Uczniowie ze Zręczyc na wycieczce w Warszawie

   W zeszłym tygodniu uczniowie klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Zręczycach byli na trzydniowej wycieczce w Warszawie i Niepokalanowie. W pierwszym dniu wyjazdu odwiedzili Stadion Narodowy i zgłębiali tajniki wiedzy w Centrum Nauki Kopernik, a następnie udali się na nocleg do Domu Pielgrzyma w Niepokalanowie, we franciszkańskim klasztorze -sanktuarium „Gród Maryi”, który w 1927 r. założył św. o. Maksymilian Maria Kolbe – męczennik z Auschwitz.

   Drugi dzień wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i spotkania z posłem, Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Panem  Władysławem Kosiniakiem – Kamyszem. Spotkanie odbyło się na galerii sali posiedzeń Sejmu, a zostało poprzedzone krótką wędrówką po korytarzach sejmowych pod opieką pracownika Sejmu. Podczas spotkania z uczniami Pan Przewodniczący W. Kosiniak – Kamysz przybliżył im historię polskiego Sejmu, omówił trójpodział władzy i proces legislacyjny aktów prawnych oraz odpowiadając na pytanie jednego z uczniów, przedstawił konkursową drogę młodych Polaków do udziału w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki. Następnie głos zabrała pochodząca z Ukrainy uczennica naszej szkoły, która na ręce Pana Przewodniczącego złożyła podziękowanie dla wszystkich Polaków za pomoc Ukrainie oraz wręczyła wykonaną przez siebie pracę plastyczną. Spotkanie zakończyło się pamiątkową sesją fotograficzną oraz wręczeniem przez Pana Przewodniczącego wszystkim uczniom prezentu – pamiątki z Sejmu.

   Po pobycie w Sejmie uczniowie wybrali się na dalsze zwiedzanie stolicy. Zobaczyli Belweder, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, Łazienki Królewskie, a następnie obejrzeli ekspozycje w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Muzeum Katyńskim. Obydwa te miejsca zrobiły na uczniach olbrzymie wrażenie. Wychodzili z nich bardzo przejęci, mocno przeżywając tragiczne dzieje Naszej Ojczyzny. Po szybkim posiłku w „Złotych Tarasach” wyjechali windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać wieczorną panoramę Warszawy.

   Pierwszopiątkowy trzeci dzień wycieczki chętni uczniowie rozpoczęli od mszy św. o godz. 6.00 w bazylice w Niepokalanowie, a po zapakowaniu bagaży do autokaru, wszyscy wyjechali na dalsze zwiedzanie Warszawy. Zobaczyli Plac marszałka Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz znajdujące się tam pomniki: Ofiar Tragedii Smoleńskiej, Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Krzyż papieski upamiętniający pielgrzymkę Papieża Świętego Jana Pawła II w 1979 roku. Następnie udali się pod Pałac Prezydencki i idąc dalej Krakowskim Przedmieściem dotarli na Plac Zamkowy pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Po obejrzeniu Bazyliki Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i Rynku Starego Miasta, zwiedzili Zamek Królewski oraz, po krótkim spacerze,  Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pozostało jeszcze zjedzenie obiadu, aby starczyło sił na podróż do domu. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili  po północy do Zręczyc, gdzie oczekiwali rodzice.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content