznie się internetowe głosowanie na najpiękniejszy plakat okolicznościowy przygotowany przez wszystkie klasy. W drugiej połowie maja odbędzie Szkolny Turniej Wiedzy o powieści „W pustyni i w puszczy”. Po wakacjach – 3 września – zaprosimy wszystkich do Narodowego Czytania powieści „Quo vadis”.

[Not a valid template]

Archiwalne zdjęcia z 2002 r. z uroczystości nadania imienia szkole i poświęcenia sztandaru szkoły

[Not a valid template]

źródło: http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content