Rozpoczynają się wakacje. Wielu z nas myśli o wyjeździe za granicę. Warto dowiedzieć się czym jest Unijny Certyfikat Covid, bowiem ułatwia on swobodne przemieszczanie się w obrębie Unii. Nie jest tylko dowodem pełnego zaszczepienia, ale może być również dowodem wyniku testu, który jest często wymagany na mocy obowiązujących ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego. Warto tuż przed podróżą sprawdzić jakie przepisy aktualnie obowiązują w danym państwie, gdyż mogą się zmieniać z dnia na dzień.
Unijny Certyfikat COVID (potwierdzenie szczepienia)
Paszport covidowy, paszport covid – to potoczne nazwy dla Unijnego Certyfikatu COVID dostępnego w aplikacji mObywatel. Inne stosowane nazwy to zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19. Aplikację mObywatel z paszportem covidowym pobierzesz na telefony z systemem Apple iOS oraz Google Android.
Unijny Certyfikat Covid potwierdza prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. Nie będzie jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie stanie się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, nie będzie także warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom. Unijny Certyfikat Covid będzie stanowić dodatkową możliwość poinformowania o swoim statusie i uzupełnienie dotychczas stosowanych rozwiązań na granicach. Wszystkie dotychczasowe rozwiązania zostaną utrzymane.
Jako, że Unijny Certyfikat Covid to nie jest prawo do podróży, każda osoba podróżująca za granicę jest zobowiązana każdorazowo sprawdzać obowiązujące przepisy prawa i ew. obostrzenia pandemiczne, jakie w danym kraju obowiązują. Rekomendowanym narzędziem jest aplikacja Re-open EU (https://reopen.europa.eu/pl/) – zawierająca aktualny zestaw danych w zakresie obowiązujących w państwach członkowskich ograniczeń oraz formularz pozwalający na sprawdzenie konkretnych obostrzeń na podstawie wprowadzonych informacji w zakresie kraju, z którego wyjeżdżamy i kraju docelowego.
Działa w trybie offline
Wystarczy uruchomić aplikację mObywatel, dodać dokument (na pulpicie aplikacji „Dodaj dokument” lub „Dodaj swój pierwszy dokument”). Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Funkcja przydatna np. podczas kontroli granicznej.
Zawiera zdjęcie z dowodu osobistego
Zdjęcie ułatwia szybką kontrolę, wskazuje wyraźnie, kto jest właścicielem certyfikatu.
Ma duży, wyraźny kod QR
To minimalizuje błędy podczas skanowania kodu.
Szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych
Aby wyświetlić szczegóły certyfikatu należy rozwinąć sekcję „Dodatkowe dane”. Dane, które zawierają więcej informacji zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej (w krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej).
Pozwala na szybkie okazanie dokumentów
Jeśli podczas kontroli wymagane jest okazanie dodatkowego dokumentu, można to zrobić z poziomu aplikacji. W dolnym menu UCC wystarczy wybrać „mObywatel”.
Prezentuje trzy statusy
- osoby zaszczepionej,
- osoby, która powróciła do zdrowia (ozdrowieńca),
- osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.
W każdym kraju UE mogą obowiązywać inne zasady związane z danym statusem.
Pozwala na międzynarodową weryfikację
Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju.
Jest bezpłatny i dobrowolny
Aplikacja mObywatel, zawarty w niej certyfikat i pozostałe dokumenty wydawane są bezpłatnie. Nie ma obowiązku posiadania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można w każdej chwili pobrać lub usunąć.
Nie wymaga tłumaczenia
Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
Obcokrajowcy nie skorzystają z UCC w mObywatelu
Aby skorzystać z UCC w mObywatelu należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. Obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą poprosić o wydruk certyfikatu swojego lekarza POZ. Jeśli mają nadany numer PESEL i korzystają z Profilu Zaufanego mogą pobrać certyfikat korzystając z mojeIPK / IKP (strona https://pacjent.gov.pl).
źródło: gov.pl